Наталія ПАШКОВСЬКА, завідувач кафедри клінічної імунології, алергології та ендокринології БДМУ:
– У разі цукрового діабеті насамперед необхідно виключити з раціону легкозасвоювані вуглеводи, зокрема цукор, варення, мед, цукерки, морозиво, шоколад, різноманітні солодощі тощо. Водночас повна відмова від солодкого в деяких осіб може стати причиною не тільки поганого настрою, а й навіть депресії. Звісно, можна використовувати некалорійні цукрозамінники, але вживати їх можна дуже обмежено. За умов задовільної компенсації пацієнти періодично можуть дозволити собі діабетичні десерти. Коржі і бісквіти для них слід випікати з житнього, вівсяного, кукурудзяного або гречаного борошна з додаванням яєчного порошку, знежиреного кефіру й незначної кількості рослинної олії.
Охочі до морозива можуть замінити його на сорбет – крижаний фруктовий десерт, ідеальний для літа.
Наприклад, полуничний: 200 г полуниці, 1-2 ч. л. соку лимона або лайма, 2-3 листочка м’яти, 10 мл води. З інгредієнтів робимо пюре, яке поміщуємо в морозилку приблизно на три години (кожні 20-30 хв. необхідно перемішувати). Аналогічно можна приготувати сорбет із малини або ківі та яблук, персика та несолодкого йогурту тощо. Як наповнювач замість йогурту чудово підійде авокадо.
Ще один варіант несолодкого десерту – зефір без цукру, наприклад, яблучний. Для його приготування потрібно розвести 2-3 ч. л. агар-агару в 100 мл холодної води й залишити набрякати на 30 хвилин. Потім додати пюре із запечених яблук (600 г) і проварити після закипання три хвилини. Збити три яєчні білки (за бажання можна додати трохи цукрозамінника), додати в пюре, ретельно перемішати, залити у формочки й залишити остигати. Замість яблук можна використовувати інші фрукти або ягоди.
Крім того, необхідно зменшити в раціоні кількість продуктів з високим вмістом жирів. Для цього іноді достатньо змінити спосіб приготування улюблених страв. Наприклад, з птиці зрізати шкіру і жир, краще тушкувати та запікати, ніж смажити або смажити в посуді з антипригарним покриттям без жиру (або на решітці, грилі). Дуже добре готувати їжу в пароварці. Перші бульйони потрібно зливати. Тваринні жири краще замінити на рослинну олію, як заправку до салатів замість майонезу або жирної сметани використовувати знежирену сметану, а краще йогурт або кефір. Необхідно майже повністю відмовитися від продуктів, що містять трансжири (маргарин, спреди, м’які масла, мікси вершкових і рослинних олій, різні "масла" для бутербродів, майонез, кетчуп, фаст-фуди).
Замість картоплі можна використовувати топінамбур (земляна груша), що містить інулін, який позитивно впливає на вуглеводний обмін. Цей надзвичайно корисний овоч можна запікати як окремо, так і разом із м’ясом, рибою, грибами, іншими овочами, додавати в салати (вінегрет) як у вареному, так й у сирому вигляді.
Дуже корисними є фіточаї, зокрема з листя чорниці, стручків квасолі, кореня лопуха, насіння льону тощо. Можна вживати чаї як з одного інгредієнта (наприклад, 1 ст. л. сухого листя чорниці на склянку окропу, настояти 30-40 хвилин, процідити, приймати по одній склянці тричі на день), так і багатокомпонентні (наприклад, 3 ст. л. збору, що містить листя чорниці, сухі стулки стручків квасолі, насіння льону, вівсяну солому у співвідношенні 1:1:1:1 додати до 3 скл води, кип’ятити 20 хв., потім настояти впродовж 30-40 хв., процідити, після чого приймати по 1/4 склянки 6 разів на день). В аптечних мережах продаються вже готові чаї для хворих на цукровий діабет. Проте перш ніж їх придбати, необхідно порадитися із лікарем, тому що частина із цих чаїв протипоказана при деяких супутніх захворюваннях.
6-04-2015, 20:52
0
4 348