Дрони від виробника з Чернівців отримали код НАТО

Новини Чернівців / фоторепортаж / топ новини
1 535
0
Дрони від виробника з Чернівців отримали код НАТО

Фото molbuk.ua

Чернівецьке підприємство Defend UA налагодило виробництво безпілотного авіаційного комплексу та дронів. Це камікадзе FPV7 вантажопідйомністю 1,5 кг і дальністю 15-17 км. Є безпілотники і з іншими параметрами, а також дрони багаторазового використання – бомбери.

Ці дрони чи не єдині на Буковині пройшли процес кодифікації та отримали код НАТО. Тож тепер їх офіційно можуть закуповувати бригади як через міноборони, так і через місцеві громади.



Відправили на фронт уже тисячі безпілотників

Представник виробника із позивним Титан розповів molbuk.ua, що їхнє підприємство працює на волонтерських засадах. Із продажу дронів прибутку не мають, віддають їх за собівартістю – у середньому це 15,5 тисяч гривень.



Виробничий процес налагоджений за конвеєрним принципом. Програмісти проєктують та розробляють нові рішення, прошивають і налагоджують дрони. Збірка безпілотників розбита на кілька етапів. Окремий відділ займається механічною частиною, спаюванням елементів і деталей. Далі це все передають у відділ збірки.

На кожному етапі відповідальний перевіряє якість елементів та збірок.

Насамкінець усе передають у відділ комплектації, де дрони упаковують у транспортувальну тару.

За місяць фірма може зробити понад тисячу дронів.



"Усе починалося із кінця 2022 року на базі одного із освітніх закладів на Буковині, який відіграє у цьому процесі ключову роль. Там здійснювали перші розробки. Я тоді долучився як волонтер. Пізніше разом із командою почав шукати інвестиції, щоби це все масштабувати. Згодом відкрили окреме виробництво.

Працюємо за особисті і меценатські кошти. Дрони віддаємо за собівартістю, нічого на цьому не заробляємо. Це для нас винятково волонтерство", – каже Титан.

За півтора року роботи Dеfend UA відправили на всі напрямки фронту тисячі безпілотників у різні бригади, у тому числі й буковинські.

"Щоби наші дрони можна було офіційно закуповувати на передову, вони пройшли сертифікацію і нещодавно отримали номенклатурний код НАТО. Тобто тепер вони вже вважаються не цивільними, а бойовими одиницями і міноборони поставлені на озброєння", – пояснює чернівчанин.

Минулими роками дрони у підприємства замовляли буковинські громади, благодійні фонди, церковні громади, окремі меценати та передавали у різні підрозділи і бригади. Цього року, знаючи про присвоєння коду НАТО, військові бригади, які вже давно цими дронами успішно знищують ворога, написали на них заявки до Міноборони, ОВА та Чернівецької міськради. Тепер очікують фінансування.



"Як пілот та інструктор з БпЛА я постійно виїжджаю на передову і там із військовими випробовуємо нашу продукцію та розробки. Відтак враховуємо зауваження", – зауважує співрозмовник.

Код НАТО отримав також і безпілотний авіаційний комплекс від Defend UA, до якого входять дрон, наземна станція керування, окуляри, пульти, щогла, монітор, ретранслятор та інше.

"Достатньо, щоби спалити ворожу точку"

Ще підприємство виготовляє кумулятивні снаряди, корпуси для уламкових та уламково-фугасних снарядів без вибухової речовини із самими уламками вагою від одного до двох кілограмів.

"Дуже важливо для тієї чи іншої ворожої цілі застосувати відповідний безпілотник та підібрати потрібний снаряд. На сьогодні важливим є не тільки якісний безпілотний літальний апарат, а і якість снарядів, які з ним застосовуються.

Наприклад, кумулятивні снаряди – це переважно залишки ще радянських РПГ. Ми спільно з одним інститутом створили кумулятивний снаряд для безпілотника, яким можна знищити бронетехніку. Тому на сьогодні важливо масштабувати виробництво якісних кумулятивних снарядів. Собівартість такого снаряду, який може знищити важку броньовану техніку противника, – декілька тисяч гривень", – зауважує Титан.





