Про сурогатне материнство, яке в нас офіційно дозволено, точаться дискусії – чи гуманний це спосіб народження дітей. Фахівці ж стверджують, що в Україні невеликий відсоток сурогатного материнства. Не поширене це й на Буковині, хоча такі випадки були, розповіла директор Буковинського центру репродуктивної медицини Тамара ЮЗЬКО.
– 2006 року в Україні було проведено понад шість тисяч циклів штучного запліднення, з них усього сто програм сурогатного материнства, – каже Тамара Анатоліївна. – У Буковинському центрі репродуктивної медицини було двоє сурогатних матерів. П’ять років тому сурогатним материнством скористалося подружжя з Хмельниччини. У жінки не було матки, тому виносити дитину вона не могла. За допомогою сурогатної матері народилася трійня. Проблем із сурогатною мамою не було. А 2006 року була інша сурогатна матір із Чернівців, яка народила двійню. Подружжя, для якого жінка виношувала дітей, дуже опікувалося нею впродовж вагітності: забрало до себе додому, купувало їй все необхідне.
– Люди іноді звертаються до нас із приводу можливості скористатися послугами сурогатної матері, але знайти сурогатну маму нелегко, – продовжує Тамара Анатоліївна. – Пригадую, до Центру якось звернулася подружня пара зі Львова. Вони прийшли з жінкою, яка погодилася стати сурогатною матір’ю. Але вона вже мала п’ятьох дітей, причому від різних чоловіків, і я їм порадила добре подумати. Ця жінка так і не стала сурогатною матір’ю. Добре, коли роль сурогатної мами бере на себе хтось із рідних. Знаю випадок, коли сурогатною мамою була сестра чоловіка. Дві сурогатні мами, які були в нас, теж були родичами подружнім парам. Кілька місяців тому до нашого центру зателефонувала жінка з районного центру з пропозицією стати для когось сурогатною матір’ю. Наразі її послугами ніхто не скористався, але її координати в нас є.
Скільки платять сурогатним матерям у Буковинському центрі репродуктивної медицини, не знають. Лише зауважили, що медична послуга штучного запліднення без медикаментів коштує 8,5 тисячі гривень, а з медикаментами – дві-три тисячі доларів.
Тим часом в Інтернеті знайти оголошення про сурогатне материнство – не проблема. У своїх оголошеннях жінки вказують наявність дітей, риси обличчя, характер тощо. Суми за виношування – від 12 до 100 тисяч доларів. В одному з оголошень просять 20 тисяч євро, плюс щомісячно 250 євро, а якщо буде двійня – ще додатково 30 відсотків.
Ми зв’язалися з однією з жінок, яка подала оголошення, що хоче стати сурогатною мамою.
– Я одружена, чоловік знає, що планую стати сурогатною мамою, – зізнається Ольга. – Не боюся, що під час вагітності з’являться материнські почуття до дитини, яку буду виношувати. У мене є п’ятирічна донька, і чужого мені не треба. Так намагаюся виправити фінансові проблеми, які виникли в сім’ї. Я вже цікавилась і знаю, що стандартна плата за сурогатне материнство – 12 тисяч доларів. Хоча гадала, що буде більше.
Людмила ОСАДЧУК
ЩО КАЖЕ ЗАКОН:
Подружня пара укладає угоду із сурогатною мамою (якщо сурогатна мама в шлюбі, заключають договір із подружньою парою).
Для сурогатного материнства повинні бути медичні покази, зокрема відсутність матки, аномалії розвитку матки, важкі захворювання, чотири невдалі спроби штучного запліднення.
Сурогатною матір’ю може бути жінка, як народила хоча б одну здорову дитину. Вона повинна бути здоровою і пройти детальне обстеження.
18-06-2009, 11:17
0
5 084