Володимир Омелян – військовий, майор ЗСУ, колишній міністр інфраструктури. Долучився до лав Сил оборони з початком війни. Воював на Київщині, Миколаївщині, Херсонщині, за Бахмут. Під час бойових дій на Куп’янському напрямку отримав поранення. До війни Володимир віддав понад двадцять років держслужбі.
В розмові з "МБ" він розмірковує про політику Трампа, перемовини з Росією, вибори.
Політика Трампа щодо України
Трамп дивиться на ситуацію в Україні через призму американських інтересів. Окрім того, російський вплив в оточенні нового президента США помітний. Вони змогли інтегрувати своїх агентів і в його оточення, і до Маска, який впливає на політику нової адміністрації. Важливо, як ми зможемо себе позиціювати, чи зможемо переконати нову американську адміністрацію, що питання України є важливим для вільного світу.
Ми можемо дати Трампу форпост в Україні, можливості для його бізнесу та його оточення. Він бізнесмен і прив’язаний до комерційної вигоди. Тут також постає питання його власного престижу: він хоче бути переможцем. Якщо ми зможемо подолати в ньому та багатьох європейських лідерах страх перед розвалом Росії, тоді зможемо здобути позитивний для себе результат.
Перемовини Путіна та Трампа
Пригадую зустрічі Путіна з Трампом під час його першої каденції. Останній виглядав доволі блідо. У Трампа поки що, окрім плану Кіта Келлога, а це замороження конфлікту, нічого немає. Це росіян, очевидно, не влаштовує. Так, у них падає промислове виробництво, але вони свої сили сконцентрували на війні і мають результат – просування вперед. Путін прекрасно розуміє, що в нього не буде ще раз такої можливості розпочати війну найближчим часом через значний брак ресурсів. Вони хочуть витиснути максимум зараз.
Наразі переговорна позиція Трампа слабка. Погіршення відносин із союзниками по НАТО та ЄС – теж негативний момент. Він оголосив введення серйозної тарифної політики щодо Канади та Мексики. Сказав, що Європа має збільшити фінансування оборони до 5 % ВВП, тоді як більшість держав фінансує на 2% і скаржаться, що грошей немає. Тому тут багато серйозних питань та ризиків, на які відповіді немає, і через це Путін впевнений у собі.
Перемовини з Росією
Путін не готовий сідати за стіл перемовин. Він висловлюватиме готовність до якоїсь розмови лише, щоб показати, що Росія супердержава, а я, мовляв, розмовляю з найсильнішими країнами цього світу, я не терорист і не вбивця. Проте Путін сам не зацікавлений у будь-якому мирному врегулюванні в тому вигляді, як це бачить Захід. Путін хоче або капітуляції України, або створення таких умов, що Україна буде знищена через короткий період після припинення вогню.
Ми вже маємо досвід з мирних врегулювань з РФ - Росія їх постійно порушувала. Росія завжди буде порушувати домовленості.
Вибори
Вибори в Україні вигідні Кремлю, бо основний інструмент Росії – це створення хаосу, під час якого вони здобувають найкращий результат. Так само і Захід. Після розвалу СРСР та хаосу на пострадянському просторі багато східноєвропейських держав вступили до НАТО та ЄС. Ми не встигли потрапити в цей вагон і тому зараз пожинаємо наслідки. У такому випадку Путін радо піде на припинення вогню. Переходимо до виборів. Що це означає? Пів року хаосу – передвиборчі кампанії. Далі перші пів року після виборів новий парламент, уряд та президент входять у курс справи. Загалом буде рік нестабільності. Проте вибори потрібні, адже в демократії влада повинна змінюватися.
Курс і майбутнє України
Стратегічно ми повинні йти до НАТО та ЄС. Нам потрібні гроші, щоб створити модерну державу. Але великі гроші без безпеки та верховенства права в Україну не прийдуть. Наскільки НАТО буде ефективним при реальному військовому конфлікті глобального масштабу, ніхто не може сказати. Наразі армії чи-от Угорщини, чи Німеччини слабкі і не готові до такої війни. З усім тим варто отримати членство в цих організаціях.
Все ж якщо ми хочемо бути успішною державою, то щастя не в цьому. Треба просто правильно визначити свої пріоритети і написати програму дій на найближчі двадцять років. Польща та Румунія десь бояться цього, адже вони розуміють, що ми є центром Східної Європи. Союзників для побудови сильної держави буде мало, але це можна і треба зробити.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram