Гуляти босоніж, рибалити, сапати грядки, скуштувати справжнього баноша зі шкварками – таку альтернативу пляжам пропонують буковинські садиби зеленого туризму.
Як розповідають власники садиб, чимало мешканців області цього літа планують відпочити саме тут. Дехто робить для себе справжнє відкриття – виявляється, можна гарно провести відпустку, від’їхавши від Чернівців приблизно на 80 кілометрів. Сільський відпочинок розраховано на різну наповненість гаманця, а з господарями завжди можна домовитися про знижки. Цього літа ціни на проживання в буковинських селах і так знизилися – в середньому на 10-20 гривень за добу.
Замість Iнтернету – сапання грядок
Зараз в області офіційно працюють 62 садиби зеленого туризму. А ще чи не вдвічі більше їх надають послуги "в тіні". Серед лідерів – Путильський, Вижницький та Сторожинецький райони, а ось "нелегалів" (незареєстрованих садиб) найбільше на Кіцманщині.
– Перспективи зеленого туризму в області дуже великі, адже в кожному селі є що показати, – вважає Іван БІЛИК, голова обласного відділення Спілки сприяння розвитку сільського зеленого туризму в Україні. – Цього літа, мабуть, більше людей нададуть перевагу відпочинку в приватних садибах, тим паче господарі знижують ціни. Відпочинком в області цікавляться не лише українці – багато телефонують із Росії, Польщі…
На думку Івана Білика, нашим садибам на сьогодні бракує простоти. Адже, надаючи перевагу відпочинку в селі, турист хоче ходити босоніж, просапати грядку, заснути під звуки Черемошу. Наприклад, в одній із садиб на Путильщині господар пропонує проживання в старому гуцульському будиночку без жодних умов, бо є туристи, які хочуть саме цього.
З господарями можна домовитися про індивідуальний підхід
Ілля ЧОРНЕЙ із села Виженка, що на Вижниччині, працює в туризмі вже 12 років. Найгарячіший туристичний період улітку – від липня й до 20-24 серпня.
– Моя база відпочинку невелика, є одномісні, двомісні номери, – розповідає господар. – З нашої області багато приїжджають на вихідні, крім того, відпочивають туристи з Одеси, Дніпропетровська, Москви, дуже багато іноземців. Відпочивав у нас посол Фінляндії, приїжджали хасиди, зараз чекаємо 20 байкерів із Голландії – вони до нас шостий рік поспіль приїжджають. Іноземцям подобається наша природа.
У Виженці туристи можуть відпочивати самі, засмагати, ходити в ліс тощо. А за бажання господарі допоможуть їм організувати риболовлю, сауну на дровах, сплав Черемошем, турпоходи на Протяте каміння, до печери Довбуша, зводити в Лужки до мінерального джерела. Кухня в пана Іллі лише буковинська, чаї – з гірських трав.
Доба з триразовим харчуванням тут обійдеться в 170 гривень, без
харчування – 70. Діти до п’яти років відпочивають безкоштовно.
– Раніше брали 180 гривень, тепер намагаємося менше. Відпочинок доступний людям із різним достатком. Садиба – моя, і тому завжди можна домовитися. Це не велика база відпочинку, де стабільна ціна путівки.
Сергій ЛЯШОК, власник садиби в селі Бернове Кельменецького району пропонує відпочинок у сільському стилі на Дністрі. Господар реконструював старі хати, є навіть такі, яким по 100 років. Садиба розташована за 50 метрів від річки. Відпочивальники можуть порибалити, покататися на човнах, водних велосипедах, є російська лазня, волейбольний майданчик тощо. Від Чернівців село розташоване приблизно за 80 кілометрів, можна доїхати за 20 гривень маршруткою.
– Багато людей приїжджають сім’ями. На серпень уже місця заброньовані, – каже Сергій Ляшок. – Зараз насправді чимало людей відмовляються від моря, кажуть – криза. А є такі, що роблять відкриття: виявляється, й у нас можна гарно відпочити. Це відпочинок на різний достаток: від 70 гривень на двох за добу до 300. Навіть пенсіонери приїжджають порибалити. Тут така тиша, що чути, як за сто кілометрів у Кам’янці-Подільському потяг їде.
А родина ПРИБИЛІВ із села Мошанець на Кельменеччині заявила про себе цього року вперше. Туристів приймають на березі Дністра в готелі й кількох будиночках. Доба – 60 гривень.
– Це сімейний бізнес. Мій дід – рибалка й мисливець – завжди хотів мати таке місце, куди можна було би втекти від усіх і порибалити, – розповів Максим, представник бази відпочинку зеленого туризму. – Він мріяв мати будиночок, з вікна якого можна було би ловити рибу. Тепер у нас є такий будиночок. Тому і самі відпочиваємо, і людям даємо відпочивати.
Відпочинок у Мошанці розраховано насамперед на людей, які хочуть порибалити, побути в тиші, щоби їх ніхто не турбував. "У нас немає бездротового Інтернету, катання на бананах. Ми створюємо умови, щоби людина навпаки могла втекти від цивілізації, повернутися до природи", – пояснює Максим.
Проект зеленого туризму в Мошанці молодий, тож наразі відпочинком цікавляться переважно буковинці, причому не тільки з Чернівців. Відпочити на Дністрі приїжджають багато жителів гірських районів, зокрема з Вижниці та Берегомета.
Марина КАРАСЬОВА
18-06-2009, 10:36
0
4 184