2024 рік позначився зростанням попиту на кваліфікованих фахівців і водночас поглибленням дефіциту кадрів.
Про те, як змінився ринок праці у Чернівецькій області протягом минулого року - у матеріалі "МБ".
Не вистачає майже 40 водіїв
У Чернівцях спостерігається дефіцит робочої сили на ринку праці, зокрема й на комунальних підприємствах. Раніше директор ЧТУ Петро Лисак повідомляв, що в тролейбусному управлінні працюють 95 водіїв тролейбусів, водночас не вистачає майже 40 людей.
"Як і інші комунальні підприємства ми відчуваємо кадровий голод. Наше підприємство має можливість надавати бронь. Працюємо над тим, щоб залучати жінок до цієї професії. Зокрема цього року 12 осіб пройшли навчання і стали водіями тролейбусів. З них 40% - це жінки. Відсоток жінок зріс останні роки", - зазначав Петро Лисак.
Іванна Кваснюк пів року є водійкою маршруту №6 і №8. Вона розповідає, що після початку повномасштабного вторгнення спробувала різні професії. Проте вирішила стати водійкою тролейбуса.
За її словами на сьогодні у підприємстві не вистачає водіїв.
"У підприємстві дійсно критична нестача кадрів, тому що після початку війни багато хто виїхав за кордон. Праця є важкою і небезпечною, оскільки ти кожного дня відповідаєш за людей та транспорт. На наших дорогах небезпечно, тому що інші водії не дотримуються правил дорожнього руху. Проте я давно мріяла опанувати саме такий транспорт та розумію, що водіїв не вистачає", - зазначає Іванна Кваснюк.
Також вона розповідає, що на сьогодні в Чернівецькій області працівників не вистачає у багатьох галузях. Зокрема, як зазначають у Чернівецькому центрі зайнятості, впродовж минулого року зареєстрували понад дев’ять тисяч вакансій, що на 19,2% (на 1483 вакансії) більше, ніж у 2023 році.
"Три тисячі роботодавців шукали працівників"
Протягом минулого року в області майже 16 тисяч осіб скористалися послугами обласної служби зайнятості. З них – понад сім тисяч мали статус безробітного (це на 13 % (1058 осіб) менше, ніж у 2023 році).
"Проти позаминулого року, торік на ринку праці в області кардинальних змін не відбулось. Найбільше пропозицій роботи були для фахівців бухгалтерської справи. Зарплата для них була від мінімальної до 40 тисяч гривень. Проте це залежало від посадових завдань та обов’язків. Традиційно дефіцит кадрів маємо серед працівників у сфері торгівлі та послуг. Їм пропонували заробітну плату до 22 тисяч гривень. Упродовж 2024 року майже три тисячі роботодавців шукали кваліфікованих працівників в області", – каже директорка Чернівецького обласного центру зайнятості Любов Кожолянко.
За її словами, протягом 2024 року майже дві тисячі внутрішньо переміщених осіб скористалися послугами центру зайнятості. З них майже 400 працевлаштувались, а 12 отримали мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу.
Послугами обласного центру зайнятості скористались й понад пів сотні учасників бойових дій. Серед них 23 учасників і члени їхніх сімей отримали грантову допомогу.
Де та кому пропонували найбільші зарплати
У Чернівецькому центрі зайнятості стверджують, що впродовж року середня зарплата за вакансіями зросла з 10 до 12,5 тисячі гривень. Отож середній розмір заробітної плати склав 12 800 гривень, проти 10 400 гривень у 2023 році.
В Україні за рік зарплата зросла на 12,5 %. Станом на кінець 2024 року вона становила 20 тисяч гривень.
Загалом, як йдеться в аналітиці OLX Робота, у Чернівецькій області за рік зарплата зросла на 34 % і становила 21 500 гривень. На першому ж місці – Херсонська область. Там зарплати виросли на 45 % (22 000).
"В області на понад дві тисячі зросла середня зарплата. Це загальноукраїнська тенденція. На сьогодні по всій країні спостерігаємо збільшення зарплат. Це відбувається через загострення кадрового дефіциту. Маємо кадровий голод. Тому роботодавці змушені підвищувати зарплату. Традиційно найбільші заробітні плати у нашій області – до 45 тисяч гривень, пропонують швачкам", – зазначає Любов Кожолянко.
Також серед вакансій із найвищою заробітною платнею – головний бухгалтер, головний інженер і закрійник. Їм пропонують оплату в 40 тисяч гривень. Потреба була й у водіях тролейбуса. Їм пропонували від 8400 до 30 тисяч гривень.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram