Як подолати страх перед першими поїздками і навіщо в навчальних автомобілях подушечки – про це розповів інструктор практичного водіння Петро МЕЛЬНИК. Фахівець уже десять років навчає майбутніх водіїв впевнено почуватися на чернівецьких дорогах і знає усі секрети складання іспитів на права.
– Уже кілька років в автошколах спостерігається справжній жіночий бум. У групі з 30-ти осіб лише троє-п’ятеро хлопців. Чоловіки швидше вчаться, але є й дівчата, які добре їздять, – каже Петро Мельник.
"Курсант жодної ями не пропускає"
– На чернівецьких дорогах важко навчити їздити новачка?
– Навчитися їздити у Чернівцях досить складно. У нас дороги вузькі, а транспорту багато. Ще одна проблема під час навчання – розбиті дороги, а курсант жодної ями не пропускає. Нетерпляче до навчального автомобіля ставляться й професійні водії, особливо таксисти. Часто трапляється, що зупинилися на червоний сигнал світлофора і не встигає загорітися зелене світло, як водії починають сигналити. Курсант хвилюється, автомобіль глохне, а водії задніх автомобілів сигналять і лаються. Мабуть, забувають, що теж були учнями. Тому хотілося би звернутися до всіх водіїв, якщо бачите машину з літерою "У", ставтеся до неї лояльно і терпляче.
– Траплялося, що ваш учень розбивав машину?
– Зазвичай стається так, що навчальну машину вдаряють ззаду. Пригадую історію, коли отримав нову машину, а вже через тиждень її побили. На кільці біля дріжджзаводу курсантка пропускала зустрічну машину, різко загальмувала, й у нас ззаду вдарився "Мерседес". Щоправда, сварок із водієм не було, він одразу визнав свою провину, адже не витримав дистанцію. За ремонт водієві довелося заплатити 400 доларів. А якось автомобіль потрапив під кран. Він давав задній хід у провулку, не побачив навчального автомобіля, і наш капот потрапив під кран. Звісно, курсанти, коли потрапляють у подібні ситуації, отримують чималий стрес, але це водночас і хороший урок.
– Смішні історії трапляються?
– Майже кожен інструктор возить із собою невеликі подушечки. Тому що часто серед курсантів трапляються дівчата невисокого зросту, ноги до педалей не дістають, от і доводиться підкладати їм на сидіння подушечку. А є й такі, яким через габарити важко розміститися у машині. Пам’ятаю курсанта, у якого був 48 розмір взуття. Він через це не міг натиснути на одну педаль і постійно тис на дві одночасно "газ" та "гальма". Довелося з ним довго працювати. Але потім купив собі "Ниву" і зараз їздить містом.
Якщо добре рушив
із місця, іспит майже складено
– Чи бувають люди, яких неможливо навчити керувати автомобілем?
– Трапляються такі "важкі" випадки. Наприклад, мені довелося вчити 62-річного чоловіка, якому автонаука жодним чином не давалася. Іспит він усе-таки склав, але не з першого разу. Однак якщо людина відчуває, що ще не в змозі сама сидіти за кермом і не готова складати іспит, вона може отримати повторні уроки. Для цього треба сплатити приблизно 40 гривень за урок.
– На яких завданнях під час іспиту майбутні водії найчастіше "завалюються"?
– Під час здачі практичного водіння у ДАІ інспектор, який приймає іспит, насамперед дивиться, як курсант себе поводить в автомобілі: як готує сидіння, виставляє дзеркала, чи використовує ремінь безпеки. Натомість часто трапляється, що курсанти, особливо дівчата, у присутності інспектора ДАІ губляться. 40% успіху забезпечено, якщо курсант добре рушив із місця. Найчастіше курсанти "завалюються", коли рухаються з місця на світлофорі, тому що там потрібна швидка реакція.
– Як подолати страх під час перших самостійних поїздок?
– Якщо боїтеся вперше сісти за кермо власного авто, можна отримати приватні уроки з інструктором, але вже на вашій машині.
– Чи є у нас дороги, де можна спокійно потренуватися під час перших поїздок?
– Самостійно вперше на авто краще виїжджати на дорогу, де менше транспорту. Я, наприклад, із курсантами вперше виїжджаю на трасу в напрямку до села Валя Кузьмина або на польову дорогу до Чагра (поворот біля "Техно").
– Які найпоширеніші помилки тих, хто хоче навчитися їздити?
– Інколи люди приходять в автошколу, не маючи автомобіля. Це гроші, викинуті на вітер, адже без практики такі водії дуже швидко втратять свої навички. Також власники іномарок намагаються вчитися їздити на подібних навчальних автомобілях. Гадаю, що розпочати навчання краще на вітчизняному автомобілі, бо на ньому важче навчитися.
Людмила ОСАДЧУК
Скільки коштує посвідчення водія
Навчання в автошколі – приблизно 1900 грн
Заправка автомобіля
(у середньому 80 літрів) – приблизно 435 грн
Медична довідка – 120 грн
Оплата послуг у ДАІ – 510 грн
Книжка "Правила дорожнього руху" – 5 грн
Всього – 2970 грн.
ДУМКИ
СКІЛЬКИ ЧАСУ ПОТРІБНО, ЩОБИ НАВЧИТИСЯ
КЕРУВАТИ АВТО?
Про це ми поцікавилися у досвідчених чернівецьких водіїв. "Я навчався водінню два роки при училищі, – розповів Андрій, водій таксі. – Вважаю, що лише так треба давати права. Адже тих годин, які виділяють в автошколі, недостатньо. Щоб отримати навички водіння, треба щонайменше 3-4 місяці щоденного тренування".
– Навчитися в автошколі можна лише, якщо до того вже людина вчилася самостійно, – розповів Данило, водій з 15-річним стажем. – По-моєму, більшість молоді, отримавши права, не вміє взагалі їздити. Їм пояснили, як це треба робити, але насправді вміння ще немає. Це дуже помітно на дорозі, де новачки не вміють з одного ряду переміститися на інший, рушити з місця, паркуватися".
Найпоширеніші запитання майбутніх водіїв
На них відповіли представники
міських автошкіл Василь ЛАКУСТА і Володимир ПІШКО.
Як вибрати автошколу?
Під час вибору автошколи порадьтеся з тими, хто вже навчався. Рекомендації – це найкраща реклама. Також людина повинна поцікавитися матеріальною базою автошколи, оцінити наочні матеріали. Добре, якщо автошкола має різні марки автомобілів і є змога обирати. Зверніть увагу, чи є в автошколі власний майданчик для водіння. Бажано, щоби в автошколі було кілька комп’ютерів. Тоді зможете потренуватися складати іспит, як у ДАІ.
Більшість чернівецьких автошкіл навчають лише на категорію В і лише кілька – на всі категорії. Цей показник теж свідчить про якість навчання.
Чи можна самостійно навчитися водіння й одразу прийти на іспити у ДАІ?
До 2007 року можна було самостійно вивчити правила дорожнього руху, навчитися водити та скласти іспити у ДАІ екстерном. Тепер, за законом, потрібно обов’язково пройти курс навчання в автошколі, яка має ліцензію.
Чи можна безкоштовно навчитися водінню?
По-перше, водіння викладають у деяких середніх школах міста (№№3, 6, 20, 25, 34). Курсантами стають учні 11-их класів. Але є положення в ДАІ, що на момент складання іспитів, а це зазвичай припадає на травень, курсантові повинно виповнитися 17 років. Якщо ж 17 років немає, іспити не приймають. Тим, хто склав іспит, видають посвідчення, але ставлять штамп, що водіння заборонено до 18-ти років. Безкоштовно навчитися водіння можуть також учні спеціалізованих училищ (ПТУ №№4, 6, 9).
Скільки триває навчання в автошколі?
Навчання триває 2,5 місяця. 90 годин навчання припадає на теорію і 40 годин – на навчання практичного водіння.
Що загрожує курсантові, якщо він вдарив машину?
Навчальна машина обладнана додатковими педалями. Інструктор повністю відповідає за безпеку руху, повинен контролювати процес і намагатися уникати аварійних ситуацій. Якщо сталася аварія, за це відповідає інструктор.
Як здобути додаткову категорію?
Кожну категорію отримують окремо й залежно від стажу водіння. Щоразу нова категорія потребує перепідготовки водія, яка триває приблизно місяць. Для отримання посвідчення з новою категорією потрібно пройти курс в автошколі і показати про це документ у ДАІ.
Яку машину краще вибрати для навчання?
Щоби звикнути до власного автомобіля, хоча б кілька годин варто провести в навчальній машині подібної марки. Найкраще вчитися на нових машинах. Але заборонено навчатися на автомобілях, які мають автоматичну коробку передач.
У багатьох автошколах курсанти екзаменаційні завдання отримують у паперовому вигляді, у ДАІ потрібно складати іспити на комп’ютері. Чи є розбіжності у білетах?
В автошколі, справді, переважно розв’язують завдання у паперових білетах, але тренуються і на комп’ютерах. Але жодних розбіжностей у білетах на папері та у білетах на комп’ютері немає. Крім того, всі охочі можуть взяти в автошколі диск, скинути собі на комп’ютер і додатково займатися вдома. Тому проблем зі складанням іспитів у ДАІ не повинно виникнути.
Як складають іспити, якщо людина навчається у Чернівцях, а прописана у Чернівецькій або сусідній області?
Якщо людина навчається у Чернівцях, але прописана у Чернівецькій області, вона складає іспити за місцем прописки, наприклад, у Кіцмані чи у Вижниці. Якщо людина хоче складати іспит у Чернівцях, потрібно у районному центрі ДАІ взяти довідку про те, що на її ім’я посвідчення водія не видавалося. А ось якщо людина прописана у сусідній області, складати іспит можна лише у своїй області.
ЦИФРИ
Торік водіїв побільшало на п’ять тисяч
Нині в Чернівцях налічується 16 автошкіл. Працюють ці заклади на базі трьох училищ, автодорожнього технікуму ТСОУ, є школа Спілки автомобілістів України, автоклубу ТСОУ, Чернівецького тролейбусного управління, інші – приватні.
За 2008 рік на отримання посвідчення водія до Чернівецького МРЕВ подали документи 5089 мешканців міста, тобто майже кожен 40-ий житель міста торік навчався в атошколі. Нинішнього року новоспечених водіїв буде менше – сьогодні в автошколах спостерігається скорочення кількості груп.
Найчастіше водіями вирішують стати молоді люди віком 20-25 років, чоловіків і жінок серед них приблизно порівну.
26-02-2009, 12:43
0
14 244