За новим календарем, на який від 1 вересня 2023 року перейшли УГКЦ та ПЦУ, деякі церковні свята отримали нові дати святкування (на 13 днів раніше). Зокрема, Стрітення Господнє будемо святкувати 2 лютого (за старим календарем — 15 лютого).
Стрітення Господнє – одне з 12 найбільших християнських свят. Його відзначають у пам’ять про те, як Діва Марія принесла до Єрусалимського храму маленького Ісуса Христа на 40-й день після його народження. Ця подія описується у Євангелії. У храмі їх зустрів праведний Симеон, який чекав зустрічі з Господом багато років і сповістив, що це немовля вийде "на спасіння людей". Слово "стрітення" означає зустріч, радість.
– На Стрітення освячують в церкві свічки, які називали "громовицями". Їх запалюють і несуть до своїх домівок, як символ світла і очищення, – розповів етнограф Микола Шкрібляк. – Ці свічки зберігали протягом року на покутті біля ікон. Вважалося, що вони мають магічну силу й захищатимуть оселю від грому та блискавки, поле – від граду, сад – від морозів, а членів родини – від "злого ока" та хвороб. Стрітенську свічку запалювали, коли в жінки були тяжкі пологи або хтось занедужав. Її також давали в руки небіжчику – вірили, що цей вогник очистить його душу від гріхів.
На Стрітення святять воду, яку прирівнюють до йорданської. У давнину її збирали з бурульок. Для освячення намагалися використовувати лише новий невживаний посуд. Стрітенською водою натирали хворі місця, кропили худобу, коли вперше весною виганяли на пасовисько, і вулики, аби бджоли не хворіли та приносили багато меду. А ще "стрітеницею" батьки кропили синів, яких виряджали на армійську службу.
У буковинських селах на Стрітення влаштовували святкові обіди, запрошуючи на них родичів для спільної молитви. Цього дня не можна було нічого робити, сваритися. Також слід було помиритися з усіма.
За народними віруваннями, на Стрітення зима зустрічається з весною. За погодою визначали, коли вона прийде. Якщо сонячно і тепло – то слід чекати ранньої весни. Сильні морози та заметілі означали, що зима ще так швидко не відступить.
Пасічники дивилися на стріху: як з неї капає водичка – так само капатиме мед у вулику. Господарі ворожили на врожай, виставляючи на ніч тарілки із зерном на двір. На якій буде більше роси, те збіжжя і слід сіяти, бо воно дасть найкращий урожай.
Народні прикмети
*Погода на Стрітення може бути дуже мінлива й несподівана, тому краще не вирушати в дорогу.
*Якщо цього дня ясно й тихо – рік буде врожайний.
* Якщо на Стрітення відлига – весна буде пізня, а рік бідний.
*Якщо цього дня падає сніг, то всю весну литимуть дощі.
*Якщо на Стрітення захід сонця ясний – морозів більше не буде.
*Вітер на Стрітення – до врожаю плодових дерев.
* Якщо на деревах іній – вродять добре картопля і гречка.
* Як на Стрітення під стріхами бурульки, то цього року буде гарний урожай кукурудзи.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram