![Закупівля російських ядерних реакторів із Болгарії: хто з нардепів Буковини голосував "За"](/uploads/posts/2025-02/49510f5ce82e5e5ed5fd3182d1dc7b00_l.webp)
11 лютого Верховна Рада підтримала рішення щодо закупівлі обладнання АЕС Belene для добудови блоків №3-№4 Хмельницької АЕС.
За це проголосували 269 народних депутатів, пише Суспільне.
П'ятеро нардепів із Буковини проголосували "За". Про це свідчать результати голосування, які опублікували на сайті Верховної Ради України.
Згідно з ухваленим парламентом рішенням, Україна зможе придбати обладнання болгарської АЕС Belene для добудови двох блоків Хмельницької АЕС. Реактори російського виробництва будуть купувати у Болгарії. Їх використають для добудови 3 та 4 енергоблоків атомної електростанції. Будівництво 3 та 4 енергоблоків АЕС триває вже довгий час, і декілька разів призупиняли.
Для 3 та 4 енергоблоків "Енергоатом" планує закупити ядерні реактори типу ВВЕР-1000. Їх виробляє Росія. "Енергоатом" купуватиме їх у Болгарії, де ще у 1990 році призупинили будівництво АЕС Белене. За словами компанії, це "знайома в Україні радянська розробка" та "Україна здатна сама обслуговувати ці реактори", і не купуватиме для цього компоненти та деталі у Росії.
За словами нардепа Железняка, Рада підтримала тільки закупівлю енергоблоків, а не початок будівництва.
Як голосували нардепи з Буковини
"За" проголосували "Слуги народу" Георгій Мазурашу, Максим Павлюк, Максим Заремський, Оксана Гринчук. Інші слуги" - Валерій Божик та Володимир Козак - були відсутні, Олена Лис не голосувала.
Підтримав голосування і нардеп із "Платформи за життя та мир" Михайло Папієв.
Що кажуть депутати різних фракцій
Проголосували "За" — 190 депутатів від "Слуга Народу", 15 депутатів від фракції "Батьківщина", 16 нардепів від "Платформа за життя та мир", 14 від фракції "Довіра", 5 позафракційних та 12 від "Відновлення України". Депутати від фракції "Голос" та "Європейська солідарність" не підтримали виділення коштів на закупівлю реакторів.
Нардепи із фракцій "Голос" та "Європейська солідарність" заявляють, що не голосували за законопроєкт про виділення коштів на закупівлю реакторів, адже сам законопроєкт повністю змінили до другого читання, що є порушенням регламенту Верховної ради. Також нардепи повідомили про недовіру до керівництва "Енергоатому" та Міненерго. Та самі реактори збудують не раніше ніж через 5 років, а проблему постачання електроенергії необхідно вирішувати вже зараз.
Заступник голови комітету з питань енергетики Олег Семінський заявляє, що нині Україна щорічно витрачає понад 600 млн доларів на імпорт електроенергії. Добудова ХАЕС допоможе зберегти ці кошти та генерувати більше електрики всередині країни.
Для того, щоб на Хмельницькій АЕС розпочали будівництво 3 та 4 енергоблоків, Верховна рада має проголосувати за урядовий законопроєкт про проєктування та будівництво енергоблоків на ХАЕС. Лише після прийняття цього Енергоатом може почати добудову енергоблоків.
Що відомо про добудову Хмельницької АЕС
У квітні 2024 року Кабінет міністрів подав до Верховної ради законопроєкт щодо будівництва 3 та 4 енергоблоків Хмельницької АЕС. Міненерго повідомляло, що реалізація проєкту здійснюватиметься виключно коштом "Енергоатому" із залученням кредитних можливостей і без використання грошей з державного бюджету України.
Будівництво двох енергоблоків на Хмельницькій АЕС розпочали наприкінці 80-х років минулого століття, а припинили в 1990 році через накладений Верховною радою України мораторій. Та потім будівництво відновили й вирішили добудувати 5 та 6 енергоблоки.
В "Енергоатомі" повідомляють, що 3 енергоблок зможе забезпечити енергосистему України ще на 1 гігават потужностей електроенергії. У липні 2024 року у Нетішині вже готувались до добудови 3 та 4 реакторів: встановлювали обладнання, готували містечко для працівників, завозили техніку.
Міністр енергетики Герман Галущенко ще у 2024 році повідомляв, що при добудові третього енергоблока ХАЕС "будуть враховані всі норми безпеки".