![«Нам треба вибороти гарантії безпеки»: чи можливі перемовини між Україною та Росією](/uploads/posts/2025-02/1739607590_1.webp)
Другий прихід Дональда Трампа до влади в США спричинив чимало дискусій щодо перемовин Росії й України та закінчення війни. Проте чи готова Росія до перемовин, чого вона хоче та що робити Україні, – у матеріалі "МБ".
Одразу після початку повномасштабної війни розпочалися перемовини в Стамбулі, але там не вдалося досягти згоди. У проєкті, який обговорювали сторони, йшлося про те, що Україна має стати "постійно нейтральною державою, яка не братиме участі у військових блоках", проте може вступити в ЄС. Крим та окуповані території Донецької і Луганської областей мали залишитися під фактичним контролем Росії.
Втім, із весни 2022 року Україна та Росія більше не вели жодних перемовин щодо закінчення війни. А згодом президент Зеленський увів у дію рішення РНБО про неможливість проведення перемовин з Володимиром Путіним.
Зараз же ситуація змінилася через зміну влади в Штатах та готовності Трампа закінчити цю війну. Проте реальних умов, поступок, на які готові піти країни, поки що жодна сторона не висловлювала…
Думки експертів:
"Вірити словам Путіна не можна"
Ігор БУРКУТ, політолог:
![](/uploads/posts/2025-02/burkut.webp)
"Наразі не можу уявити переговори з Росією. У Москви стратегічна мета – повне знищення України та нашої нації. Які тут можуть бути перемовини, коли нас хочуть фізично знищити? Єдиний можливий варіант, коли РФ відчуватиме, що вичерпує сили, і їй буде необхідно їх наростити, тоді вона може піти на перемир’я. Але це не тривалий мир, а перемир’я, щоб потім з новою силою вдарити по Україні та реалізувати свою мету. Вірити словам Путіна не можна.
Нам потрібно зараз не здаватися, а боротися, як би не було важко. Ворог, хоч і просувається, але з такою швидкістю йому потрібні десятки років, щоб реалізувати щось серйозне. Росія зараз б’є по нашому тилу і не лише ракетами чи бомбами, а запускаючи інформаційно-психологічні операції проти українців, щоб розколоти суспільство. Вони були б дуже раді спровокувати в нас громадянську війну. Останнім часом все більше видно, як вони працюють та зіштовхують українців. Тому нам потрібно залишатися свідомими".
"Швидкого рішення не буде"
Павло МОЛОЧКО, доцент кафедри політології та державного управління ЧНУ:
![](/uploads/posts/2025-02/molochko.webp)
"Москва зацікавлена брати участь у спробах організації перемовин, але не для завершення війни, а щоб оцінити пропозиції Штатів і Європи. Трамп, який провадить нову політику, говорить про те, що світ уже не такий, який був у 2022 році. Мовляв, треба будувати новий світоустрій, а Росія хоче побачити, що чекає на неї і як вона може поводитися. Анексія Криму їй так минулася. Росіяни думали, що повномасштабне вторгнення в Україну їм також пробачать. А західний світ довго просто спостерігав за цим, але зараз розуміє, що їм потрібно будувати свою концепцію безпеки. Та щоби рішення було дієвим, його розробка потребуватиме часу. Тому швидко це не буде.
Думаю, що Росія не тільки продовжуватиме війну в Україні, а й намагатиметься поширювати свій вплив далі в Європі. Водночас вона починає стикатися з наслідками санкцій, їй складно. Але вона не хоче програвати. Вона створює нестабільність у всій Європі, щоб це позначалося на якості життя європейців.
Ми ж передусім повинні домовлятися зі Штатами. Дати зрозуміти, що буде їм за підтримку України. Тому Україна зі США повинні визначити, на яких умовах другі підтримуватимуть перших. Україні треба виборювати свої гарантії безпеки".
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram