В Україні під час війни встановлено новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, закріплений постановою КМУ № 1487. Роботодавці ведуть військовий облік серед військовозобов'язаних працівників та подають оновлені дані до районних чи міських територіальних центрів комплектування.
Після оновлення Порядку, виявилося, що частина чоловіків, які ніколи не проходили військову службу не мають військово-облікових документів.
Адвокат Андрій Межирицький розповів, як діяти працівнику, якщо роботодавець просить в нього військовий квиток та чи можуть його звільнити через відсутність документу, пише НВ.
Юрист підкреслив дві речі ― що обов’язком роботодавця за постановою № 1487 є облік військовозобов'язаних працівників та передача їх облікових даних в ТЦК, а також, що в законодавстві відсутня підстава для звільнення, якщо чоловік не надав військово-обліковий документ.
Він в першу чергу зазначив, що прохання принесити військовий квиток є лише проханням, а відсутність військового квитка жодним чином не впливає на реалізацію конституційного права на працю.
Права і обов’язки сторін затверджені Кодексом законів про працю України і жоден із них не передбачає звільнення за відсутність або ненадання військового квитка.
"Право вимагати військово-обліковий документ є тільки під час укладання трудового договору (ч.2 ст. 24 КЗпП України). Якщо ж такий договір вже укладений, то у разі ненадання таких документів звільнити за цією підставою працівника з роботи не можна", ― пояснює юрист.
Проте юрист рекомендує не сваритися із начальством, а з’явитися в ТЦК для уточнення облікових даних та отримання військового квитка. Варто мати при собі не тільки всі необхідні документи про навчання, роботу та стан родини з часу, коли чоловік востаннє був у військкоматі.
Адвокат попереджає, що чоловіку можуть запропонувати пройти військово-лікарську комісію, і варто мати при собі документи, які підтверджують наявність права на відстрочку під час мобілізації в Україні.
Якщо виникнуть якісь непорозуміння з прийняттям документів, треба віддати документи до канцелярії ТЦК разом із заявою про наявність права на відстрочку.
Після проходження ВЛК та надання відповідної довідки, такій особі видадуть військово-обліковий документ в якому зроблять запис про наявність права на відстрочку (якщо таке право є). Кожні шість місяців інформацію про наявність права на відстрочку повинно буде оновлювати.
При цьому нагадуємо, що ніде в законодавстві не вказано, який строк підготовки та видачі військового квитка.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-06-2023, 18:21
0
2 003