RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Румуномовні мене сприймають за свого»: як буковинець за пів року вивчив мову сусідньої держави

40-річний підприємець та політик Віталій Гуменний розповів, як знання мови сусідньої держави допомогло йому в роботі.

Після того, як чоловік став чиновником у Глибоцькому районі, він вирішив, що повинен володіти румунською – мовою, якою користується в побуті значна частина місцевих мешканців. Віталій наполегливо вивчав нові слова, дивився фільми та відеоролики в YouTube, а також тричі на тиждень відвідував репетитора в Чернівцях. Як наслідок – чоловік за короткий період часу отримав достатні знання румунської для того, щоб на офіційному міжнародному рівні вести переговори із партнерами із сусідньої країни, йдеться у публікації газети "Молодий буковинець".



"Я патріот України, але поважаю й румунські традиції"

Вивчати румунську Віталій Гуменний почав у 2015 році, коли перед ним "замайоріла" перспектива стати держслужбовцем. Того ж року він став першим заступником голови Глибоцької РДА, а згодом – заступником керівника місцевої райради.

"Мені захотілося вивчити румунську, бо, по-перше, це нові знання. По-друге, я поважаю румунські традиції, мову. Звісно, я є патріотом України, проте вважаю, що ми повинні поважати усі інші національності, адже наша держава – багатонаціональна", – каже Віталій.

У сім’ї Віталія рідною мовою завжди була українська, хоча його дідусь колись знав румунську. З дитинства він, як і безліч буковинців, перетинався із румуномовними людьми. Проте, їх мови не знав, за винятком десятка найбільш "популярних" румунських слів, які чернівчани щодня можуть почути на вулицях.

"Коли став чиновником, я грунтовно до цієї справи підійшов: почав вивчати історію, культуру Глибоччини. І під час неодноразових зустрічей з жителями району зрозумів – якщо ти йдеш на керівну посаду в регіон з переважно румуномовним населенням, то для того, щоб тебе краще сприймали й мали до тебе повагу не тільки як до керівника, а й до людини, потрібно володіти їхньою мовою", – розповів В. Гуменний.

Спочатку Віталій самостійно займався навчанням.

"Щось вичитував, щось дивився в YouTube, слухав румунське радіо. А потім знайшов у Чернівцях репетитора. Ходив до неї десь пів року. "Підтягував" вимову, граматику… У мене було натхнення і велике бажання", – розповів буковинець.

Чимало буковинців розмовляють румунською із суржиком або діалектом. Віталій же вивчив сучасну румунську мову. Каже – це надзвичайно допомогло йому в роботі.

"Не скажу, що за цей час я вивчив румунську мову досконало, – каже чоловік. – Проте цих знань було достатньо для того, щоб брати участь у офіційних зустрічах за участю румунських делегацій. Часто було навіть таке, що я був замість перекладача".

"Легше знаходити спільну мову"

Перша офіційна зустріч Віталія з румунською делегацією відбулась у Глибоці. Приїздили посадовці та бізнесмени з Ботошанського повіту, які пропонували офіційній владі Глибоччини зайти на ринок по сміттєзабору.

"Звісно, що хвилювався перед цим заходом, – розповідає буковинець. – Але це не так було страшно, як, скажімо, під час нашої поїздки до П’ятра-Нямц, де, між іншим, я очолював українську делегацію. Участь у цьому заході передбачала виступ на телебаченні румунською мовою, а також привітання і доповідь під час "круглого столу". Тоді я зрозумів, що це для мене серйозний виклик. Тут спілкуєшся рідною українською, і часто губишся… А коли ти спілкуєшся чужою мовою – це значне випробування".

Завдяки знанню румунської Віталію вдалося легше знаходити спільну мову із мешканцями сіл Глибоччини.

"Якось приїхав на сесію сільської ради... Люди чують, яка в мене українська мова, і навіть не підозрюють, що я спілкуюся і румунською. Помітив, що з якоюсь, мабуть, недовірою до мене спочатку поставились. Бо, мовляв, новий чиновник, молодий ще… Але коли я у спілкуванні з ними переходив на румунську, кидалося в очі, як змінювалась міміка й емоції на обличчях цих людей. Вони посміхалися, ставали теплішими. Сприймали, як свого! Звісно, що за таких обставин значно легше пропонувати, обговорювати й доносити людям навіть найбільш непопулярні речі. Вони з розумінням до тебе ставляться, бо ти відкрив їхні серця".

"Румунія – наш партнер і дружній сусід"

Віталій Гуменний за фахом філософ, вищу освіту він здобув у ЧНУ. Окрім румунської, він володіє на розмовному рівні англійською. Каже, що ці дві мови мають багато спільного.

"Чимало англійських слів схожі до румунських. А ще ця мова схожа до латинської, яку я вивчав в університеті. Взагалі мови мені даються легко: у школі я вчив німецьку, а вже в університеті вивчав англійську, бо розумів, що вона для мене більш корисна. Але чим краща румунська? Тим, що, на відміну від англійської, на Буковині є велика можливість її постійно практикувати", – каже чоловік.

У планах буковинця – вивчити ще італійську мову.

"Люблю футбол. І найбільше – італійські чемпіонати. Тому, й італійська мені дуже подобається", – розповів Віталій Гуменний.

Віталій тричі на тиждень відвідував репетитора, заняття тривали по дві години. Окрім того, він слухав виключно румунське радіо та переглядав безліч румуномовних роликів.

"Коли я занурився у це вивчення мови, хотів, щоби вся атмосфера довкола мене була румунською. Коли їздив у райони, навмисне спілкувався румунською з людьми. Удома вмикав і дивився фільми, які я давно бачив і знаю, але з румунським перекладом. Це тривало пів року. Тоді я зрозумів, що досягнув певного рівня, який був для мене достатнім. Практика – це найкращий вчитель".

"Знати румунську на Буковині – дуже корисно. Тому що історично склалося так, що це одна з найбільш вживаніших мов у цьому регіоні. На щастя, у нас з Румунією нема політичних проблем і нема жодних загроз. Румунія взагалі – одна з перших країн, яка завжди протягує нам руку допомоги. Це наш партнер і дружній сусід, на відміну від Росії".

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Микола Кобилюк
10-04-2021, 17:17
Коментарів 0 Переглядів 11 214


Лікарка була близькою подругою легендарного композитора Володимира Івасюка
Причина тимчасового посилення обмежень — пошкодження енергообʼєктів внаслідок масованої ракетно-дронової атаки 25 грудня
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Цього року святкування Хануки триватиме у період між 25 грудня 2024 року та 2 січня 2025 року.


Асад  втік до Путлера, а куди втікатиме той? Блог Ярослава Волощука
Найвагомішою подією останніх двох тижнів стало несподівано швидке падіння режиму Башара Асада.
Користуймося, але безпечно. Блог Юлії Пацаранюк
До того, що Чернівці в години знеструмлень перетворюються на вулик, який гуде генераторами, ми вже звикли.
ВІДЕО Переглянути все відео

Співпраця з агенцією нерухомості допоможе уникнути ризиків та швидко знайти ідеальне житло. Звертайтеся до професіоналів, щоб перетворити пошук нерухомості на легкий і приємний процес.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.

Голосування чернівчан лише підкреслює позитивний імідж автосалону та доводить, що справді American Wheels виправдовує довіру та розвиває автомобільну сферу в Україні.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.

Шукаєте квартиру своєї мрії у Чернівцях, де почуватиметеся комфортно на всі 100%? Обов’язково зверніть увагу на грандіозний проєкт будівельної компанії "Родоліт" — житловий комплекс "Науковий". Чому ця новобудова заслуговує уваги, читайте далі.