Пам’ять впливає на тягу до їжі та може стати причиною ожиріння — нове дослідження

Здоров'я
2 126
0


Дослідження Monell Chemical Senses Center, яке пов’язує пам’ять про їжу з переїданням, відповіло на це питання однозначним "Так". На чолі з асоційованим членом Monell, доктором Гійомом де Лартігом, дослідницька група вперше визначила специфічну для їжі систему пам’яті мозку та її пряму роль у переїданні та ожирінні, спричиненому дієтою, пише NV.



Опубліковані висновки описують конкретну популяцію нейронів у мозку миші, які кодують спогади про цукор і жир, глибоко впливаючи на споживання їжі та масу тіла.

"У сучасному світі нас постійно бомбардують рекламою та екологічними тригерами, покликаними нагадувати нам про приємні враження від їжі. Що дивно, так це те, що ми точно визначили конкретну популяцію нейронів у гіпокампі, яка не тільки формує ці спогади, пов’язані з їжею, але й керує нашою харчовою поведінкою. Цей зв’язок може мати значні наслідки для маси тіла та метаболізму", — кажуть дослідники.

Ці нейрони кодують спогади про просторове розташування продуктів, багатих поживними речовинами, діючи як "слід пам’яті", особливо для цукру та жиру. Заглушення цих нейронів погіршує здатність тварини згадувати спогади, пов’язані з цукром, зменшує споживання та запобігає набору ваги, навіть якщо тварини піддаються дієті, яка сприяє надмірному набору ваги. І навпаки, реактивація цих нейронів покращує пам’ять про їжу, збільшуючи споживання та демонструючи, як спогади впливають на дієтичну поведінку.

Ці відкриття представляють дві нові концепції: по-перше, це доказ того, що певні нейрони в мозку зберігають спогади, пов’язані з їжею, і по-друге, що ці спогади безпосередньо впливають на споживання.

"Хоча не дивно, що ми пам’ятаємо приємні враження від їжі, довгий час вважалося, що ці спогади майже не впливають на харчову поведінку. Найбільш дивним є те, що гальмування цих нейронів запобігає збільшенню ваги, навіть у відповідь на дієти, багаті жирами та цукром", — сказав доктор де Лартіг.

Недооцінена роль пам’яті

Пам’ять часто ігнорується як ключовий фактор споживання їжі, але це дослідження демонструє прямий зв’язок між пам’яттю та метаболізмом. Що відрізняє це відкриття від інших досліджень, пов’язаних із пам’яттю, так це його наслідки для розуміння метаболічного стану.

Видалення нейронів, що реагують на цукор, у гіпокампі тварин не тільки порушує пам’ять, але й зменшує споживання цукру та захищає від збільшення ваги, навіть якщо тварини піддаються дієті з високим вмістом цукру. Це підкреслює прямий зв’язок між певними мозковими ланцюгами, залученими до пам’яті та метаболічного здоров’я, який значною мірою не враховується в галузі досліджень ожиріння. Системи пам’яті в гіпокампі еволюціонували, щоб допомогти тваринам знаходити та запам’ятовувати джерела їжі, важливі для виживання. У сучасному середовищі, де їжі багато і скрізь є сигнали, ці схеми пам’яті можуть спонукати до переїдання, сприяючи ожирінню.

Спеціальні, але незалежні схеми

Інше ключове відкриття полягає в тому, що спогади, пов’язані з їжею, дуже специфічні. Нейрони, що реагують на цукор, кодують і впливають лише на спогади та споживання, пов’язані з цукром, тоді як нейрони, що реагують на жир, впливають лише на споживання жиру. Ці нейрони не впливають на інші типи пам’яті, наприклад на просторову для завдань, не пов’язаних з їжею.

"Специфіка цих схем вражає", — сказав де Лартіг. "Це підкреслює, наскільки тонко налаштований мозок на те, щоб зв’язувати їжу з поведінкою, гарантуючи, що тварини можуть розрізняти різні джерела поживних речовин у своєму середовищі".

У нас є окремі типи нейронів, які кодують пам’ять про продукти, багаті жиром, і пам’ять про продукти, багаті цукром. Імовірно, ці окремі системи еволюціонували тому, що продукти в природі рідко містять жир і цукор, припускають автори.

Повідомлення про здоров'я мають суто рекомендаційний характер. У випадку виникнення проблем — звертайтеся до лікаря. Не займайтесь самолікуванням.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

18:58
Чому каву п'ють з холодною водою: просте пояснення, що з нею потрібно робити
18:34
ЄС не може погодити 20 мільярдів євро для України
18:11
Українські біатлоністи - восьмі в естафеті ЧС-2025
17:59
Ця консерва - найкращий продукт для здоров’я людей похилого віку: зміцнить серце та кістки
17:40
Як правильно рахувати зарплату: скільки реально отримуємо на руки та чи вигідніше працювати через ФОП
17:20
Україна очікує на нові постачання F-16 цього року, - Зеленський
17:00
Хотів купити інструмент: на Буковині аферисти видурили у чоловіка 56 тисяч
16:40
В Міненерго звернулись до українців: що варто зробити кожному
16:20
В Коордштабі розповіли, хто для РФ в пріоритеті на обмін і чому не видають "азовців"
16:15
Діти в гуртку технічного конструювання створюють пристрої для військових
16:00
Ліквідація наслідків атаки на ЧАЕС триває дев’ятий день: яка ситуація
16:00
Названо найкорисніший десерт, який повинні їсти українці
15:40
Чи готовий Зеленський підписати угоду про корисні копалини: джерело Sky News повідомило деталі
15:20
Трамп провів масштабні кадрові зміни в армії США
15:00
У Чернівцях затримали чоловіка, який розповсюджував наркотики
14:40
На Покровському напрямку важкі бої: ЗСУ про наступ росіян
14:31
ДТП в Чернівцях: у тролейбусі відмовили гальма
14:20
Пенсії в Україні масштабно проіндексують із 1 березня: як перерахують кожну виплату
14:00
Що робити, коли у селі на Буковині немає соцпрацівника
13:40
Великий піст 2025: традиції, календар харчування, правила та заборони
13:20
Чернівчан закликають достойно провести загиблого воїна Артура Кузука
13:00
Стало відомо, чи відновиться туризм у Чорнобильській зоні після війни
12:40
Як вибухотехнік з Чернівців розміновував Харківщину
12:20
Що буде, якщо їсти банани щодня: несподівані переваги
11:58
Епідеміолог пояснив, чому школам на Буковині рекомендують перейти на дистанційне навчання
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм