На ланцюгу бургомістра Чернівців були герби і богиня

---
2 359
0
Зображення відзнаки бургомістра Чернівців австрійського періоду нещодавно виявив історик Сергій Осачук.
– Існувала така загальноєвропейська традиція, що ректори університетів і бургомістри мали спеціальну нашийну відзнаку, – розповідає кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Центру буковинознавства Сергій ОСАЧУК. – Очевидно, ця традиція в Європі була пов’язана з Магдебурзьким правом. На початку ХХ ст. Чернівці були справжнім європейським містом, мали відповідний вигляд.
Нагадаємо, що до 500-ліття Чернівців, яке відзначали 1908 року, було виготовлено прапор міста. Кошти на нього зібрали заможні городяни, в тому числі тодішні бургомістри. Прізвища всіх меценатів можна прочитати на стрічках, прикріплених до древка прапора.
Тоді ж виникла ідея виготовити спеціальну церемонійну відзнаку для міського голови. Йшлося не про відзначення конкретної особи, яка тоді обіймала посаду. Відзнака мала бути перехідною. Її бургомістр одягав під час офіційних подій.
Тоді посаду бургомістра обіймав Фелікс фон Фюрт. Він був першим бургомістром, який народився у Чернівцях. Інші його попередники, зокрема Яків Петрович Кохановський, потрапляли до міста на службу.
Ланцюг можна відновити – є детальний зразок
– Під час дослідницьких робіт зі стародруками мені випадково вдалося натрапити на зображення ланцюга мера, – розповів Сергій Осачук. – Зазвичай такі зображення не дуже якісні, але це стало винятком. На початку ХХ ст. чернівецька періодика не відставала від прогресу і активно впроваджувала фотографію, хоча то було недешеве задоволення. Тоді ж одна з найбільших друкарень міста "Австрія" здійснила модернізацію – закупила найсучасніше на той час обладнання, що й дало змогу друкувати фото в газетах. Завдяки цьому ми отримали
зображення тодішнього керівництва міста і краю, чиновників, депутатів, громадських діячів.
Отож газета розмістила зображення відзнаки бургомістра у збільшеному вигляді. Відзнаку можна розглянути до найдрібніших деталей. Тож якби з’явилося бажання відновити ланцюг – є детальний зразок.
Ланцюг має вигляд поєднаних гербів Австро-Угорщини, Буковини і Чернівців. На медальйоні з одного боку зображено богиню із короною на троні на фоні Центральної площі міста, а з іншого – богиня спирається на два щити із символами сільського господарства, торгівлі, ремесла і промисловості.
Відзнаки, зазвичай, виготовляли з дорогоцінних металів
– Напис на медальйоні зроблено ніби сьогодні, – каже дослідник. – На аверсі: "Основою вільної держави є вільна громада", на реверсі: "Городяни крайової столиці Чернівців їхньому вільно обраному голові". Це гасло також підкреслює високий рівень демократії та свободи, які панували у Чернівцях на початку ХХ ст.
На жаль, немає згадки про автора ланцюга та майстерні, де його було виготовлено. За чорно-білим фото неможливо здогадатися про матеріал, із якого була відзнака. Але зазвичай такі речі виготовлялися зі сплавів дорогоцінних металів.
Враховуючи, що наближається 600-річчя Чернівців, є чудова нагода виготовити копію відзнаки бургомістра. Але таку ініціативу повинна висунути не якась посадова особа, а громада. Адже йдеться про посаду, а не конкретних осіб, які її тимчасово обіймають. Так само буде недоречним виготовлення ланцюга якимось меценатом – від цього втратиться сама ідея відзнаки як довіри громади голові, – переконаний Сергій Осачук. 
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:


Logo
“Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Foreningen Ukrainian Media Fund Nordic в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів” в рамках реалізації
грантового проєкту Хаб підтримки регіональних медіа.
Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів”


Copyright 2024. Всі права захищені. Використання будь-яких матеріалів, розміщених на сайті, дозволяється
при розміщенні посилання (для Інтернет-видань - гіперпосилання) на molbuk.ua. Посилання
(гіперпосилання) обов'язкове в незалежності від повного або часткового використання матеріалів.