![Пільги для УБД: що мерія Чернівців пообіцяла військовим](/uploads/posts/2025-02/476748616_9039242632862754_3286127437680113945_n.webp)
Фото molbuk.ua
У Чернівцях відбулася зустріч представників міської влади із учасниками бойових дій, ветеранами та їхніми родинами.
На ній обговорювали нову міську програму підтримки захисників та захисниць, членів їхніх сімей, а також родин загиблих військовослужбовців на 2025-2027 роки.
Також йшлося про інформацію щодо надання гарантій соціального захисту на державному та обласному рівнях.
Про це повідомляє кореспондентка molbuk.ua
У присутніх виникло чимало запитань та зауважень щодо програм підтримки.
![](/uploads/posts/2025-02/476307506_596121533339090_5164178518597691168_n.webp)
“Програма - повний абсурд, - вважає координаторка соціальної групи “Матері та дружини воїнів АТО” (Чернівці та область)
Надія Пержан. Чоловік Надії вже три роки на війні, із них останній рік - на першій лінії фронту. - Бо коли бюджет міста отримував близько 16 відсотків від кожної зарплатні військовослужбовця - до того, як вилучили ПДФО, - то це було ок. А зараз що, навіть немає де того дріб’язку знайти, щоби проявили повагу? Це вияв невдячності із боку міста до кожного військовослужбовця, який зараз воює.
Смішно: на все гроші є, а 25 відсотків на покриття пільги за комунальні послуги немає. Десять років було, а тепер не стало? Це плювок у бік родин військових та ветеранів. Родини тих, хто з воїнів ще живий і воює на першій лінії, залишити без пільг. Це ні в які рамки не влізає. А що тоді буде після війни?” - обурена жінка.
За словами Надії, їй пояснили, що робоча група, яка формувала програму підтримки, не схвалила пропозицію разових адресних виплат військовим раз на рік, які би замінили цю 25-відсоткову пільгу на компослуги.
“Мені дуже цікаво, що це за склад комісії такий, що не підтримав пропозицію?!” - розмірковує співрозмовниця.
Надія каже, що більшість пунктів програми недоступні для її родини.
“Ми як сім’я мобілізованого практично нічим із цієї програми скористатися не можемо. Навіть та сама єОселя - чомусь надали пріоритет військовим із третьою групою інвалідності. Тоді як інші черговики чекають на пільгу ще з 2014 року”.
Один із присутніх військових висловився:
“Наробили державних, міських, обласних програм. Та в мене питання: коли, в які терміни вони запрацюють і які гарантії їх виконання? А якщо їх не виконуватимуть, хто за це відповідальний? Бо на словах усі нас люблять - ветеранів, військових із інвалідністю. А коли приходить ветеран за якоюсь медичною послугою, до прикладу - то, нема питань, все зроблять, але за гроші. Тож коли і хто має відповідати, якщо не надають гарантії, забезпечені державою?”
![](/uploads/posts/2025-02/476462922_925703512882212_201861188297990631_n.webp)
Присутня директорка департаменту соцполітики Наталія Фрунзе на це зауважила, що у цьому році до мерії звернулися понад десяток військових і вже отримали по 20 тисяч гривень на лікування. Загальна сума виплачених їм коштів наразі становить 180 тисяч гривень.
Військові зізнаються: вони втомлені і не мають фізично ні сил, ні здоров’я вишукувати інформацію про пільги для себе та своїх родин на різних ресурсах, а також добиватися їх на всіляких засіданнях. Тому просять прозорості і доступності у цьому питанні.
“Нам часто пропонують якісь пільги. Але багато хлопців просто необізнані. Вони не знають, скільки коштів виділяють із бюджету, хто і як їх розподіляє. Кому більше, кому менше, кому потрібно, кому ні. Наприклад, війна триває із 2014 року, а деякі пільги стосуються тільки тих хлопців, які воюють із 2022 року. Питання, чому так”, - каже амбасадор проєкту для ветеранів війни та їхніх сімей “Сталь” Олександр Кошовий.
А головне, каже Олександр, - у робочій групі, яка розробляє програму підтримки військових, обов’язково мають бути також військові.
“Є ж бойові хлопці, які повернулися з фронту, можуть проконтролювати питання і надати нам як рівний рівному інформацію. Сказати: “Тут, хлопці, все нормально, все під контролем. Ми згідні з тим чи іншим пунктом, давайте рухатися далі по цій програмі. Буде нова програма - будемо обсуджувати ці всі моменти. А так у 99,9 відсотків хлопців є питання, і на них, на жаль, немає відповіді. Хтось у відпустці, хтось на лікарняному. І наші питання залишаються в якійсь справі на довгий час”.
Як приклад Олександр Кошовий наводить нарахування пенсій для військовослужбовців.
“От скільки часу потрібно, щоби влада розглядала питання нарахування пенсій? Або якщо у них є питання - чому не дзвонять військовим сказати, що є такі питання, ви їх вирішуйте, і ми будемо нараховувати вам пенсію? Ні, чекають, поки ми самі прийдемо, піднімемо проблему. А потім ще чекаємо пів року, коли там наша заява піде на Кабмін чи ще кудись.