"Окрім того, разом із військовим навчальним центром ми розробили бойовий запалювальний снаряд вагою від 1,2 до 2 кг. Його достатньо, щоби спалити ворожу точку", – додає чернівчанин.

Підприємство також розробило систему дистанційного спостереження.

"Якщо у військових є тепловізійний нічний монокль або бінокль, його можна покласти на штатив і за допомогою нашої дистанційної системи спостерігати за ворогом на відстані", – пояснює Титан.





"Дронів багато не буває"

Якісні дрони зараз дуже важливі на передовій. Саме тому Defend UA їх виготовляє, зазначає співрозмовник.

"У 2023 році захисники були раді будь-яким дронам, які їм привезуть. Пізніше запустили процес сертифікації дронів, розпочалося масове виробництво. У результаті фронт заводнили великою кількістю безпілотників. Але період, коли хлопці просили дати їм бодай щось, минув. Зараз у них запит на щось конкретне і якісне. Таких дронів ніколи багато не буває. Бо це ті ж самі снаряди. Коли їх мало, це дуже погано", – пояснює представник Defend UA.

Основне, що хоче донести представник Defend UA, - підприємство готове працювати на перемогу стільки, скільки це буде необхідно. За потреби можуть розширити виробництво.

"Якщо війську потрібно – ми це будемо робити. Для нас це не бізнес, а можливість підтримати ЗСУ. Військові бригади нас знають і готові замовляти наші розробки. Єдине, що потрібно від місцевої влади, – щоби вона допомогла закупити дрони, яких потребують підрозділи, – каже чернівчанин. – Бо в цій війні буде лише один переможець".



Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

20:39
Гарантії безпеки для України і санкції проти РФ: заява G7 за результатами Мюнхену
20:22
У ДСНС розповіли про ситуацію на ЧАЕС після влучання дрона
20:03
Зеленський розповів, на якій стадії перемовини з угоди зі США щодо рідкісних металів
19:46
«Буковина» здобула перемогу над «Реверою 1908» у першому матчі 2025 року
19:38
Безплатне обстеження – для кожного: на Буковині працюватиме мобільна амбулаторія
19:16
Зеленський: Україна готова говорити з США про військову присутність не тільки на землі
18:59
«Збираю власні та ремонтую трофейні»: як ветеран війни збирає дрони
18:45
Кабмін виділив додаткові мільярди гривень на підтримку вітчизняних виробників
18:36
«Ворог активізувався»: у Генштабі повідомили про 176 бойових зіткнень від початку доби
18:17
Підраховано загальні збитки інфраструктури України через війну: який сектор постраждав найбільше
18:00
Ожеледиця і нічні морози. Погода на Буковині у неділю та наступного тижня
17:40
У війні в Афганістані загинули 56 буковинців. У Чернівцях вшанували пам'ять воїнів - фото
17:20
У Чернівцях учасникам бойових дій можуть повернути важливу пільгу
17:01
Знову ДТП у Чернівцях: великі затори, громадський транспорт затримується
16:40
"Не залишайтеся на самоті з болем": психолог із Чернівців - як пережити потрясіння війни
ексклюзив
16:20
В очікуванні весни. Ботсад ЧНУ замилував неймовірними світлинами природи
16:00
«Друзі називали її Мусею». Пам’яті Марії Марчук, якій Івасюк присвятив «Червону руту»
ексклюзив
15:40
Поліція обстежила "заміновані" ТЦ у Чернівцях: вибухівки не знайшли
15:20
Вперше в цьому десятилітті: Великдень 2025 настане одночасно у всіх вірян
15:10
Що таке бездротові навушники?*
15:00
Скільки на Буковині носіїв прізвища Зеленський
14:39
На День Валентина позбулася грошей: буковинку ошукали аферисти
14:20
У Чернівцях знову "замінували" два торгові центри
14:00
Вчені з'ясували, скільки яєць на тиждень можна їсти без шкоди здоров'ю
13:40
Пригощатимуть млинцями: у музеї просто неба проведуть "Буковинське пущення"
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм