Фото ілюстративне
У Чернівецькій громаді зменшилася кількість дошкільнят. Зокрема, у 2023-му році на початку вересня налічувалося 7834 вихованців, у серпні 2024 року - 7730. Станом на початок цього року дитсадки громади відвідує 7461 дитина.
Попри це, дитсадки не закриватимуть, запевнила головна освітянка Чернівців Ірина Ткачук.
"Ми повинні втримати і розвивати мережу, адже місто росте. Звичайно, є недоукомплектовані групи. Їх ми об'єднуємо, щоби в новостворених садках із більшою кількістю груп можна було ввести в штат тих фахівців, яких раніше не було. Це вихователь-методист, фізінструктор, логопед, керівник гуртка.
По суті, батьки додатково отримують безкоштовно ту послугу, за яку раніше, ймовірно, їм доводилося платити деінде”, - каже посадовиця.
Про це ідеться у публікації "МБ" від 23 січня, пише molbuk.ua
“Наразі у садках 500 вільних місць”
Як приклад позитивних змін Ірина Ткачук згадує про ЗДО №16 на Роші, який приєднали до дитсадка №39. У першому, каже, вже вдалося набрати діток.
Ще одне рішення - про приєднання закладу для дітей з особливими освітніми потребами №36 на вулиці Гулака-Артемовського до ЗДО №12 на вулиці Кобилянської - викликало резонанс у соцмережах.
“У коментарях пишуть, що тепер його точно віддадуть під якусь комерцію. Навіть називають варіанти, під що саме, - від готелю до магазину. Це, звісно, неправда. За списком у закладі значилися 19 діток, групи були неукомплектовані, і йшлося навіть про те, що потрібно одну із груп закрити. А таке об’єднання дає нам змогу набрати додаткову групу загального розвитку. Відповідно, у садочку буде більше діток, ніж досі”, - пояснює освітянка.
Наразі у дитсадках Чернівецької громади є близько 500 вільних місць у групах різного віку. Тож за потреби є де розмістити більше діток, каже Ірина Ткачук.
За її словами, якщо раніше дитсадки були переповнені, то зараз їхня кількість відповідає нормативним значенням.
“Ми приблизно дійшли до нормативів, які повинні бути”, - зазначила посадовиця.
“Утримання дитсадків лягає на плечі громад”
Станом на сьогодні в області існує 391 заклад дошкільної освіти, коментує директорка департаменту освіти і науки ОВА Оксана Сакрієр.
Із них 22 не працюють: 5 - через відсутність укриттів, 2 - через ремонтні роботи (у Чернівцях та Рукшині), 15 - через демографічну ситуацію, тобто нестачу дітей. Тобто фактично працюють 369 ЗДО. Наразі дитсадки області відвідують 22 тисячі 167 дітей. Це на 2605 дітей менше, ніж було минулого року.
“Наразі всі діти охоплені дошкільною освітою, потреби у збільшенні кількості дитсадків немає. Вихованці тих закладів, які зараз не працюють, відвідують інші ЗДО.
Надалі, якщо відбудеться зменшення кількості дітей, то вже не буде потреби у стількох дитсадках. Зокрема, якщо у якійсь громаді дитсадок буде відвідувати десять дітей, - утримувати такий заклад дороговартісно. Тому тут уже на бачення керівника громади може відбутися певне об’єднання”, - зазначає Оксана Сакрієр.
Посадовиця додає: якщо у школах є цільова субвенція на оплату праці, тобто держава вчителям виплачує зарплатню і лише деякі надбавки ідуть із місцевих бюджетів, то садочки повністю - на місцевих бюджетах. Зокрема, і їх утримання, і оплата праці.
Думка
Наталія Лазар, директорка ЗДО №45:
“Після перемоги наші дітки повернуться”
“Наші групи наповнені, навіть декілька є переповнених. На початку великої війни багато родин повиїжджали за кордон, згодом деякі повернулися. Зараз ми проводимо набір згідно з електронною чергою, і майже всі дітки з цієї черги прибули до садка. Лише кілька родин виїхали за кордон і не планують повертатися.
У нас наразі є 21 дитина із родин ВПО. Вони переважно з окупованих територій Донеччини, Луганщини. Повертатися їм нікуди.
Важливо, щоби мережа дитсадків зберігалася, адже ситуація зі зменшенням кількості дошкільнят тимчасова. Впевнена, після перемоги України всі дітки знову повернуться до садочків”.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram