RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Новини Чернівців » Новітнє на той час обладнання, лабораторії: історія аптек Чернівців


Колись аптеки міста були оснащені новітнім на той час обладнанням, із дослідними лабораторіями та косметологічними кабінетами.

Меблі, прилавки й вітрини були виготовлені з дорогого червоного дерева, оздоблені різьбленим орнаментом та богемським склом, приміщення освітлювали вишукані бронзові люстри.



Дослідник історії Чернівців Раймунд Фрідріх Кайндль писав, що у 1775 році в місті не можна було почути про банщика, хірурга чи лікаря, ще менше – про якусь аптеку. Хворих лікували здебільшого жінки різними забобонами.

У 1779 році відкрився військовий шпиталь, а згодом – військова аптека, при якій мешкали двоє фельдшерів. Це був перший медичний персонал на Буковині. Першу цивільну аптеку відкрили 1785 року, і вона мала непогані прибутки. Міський шпиталь забезпечував ліками відомий чернівецький аптекар Матіас Вінклер. На них витратили за 1793-1794 роки 479 флоринів, за 1795-1796 – 427 флоринів, за 1796-1797 – 710.





1787 року відкрили аптеку поблизу головної вартівні на місці нинішнього католицького костелу. Ліки тут продавали дуже дорого, тому окружний староста Бальш наказав зазначати на рецептах ціни.

У 1870 році в Чернівцях було три аптеки, у 1880 – чотири. 1884 року відкрили аптеку на вулиці Руській – навпроти греко-католицького собору. Вона називалася Zur Kaiserkrone і належала родині Барберів. Тоді це була передова аптека у місті, оснащена найновішим устаткуванням, з дослідною лабораторією та косметологічним кабінетом. Тут приймав хворих Володимир Гузар, який був сімейним лікарем Ольги Кобилянської та її родини. У радянський час тут теж була аптека, яку згодом закрили.


26 жовтня 1909 року газета Czernowitzer Allgemeine Zeitung помістила звернення лікаря Максиміліана Барбера до чернівчан про те, що його батько, який 25 років тому організував аптеку і керував нею впродовж усього часу, передає її у його руки. Новий власник просив клієнтів довіряти йому.

На одній зі старих поштівок зображена аптека Mandelbaum Apotheke, яка знаходилася на нинішній на вулиці І. Франка й досі там працює. Як розповіла автор книги про Чернівці Леся Щербанюк, на вулиці Панській (нині Ольги Кобилянської) наприкінці 1930-х років у будинку №4 розміщувалася найпопулярніша та найкраще оформлена аптека у Чернівцях. Меблі, прилавки і вітрини були виготовлені з дорогого червоного ганського дерева, оздоблені різьбленим орнаментом у стилі пізнього модерну та доповненнями з богемського скла. Освітлювали приміщення вишукані бронзові люстри. Одну з них згодом продали приватному колекціонерові. На вхідних дверях висів дзвіночок, який сповіщав про прихід відвідувачів. Аптека працювала і після війни. Та в хрущовські часи її розграбували, зникли меблі та вітрини з богемського скла.

Упродовж 1922-1928 років у будинку №14 на вулиці Панський працювала аптека "Санітар", де можна було придбати вітчизняні та закордонні ліки.

Канадська письменниця Марта Блум, яка народилася і проживала в Чернівцях, згадує у своїй книзі "Горіхове дерево", що її батько мав велику аптеку з лабораторією. Вона знаходилася біля нинішнього драмтеатру. Дівчиною Марта допомагала батькові виготовляти ліки.

Цікаві факти

Виготовляла ліки понад пів століття


Будинок №43 на вулиці Кобилянської, де з 1903 року працює аптека, спорудили на початку XX століття на замовлення родини Шимоновичів. Згодом вона перейшла у власність сім’ї Гросманів, а 1944 року її націоналізували. Нині це аптека № 2, яка працювала донедавна.

У 2003 році чернівецький архітектор Микола Кавердинський відновив давній інтер’єр. Тут відкрили аптеку-музей, де представлено 86 рідкісних експонатів аптечного приладдя. Зокрема спиртометр 1902 року, сковорідка, на якій готували активоване вугілля, мідна та латунна ступки, австрійські штангласи, коркодав, ваги, колби, піпетки, машинка для дроблення масла-какао, машинка для виготовлення пілюль. Є також зібрання фармацевтичної літератури з виготовлення лікарських форм, починаючи з 1910 року. Та особливо унікальним експонатом можна вважати старі аптечні меблі, які відреставрували. На них зберігся рік виготовлення – 1903-й. Інтер’єр аптеки прикрашають погруддя римського лікаря Галена, бога лікування Асклепія та його дочки Гігієї – богині здоров’я.



Читайте також: У Чернівцях хочуть ліквідувати аптеку-музей: це унікальний заклад

Аптека № 2 – єдина в місті, де виготовляють лікарські засоби за індивідуальними рецептами. Уже понад 50 років це робить провізорка Віра Яроцька, яка закінчила фармацевтичний факультет Львівського медичного університету.

- В аптеку я прийшла працювати у 1973 році. Тут минуло все моє життя, – розповіла пані Віра. – Скільки виготовила ліків за понад пів століття роботи – ніколи не лічила. Це мазі, суспензії, порошки, присипки, різні мікстури. Колись було більше рецептів, але зараз вони набагато складніші. Збільшилася кількість дітей з алергією, високим тиском, серцевою патологією, чого не було раніше. Мають попит дитячі краплі від нежитю протаргол, виготовлені на основі колоїдного срібла та очищеної дистильованої води. Позбутися мозолів допомагає мазь на основі бджолиного воску та змиву з овечої шерсті. Від лишаїв та діатезу для дітей помічна мазь, до складу якої входить березовий дьоготь.
Допомагаємо підліткам позбутися прищів за допомогою спеціальних суспензій. Готуємо також заспокійливу мікстуру на травах, які самі варимо.
Ця робота дуже скрупульозна, тому треба мати велике терпіння. Бо інакше можна зіпсувати ліки й нашкодити людині.

Підготувала Надія БУДНА
Фото з приватної колекції Едварда Туркевича


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Надія Будна
4-11-2024, 13:31
Коментарів 0 Переглядів 1 506

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.