Два роки тому міськрада зробила добру справу – у харчоблоках 13 дитсадків встановила фільтри очищення води. 106,8 тисячі гривень на встановлення обладнання депутати виділили з повеневих коштів. Та вже наприкінці нинішнього літа спалахнув скандал: за даними лабораторних досліджень водоканалу, вода після очищення фільтрами у десятки, сотні, а подекуди в понад тисячу (!) разів гірша за норму.
І якби не цей скандал, на воді, яка кишить бактеріями групи кишкової палички, дітям готували б і далі (тепер уже всі фільтри пройшли профілактику, – авт.). Адже управління освіти міськради не уклало договір на обслуговування очисного обладнання на 2010 рік. А фільтри потрібно чистити, замінювати картриджі тощо. В іншому разі очисне обладнання, як стверджують у санстанції, стає комфортним місцем для розмноження мікроорганізмів.
То чому ж не уклали договір? Через халатність міського управління освіти чи міська рада не знайшла 15 тисяч гривень на 13 дитсадків?
Минулого понеділка ми спробували домовитися про зустріч із кількома завідувачами дитячих садочків. Керівник дитсадка №18, що на вулиці Сторожинецькій, погодилася: можна і сфотографувати, і з персоналом кухні поговорити... Але наступного ранку на нас із фотокореспондентом чекав сюрприз: у дитячому садочку повідомили, що їхнього керівника викликали до управління освіти. Коли методист зателефонувала, щоби уточнити, чи можемо ми зробити фото, з’ясувалося: на кухню нас не пустять, ми ж не санстанція і взагалі у нас книжок санітарних немає. А якщо потрібна інформація – вона в управлінні освіти. Тож домовлятися про зустріч з іншими керівниками дитсадків вже було марно.
Показники води гірші подекуди
в понад тисячу разів– Було відповідне рішення сесії, за яким вирішили встановити очисні споруди, щоби вода в дитячих садочках була чистішою, – розповідає депутат міської ради Олексій КОЛОМІЄЦЬ. – Тобто ідея була хороша, але кожне хороше починання можна зіпсувати. Коли ми на комісії розглядали питання про дитсадки, я як відповідальний за водоканал запитав: "А який стан води у садочках, де встановлено фільтри?" Відповіді належної не отримав ні від водоканалу, ні від управління освіти. Тоді надіслав депутатський запит водоканалу і 17 серпня отримав вражаючі результати лабораторних досліджень. Після проходження через фільтри вода не покращувалася, а навпаки значно погіршувалася. Після цього я звернувся із запитом до мера Миколи Федорука, щоби створити комісію і з’ясувати ситуацію в садочках, де встановлено фільтри.
– Ми навіть не знали, що фільтри встановлено, – каже начальник лабораторії з якості питної води "Чернівціводоканалу" Галина КРИВЧАНСЬКА. – І тому обурені цим фактом, бо через фільтри погіршилися показники нашої води. І якби, не дай Боже, щось сталося, то самі розумієте...
За результатами лабораторних досліджень водоканалу, проби води відбирали в садочках двічі – у червні і серпні цього року. До фільтрів вода в переважній більшості відповідала держстандарту, після – у всіх пробах виявили перевищення. Подекуди вражаючі. Наприклад, за норми групи бактерій кишкової палички до трьох, 26 червня (субота, коли водою не користуються і вона застоюється) у садках №20 зафіксували 3825, №4 – 3250, №35 – 1087 тощо. Третього серпня (вівторок, коли водою користуються), кількість бактерій виявилася значно скромнішою, проте все одно не відповідала нормам.
– Так виходить тому, що фільтри не працюють постійно під проточною водою, а у вихідні ними взагалі не користуються, – пояснює Галина Кривчанська. – А коли немає постійного руху води, на фільтрах розмножуються мікроорганізми.
Також у деяких садочках лабораторія водоканалу у воді після фільтрів виявила нітрити. Їхні показники дуже маленькі, але у водопровідній воді їх не повинно бути зовсім. Як пояснили у міській санітарно-епідеміологічній станції, бактерії групи кишкової палички за певних умов можуть викликати інфекційні захворювання, а нітрити (продукти розпаду біологічного матеріалу) – отруєння.
Після цьогорічної повені під час обстеження в Садгірському районі фахівці СЕС зафіксували відхилення за бактеріологічними показниками у воді, якою користуються у ДНЗ №№23 і 26. У цих садочках також встановили очисне обладнання. Валерій ВОСТРІКОВ, заступник головного санітарного лікаря міста, розповідає, що, наприклад, у садочку №26 вони зафіксували відхилення від норми в понад 40 разів. Після очищення криниці зробили повторний відбір води. До фільтра – норма, після – перевищення в 33 рази.
– Тобто на відрізку метр відбувається вторинне забруднення. Джерело забруднення – фільтр для очищення води, – говорить В. Востріков. – Діти за ослабленого імунітету могли захворіти на кишкові інфекції.
У санстанції зазначають, що всі документи, висновки сангігієнічної експертизи виробник фільтрів підприємство "Акватон" надав, тобто обладнання відповідає всім вимогам.
– Добро зробили, встановивши фільтри, але забули про те, що будь-яке обладнання треба обслуговувати. Чому договір на обслуговування не уклали? – риторично запитує Валерій Востріков. – Якщо фінансовий стан у міськраді такий, що вони не можуть забезпечити обслуговування фільтрів, навіщо їх тоді встановлювати? Звичайно, вода в харчоблоках проходить термічну обробку, і мікрофлора знищується. Але навіщо її у воду вносити?
Підприємство "Акватон" працює в Чернівцях вже 15 років. Очисне обладнання їхнього виробництва є в навчальних закладах Київської, Івано-Франківської, Тернопільської областей. Всюди укладено договори на обслуговування і жодних непорозумінь немає.
– Це наша установка, ми її розробили, – розповідає директор "Акватону" Анатолій ПОДОЛЬСЬКИЙ. – Тут діє каскадна система очищення води: від механічних домішок, хімічних, потім вода пом’якшується, з неї видаляються нітрати, покращуються смакові характеристики... І на фініші встановлено ультрафіолетову лампу. Якщо віруси і бактерії у фільтрі з’являться, ультрафіолет їх знищує.
На 2009 рік управління освіти підписало з виробником договір на гарантійне обслуговування очисного обладнання. На 2010 рік –ні.
– У нас ніколи не траплялося, щоби ми не поїхали, бо нам не платять гроші, – зауважує Анатолій Подольський. – Але на цей рік досі жодних договірних відносин немає. Все на чесному слові. А фільтр зроблено таким чином, що він пропускає певну кількість води, а потім, якщо не зробити профілактику, забивається, і вода практично не йде.
А нинішнього року спеціалісти "Акватону" потрапляли до своїх установок у садочки лише тоді, коли фільтри повністю забивалися. Тобто телефонувала завідувачка: рятуйте, води немає. "Тоді ми приїжджаємо і відновлюємо, але це відбувається епізодично і призводить до того, що обладнання не працює в нормальному робочому режимі", – каже директор "Акватону".
Є садочки, в яких цього року "Акватон" не був жодного разу, зокрема №№17, 35, 53, 11 та 39. А договір на обслуговування, який підприємство склало ще на початку року, замовник (управління освіти в особі начальника управління Малишевської В. С.) так і не підписав.
Загалом обслуговування одного великого садочка протягом двох місяців коштує 423 гривні. А якісна вода на весь 2010 рік у 13 дошкільних закладах місту обійшлася би в незначну зрештою суму – 15 тисяч 680 гривень.
Без обслуговування робота фільтрів недопустимаІдея встановити фільтри у дитсадочках хороша. З цим погоджуються й у водоканалі, і в СЕС.
– Ми "за" встановлення очисного обладнання, але щоби це було за нормативними документами. Інакше це до добра не призведе, – каже Валерій Востріков. – Повинні бути систематична профілактика і лабораторний контроль.
Після того, як спалахнув скандал, "Акватону" доручили зробити профілактику фільтрів у всіх 13 садочках. Тепер санстанція знову має перевірити якість води. Якщо вона відповідатиме нормам, місту доведеться все-таки знайти гроші на обслуговування очисних систем. "В іншому разі невдовзі ситуація повториться", – констатує В. Востріков.
– Міська влада повинна розплющити очі на цю проблему, – зауважує Анатолій Подольський. – Бо завідувачі садочків за обладнанням не повинні слідкувати, як і управління освіти. За ним повинні слідкувати ми. Але робити це ми маємо на підставі чогось. Тобто документа, який дає нам право приїхати та перевірити обладнання, а також за яким із нас спитають, якщо вода, наприклад, буде погана. Повинен бути договір. Зараз, коли розпочався галас, ми всі фільтри зняли, прочистили і встановили.
Минулого вівторка ми спробували отримати коментар у міському управлінні освіти. Начальник управління Валентина Малишевська повідомила, що питання дошкільних навчальних закладів курує її заступник Ніна Вітковська. Але поговорити з нею можна буде в середу. На жаль, багаторазові спроби додзвонитися успіху не мали – слухавку не підіймали. Тому наразі немає відповіді на два запитання. Чому не було підписано угоду на обслуговування очисного обладнання в 13 дитячих садочках на 2010 рік? Хто відповідав би, якби в одному із садочків стався спалах кишкових інфекцій?
Марина Карасьова
Садочки, в яких встановлено фільтри для очищення води:
№2 (284 дітей) – вул. Узбецька, 29;
№4 (159) – вул. Руська, 15;
№11 (61) – вул. Петергофська, 1;
№17 (173) – вул. Коперника,19
№18 (138) – вул. Сторожинецька, 33А;
№20 (198) – вул. Руська, 182А;
№21 (183) – вул. Стасюка, 9А;
№23 (199) – вул. Александрі, 30;
№26 (181) – вул. Надрічна, 17;
№35 (296) – вул. Комарова, 25Б;
№39 (62) – вул. Глибоцька, 7/13;
№46 (143) – вул. Сосюри, 12;
№53 (168) – вул. Дарвіна, 11.
23-09-2010, 09:56
0
4 669