RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » новини » «Всевидюще око» – на дні Дністра: історик розповів про незвичайну знахідку на Буковині


На дні Дністровського водосховища, яке помітно обміліло через посуху, знайшли хрест, а поряд – людські останки.

Знахідку виявив один із працівників Національного природного парку "Хотинський", йдеться на фб-сторінці організації.



"Інспектор парку Альберт Сливка виявив знахідку, яка раніше була захована під товщею води Дністровського водосховища. Ймовірно, це кладовище, бо поряд із хрестами видніються й людські кістки та черепи. На хресті чітко видно символ ока в трикутнику, "Всевидюще око" – один із символів християнства. Раніше такий символ собі запозичили масони, які вважали "Всевидюще око" ("Променисту Дельту") знаком просвіти або принципу свідомості. "Всевидюще око" можна побачити й на американському доларі. Ще раніше цей символ прийшов до нас зі стародавнього Єгипту", – йдеться у дописі.

Що ж це за знахідка, і чи справді вона має якесь таємниче значення та стосунок до масонів? Про це molbuk.ua розповів кандидат історичних наук, асистент кафедри всесвітньої історії ЧНУ імені Ю. Федьковича, голова Чернівецького підрозділу Спілки археологів України Микола Ільків.

Це давнє кладовище затопленого села

"Інформація про цю знахідку на околицях села Братанівка на березі Дністровського водосховища у мене з’явилася ще восени минулого року, коли там суттєво знизився рівень води. Тоді в намулистих відкладах на правому березі проступили кам’яні плити з вирізьбленими на поверхні різноманітними знаками. Місцеві рибалки передали мені фото, за якими можна було скласти уявлення про знахідку, – розповідає Микола Ільків.

Торік берег водосховища не був настільки розмитий дощами, і виднівся лише гладкий камінь зі знаками. Але вже тоді було видно такі знаки, як хрест і "всевидюще око" у трикутнику. А вже наступної весни та на початку літа, коли пішли опади і розмили ці кам’яні плити, стало зрозуміло, що то – хрести. Утім, що це за знахідки, можна зробити тільки попереднє припущення, оскільки ґрунтовних наукових досліджень там ще не проводили.

"Ті хрести, які з’явилися внаслідок падіння рівня Дністровського водосховища,– це надгробки, очевидно, від кладовища того села, яке існувало в цій місцевості до затоплення водами сховища, – провадить Микола Ільків. – Достеменно відомо, що там розташовувалося село Молодове. У 70-80-их роках ця територія була затоплена у результаті підйому води після зведення Дністровської ГЕС. Вода поглинула не тільки село, але й усе на околицях, зокрема церкву та кладовище. Ті поховання, за якими тоді ще доглядали, здебільшого перепоховали. А більш давні, закинуті й маловідомі, так і залишилися. Частини цього давнього кладовища села Молодове тепер і бачимо на дні Дністра.



Саме село Молодове доволі давнє, згадується ще у молдавських грамотах пізнього середньовіччя. Судячи з зображень хрестів і тих знаків, вони датуються орієнтовно 18-19-тим століттями. Але цю інформацію ще потрібно уточнювати", – зазначає науковець.
На знахідці також зображений рівнораменний хрест, який ще називають "православним хрестом". Це типовий символ для православного християнства. Він часто трапляється в іконографії, у зображеннях на тих же могилах.

"Рівнораменний – тобто у нього всі чотири рамена однакової довжини. Натомість, якщо це католицький хрест, то нижнє рамено подовжене – схожий на тільні хрестики, які ми носимо як обереги", – пояснює М. Ільків.

"Такий собі універсальний символ"

Щодо "всевидющого ока" (ока у трикутнику), то його належність до масонства трохи перебільшена. "Всевидюще око" теж є універсальним символом, який зародився у християнстві й означає всевидяще око Бога-отця. Зокрема око, поміщене у трикутник – це теж християнський символ, адже трикутник символізує Святу Трійцю, – зауважує.

"Потім уже цей символ із християнства запозичили та активно використовували і масони – таємні організації, які об’єднували людей за певними зацікавленнями, спрямуванням, намагалися отримати якісь втаємничені знання. Такий собі "закритий клуб", висловлюючись сучасно.

Масони цей знак пристосували як символ просвітництва. Щоправда, він у них переважно називався "Промениста Дельта", тому що трикутник за формою нагадував грецьку літеру "дельта".

Зрештою, фактично всі масони були християнами, тобто одне іншому не заважає. Проте ми не можемо стверджувати, що у місцях знахідок точно поховані масони, оскільки на християнських сучасних і давніх святинях теж у багатьох випадках є зображення "Всевидющого ока". Тобто, це могли бути поховання звичайних християн", – вважає історик.

"Вздовж Дністра дуже багато пам’яток"

Також на деяких хрестах збереглися надписи. От вони є більш інформативними. Але прочитати їх поки що не вдалося.

"Єдине помітно – що вони написані кирилицею, тобто слов’янською абеткою. Якби була можливість їх прочитати, вже би вдалося дізнатися, хто саме там похований. Також дуже часто там могли ще наносити рік поховання. Тобто це би вже була така більш конкретна історична інформація, ніж просто символ, який у людей асоціюється з чимось таємничим", – додає фахівець.

До прикладу, "Всевидюще око" є на великій кам’яній стелі, встановленій на околицях села Опришени на Глибоччині. Цей камінь-стела взятий на облік як пам’ятка історії та археології.

"Тож не можна сказати, що знак на знайденому кам’яному хресті в області єдиний. Проте він доволі рідко трапляється на поховальних пам’ятках. Тому цілком можливо, що це якийсь новий тип цього поховального надмогильного знака, який у будь-якому випадку несе цікаву історичну інформацію і цілком може претендувати на статус пам’ятки археології", – каже М. Ільків.

Окрім хрестів, водою повимивало й кістки, які варто дослідити. Це дало би змогу більше дізнатися про точний час поховань.
Загалом у розмивах Дністра є дуже багато археологічних пам’яток різного періоду, додає історик.

"Перед спорудженням водосховища в області працювало чимало археологічних експедицій, які намагалися максимально дослідити територію, яку мала затопити вода. Проте їм вдалося розкопати тільки невеликий відсоток старовини. Усе решта було затоплене і зараз поступово розмивається. Тому варто регулярно проводити науковий моніторинг, щоби ці пам’ятки не руйнувалися…"

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
Редактор: Галина Олійник
2-09-2022, 13:11
Коментарів 0 Переглядів 3 549


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.