Наприкінці року заведено аналізувати свої кроки й дії до мрії, перелічувати здобутки, з’ясовувати, що не вдалося і чому, пропрацьовувати невдачі й пишатися здобутками. Люди складають список справ, які виконали; успішних проєктів, які вдалося реалізувати; книг, які прочитали за рік.
Пропоную додати ще одну звичку – підсумовувати, яких слів-паразитів, мовних покручів, суржикових фраз вдалося позбутися за рік. І якщо ви не згадаєте, чи таке трапилося з вами упродовж 2024-го, то почитайте нижче. Певна, ви часто послуговувалися такими словами й фразами, але не здогадувалися, що то не українською.
"Наступаючий" новий рік уже багатьом ріже вухо. Однак викоренити його з передсвяткового лексикону виявилося нелегко. Усім тим, хто ним ще зловживає, нагадаємо, що в українській мові є слово прийдешній, яке абсолютно відповідає ситуації. Прийдешній, тобто такий, що настане у майбутньому. Отож доречно вітати одне одного з передноворіччям, прийдешнім Новим роком або з просто з прийдешнім. До речі, наголос у слові новий припадає на другий склад, тобто новИм. А після 2024-го до нас прийде не "слідуючий" рік, а наступний. Бо ж активні дієприкметники теперішнього часу на -учий (-ючий) не характерні для сучасної української літературної мови.
Чимало модниць для святкування нового року обирає блискуче вбрання. Поради стилістів рясніють словом "паєтки". Але правильніше було б сказати лелітки. Моя бабуся, між іншим, тільки так їх і називала. До речі, дієслово леліти є в українській мові, і означає воно виблискувати, блищати, відбиваючи світло, проміння. Часто на такі блискучі лусочки ще кажуть "бльостки". Мовознавці радять вживати натомість слово блискітки, бо ж блискітка – це пластинка, лусочка, цятка, що виблискує на світлі.
Звісно ж, усім хочеться проаналізувати рік, що минає (не "минувший"). Для цього люди часто вживають словосполучення "підводити підсумки". Філологи радять: дівчатам підводити очі, щоб новорічної ночі вони сяяли яскравіше, а підсумки підбивати, прожите підсумовувати. А після того всіх своїх рідних і друзів привітати й побажати міцного здоров’я, щастя і добробуту (замість "благополуччя").
З прийдешнім, дорогі читачі! Нехай він обов’язково буде переможним для України й кожного з нас зокрема. Хай зимові свята (до речі, словник фіксує подвійний наголос у цьому іменникові, тобто і свЯта, і святА буде правильно) минуть у мирі й злагоді. Ставаймо кращими у 2025 році!
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram