З 18 травня в Україні почав діяти новий закон про мобілізацію. Згідно з ним, усі чоловіки від 18 до 60 років мають оновити військово-облікові дані. Це саме стосується і жінок, які мають медичну освіту.
Чимало людей уже оновили свої дані через мобільний застосунок "Резерв+" або в ЦНАПах. Проте у військкоматах все одно черги. У Міноборони України вже навіть ввели електронну чергу, щоби зменшити живі біля приміщень ТЦК. Про те, чи працює електронна черга, хто стоїть у чергах, дізнавався кореспондент "МБ", який відвідав Чернівецький міський центр територіального комплектування та соціальної підтримки.
Натовп біля ТЦК видно здалеку
Ще за сто метрів до приміщення ТЦК видно кілька десятків чоловіків, які зайняли майже весь тротуар. Перехожі мусять виходити на дорогу, щоб їх обійти. Заздалегідь я зареєструвався в електронній черзі на 09.30, щоб пройти військову-лікарську комісію. Побачивши натовп, одразу подумав, що електронна черга не працює і треба чекати до обіду, якщо не більше.
Підходжу ближче. Бачу в юрбі чоловіків одного з працівників ТЦК. Кожен із них бажає якнайшвидше з’ясувати всі питання тут і піти у своїх справах. Працівник стоїть на вході у дворик із зошитом у руках, де щось записує. Запитую у сивочолого чоловіка, що стоїть поруч і стежить за тим, що робить військовий, чи пускають за електронною чергою.
– Так, підійдіть до військового та скажіть про це – вас пропустять без черги, – говорить чоловік.
Іду до військового з позивним Начмед.
– Я зареєструвався в електронній черзі на 9.30, мій номер – шість, – говорю.
– Добре, проходьте, – каже Начмед.
Ідучи, чую, як Начмед починає вигукувати прізвища та викликати чоловіків з юрби. Кілька поспішають за мною. Усі мої сподівання на те, що довго я тут не затримаюся, розбиваються вже на вході у ТЦК. Тут я потрапляю в живу чергу. У черзі знайомлюся з паном Володимиром, який через переїзд вимушений знятися з обліку тут.
– Мені треба сьогодні встигнути знятися з обліку, адже вже сьогодні мушу їхати в сусідню область на роботу, тому й доводиться чекати в черзі.
Дані я оновив через "Резерв+". Дуже зручно, якби додали ще різних функцій у той застосунок, ціни б йому не було, – говорить чоловік.
– Заходьте, – каже мені чоловік, що запускає людей.
Зареєструвавшись, кладу телефон у скриньку, беру ключик з номерком 33 та іду на другий поверх. У коридорі бачу натовпи до двох кабінетів. Забираю свою особову справу й іду проходити ВЛК. Під час проходження черг немає, все йде швидко. Обстежившись в усіх лікарів, потрапляю до голови ВЛК пана Віталія, який має мені підписати документ про проходження комісії.
– Присідайте, – говорить він.
Дивиться мою особову справу, підписує та віддає секретарці. Зі мною також чекають кілька чоловіків років від 35 до 40 та ще два молодші – до 30. З розмов розумію, що двом останнім сьогодні вранці вручили повістки.
У кабінет заходить чоловік на вигляд років 45 та рішуче йде до голови.
– Добрий день, чи є вже рішення щодо мене? Я проходив комісію тиждень тому, – каже він.
– Добрий! Я відправив ваші документи, але мені їх досі не повернули. Приходьте через тиждень у п’ятницю, 31 травня, – відповідає пан Віталій.
– Чому так? – говорить чернівчанин.
– Я не знаю, це військові ухвалюють рішення. Усі питання до них, – каже лікар.
– Що в країні безлад, що тут, – обурено каже чоловік, виходячи з кабінету.
"У цих новітніх технологіях не розбираюсь"
Секретарка віддала мені документи й сказала, що мені треба на них поставити печатку. Іду у 22-й кабінет. Черга до нього видніється здалеку.
– Ми всі у 22-й. Нам залишилося отримати печатку від військового комісара, але він вийшов та досі не повернувся, – говорить пан Павло.
Чоловік прийшов оновити дані.
– У цих новітніх технологіях я не розбираюсь, тому й вирішив прийти сюди, а що мені залишається робити? – зазначає чернівчанин.
Поблизу сусіднього кабінету чоловіки стають навколо якогось військового.
– Хлопці, нічого не можу зробити, фізично не встигаємо. Вас багато, – каже їм військовий.
Отримую печатку, віддаю свою особову справу та виходжу з військкомату. Там я пробув дві години 17 хвилин. 80 відсотків від усього часу я простояв у чергах. Завдяки запису в електронній черзі все ж зекономив час, але лише на початку. Далі майже завжди потрапляв у живу чергу.
У Чернівецькому обласному ТЦК та СП пояснили, що люди до військкомату можуть звертатися щодня, адже вони працюють без вихідних.
– До ТЦК та СП щодня приходять військовозобов’язані. Здебільшого для того, щоб оновити військово-облікові дані. Серед чоловіків у чергах є й ті, хто звертається, щоб укласти контракт, а також з різних соціальних питань. Дані можна оновити різним способом, не тільки через візит до ТЦК та СП, а через ЦНАПи й за допомогою застосунку "Резерв+". Також в області вже налагоджена робота щодо електронної черги для відвідування ТЦК та СП. Щоб не чекати в черзі, закликаємо записуватися в електронну, адже це впорядковує прийом громадян, полегшує роботу ТЦК. Так зручніше й для військовозобов’язаних, – повідомила речниця обласного ТЦК та СП Тетяна Гайдащук.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
3-06-2024, 15:56
4
8 982