Тобто ми не хочемо випрошувати своє. Бо коли було потрібно йти на захист вітчизни, всі йшли щиро і не за гроші. А тут повертаємося додому і бачимо цей безлад”.
Одна із військовослужбовиць теж зазначає, що щодо програми підтримки захисників є чимало питань по кожному пункту.
“Там є нюанси, починаючи від лікування військових і закінчуючи паливом та програмою єОселя. Наприклад, щодо компенсації на лікування ветеранам. У ЦНАПі мені повідомили, що виплачують від 500 до 1500 гривень. В особливо важких випадках, як-от онкозахворювання, - 5 тисяч гривень”.
На санаторно-курортне лікування виділяють 15 тисяч гривень, і то це компенсація, зазначає захисниця.
“Добре, якщо у військового є можливість знайти цих 15 тисяч, а вже потім отримати компенсацію, але це не завжди так. Зрештою, не так і багато можна собі дозволити за цих 15 тисяч”, - зауважує співрозмовниця.
А головне питання - чому при прийнятті таких програм немає координаційної ради, до якої би входили військові, розмірковує чернівчанка.
“Адже серед військовослужбовців - багато науковців, чиновників, підприємців. Можна ж узяти представника родини загиблих, зниклих безвісти, поранених, ветеранів, чинних військових. Ось із чого треба починати, а не ухвалювати всліпу програму, із якою навіть не всі докорінно ознайомлені”, - переконана захисниця.
Під час зустрічі присутні проголосували за те, щоби щомісяця отримувати адресну щомісячну допомогу на покриття житлово-комунальних послуг, яка має бути еквівалентною тій 25-відсотковій пільзі, яку військові отримували на оплату компослуг від Чернівецької громади.
![](/uploads/posts/2025-02/476069053_1133237048161565_722338764489296898_n.webp)
Також присутні проголосували за те, щоби робоча група розглянула питання облаштування паркувальних місць на парковках міста.
За словами директорки департаменту соцзахисту Наталії Фрунзе, сума щомісячної допомоги буде визначена робочою групою. Ця сума буде сталою.
"Підготуємо на сесію зміни до програми і включимо їх. Єдине, що це не буде називатися пільга, а допомога на покриття житлово-комунальних послуг. Коли ми готували програму, ми хотіли зробити замість 25-відсоткових пільг на оплату компослуг одноразову річну виплату, щоби ця сума була значно більша і людині було зручно приїхати і отримати її в будь-який час. Але ми побачили, що для учасників бойових дій та їхніх родин є більша є потреба щомісячно отримувати ці кошти, тож врахуємо їхні побажання", - сказала Н. Фрунзе.
На запитання, чому цей пункт про виплати відразу не внесли до програми, посадовиця відповіла, що пропозицію виносили на робочу групу, проте члени групи за неї так і не проголосували.
Цікаво, що раніше на сесії міськради депутатка Оксана Зубжицька зазначала, що переважну частину робочої групи склали працівники департаменту соцполітики.
Наталія Фрунзе запевнила, що програма буде постійно змінюватися, вдосконалюватися.
"Ми не знаємо кількість загиблих, військових, які повернуться, скільки буде поранених. Тож можемо змінювати програму кожних пів року. Люди мають знати, що вони можуть написати звернення до депутатів, департаменту соцполітики", - каже Фрунзе.
Щодо паркувальних місць для військових, то потреба у них є, визнає чиновниця.
"Тож треба продумати, чи є можливість це зробити. На жаль, у нас і так дуже мало паркових місць для всіх. Треба будувати великі паркінги. Все ж, враховуючи, що у громади забрали "військовий" ПДФО, Чернівці і так доволі потужно підтримують захисників, на кожній сесії виділяємо великі кошти. Розуміємо, що ця допомога має бути постійною", - переконана Наталія Фрунзе.
Що відомо:
На сайті ЧМР зазначається, що "із 31 грудня 2024 року завершується дія Програми підтримки громадян, які брали участь у військових діях в східних регіонах України, членів їх сімей та сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій і волонтерів, померлих осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21.11.2013р. по 21.02.2014р., на 2022-2024 роки. У зв’язку з цим припиняється нарахування пільг у розмірі 25% та 50% на оплату житлово-комунальних послуг".
Тобто у новій програмі підтримки Захисників і Захисниць України, членів їх сімей, членів сімей загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України у Чернівецькій громаді на 2025-2027 роки" ці пільги не передбачені.
Натомість військовослужбовцям, а також родинам загиблих загисників пропонують низку інших видів допомог. Детальніше із тим, що пропонує нова програма, можна ознайомитися за посиланням.
Пізніше на сесії міськради депутати проголосували за те, щоби створити робочу групу, яка все ж вивчить можливість повернення пільг військовослужбовцям у розмірі 25% на оплату житлово-комунальних послуг із міського бюджету, починаючи із 1 січня 2025 року.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram