Найстаріша школа Буковини – чернівецька ЗОШ №14 – першого березня святкує 225-річчя. Свій ювілей школа відзначатиме в оновленому вигляді – її повністю відреставрували. А дітям покажуть фільм про школу, який знімає батько однієї з учениць.
– Коли я тут навчався, школа ще не розміщувалася у такому просторому і гарному приміщенні, як зараз, – згадує реставратор музею архітектури і побуту В’ячеслав МИХАЙЛОВ, який закінчив ЗОШ №14 1965 року. – Був лише невеличкий будинок. Коли я був у сьомому класі, школу почали розбудовувати. Нам довелося навчатися в іншому закладі в другу зміну.
– У школі №14 працюю з 1979 року, тобто 30 років, чим дуже пишаюся, – розповідає директор школи Ярослав КУЛЯНДА. – Заклад було започатковано 1784 року як звичайну школу. Моє основне завдання – щоби ця школа справді була хорошою. Хочеться, щоби кожен наш випускник казав: "Я мав честь тут навчатися".
– У цій школі викладаю вже 15 років, – каже вчителька української мови та літератури Лілія ЗЕНЧИК. – Люблю, обожнюю! Колектив у нас гарний, дружній. Щоправда, мало чоловіків, хотілося би, щоб їх було більше. Мене дуже тягне до дітей. Саме це і є головним для вчителя – щоб його розуміли учні. Тоді вони його ніколи не підведуть, не образять і завжди скажуть: "Доброго дня, Ліліє Іванівно!"
– Викладаю тут фізкультуру з 1976 року, – розповіла Марина ЗВЕЗДА. – Мене майже щороку запрошували працювати до інших закладів, але я наче приросла до цієї школи і не можу її проміняти. Мені тут подобається приміщення, колектив. Більшість педагогів – молодші за мене і часто прислухаються до моїх слів, допомагають. Це мені також до вподоби. А учні у нас – найкращі!
– Люблю свою школу, – каже восьмикласниця Люба ФЕДОРЯК. – Вона дала мені знання, завдяки їй я можу вступити до вищого навчального закладу, знайти хорошу роботу. Ще я зустріла тут багато вірних друзів. Клас наш дружний, веселий.
Галина МАРКІВ
ДОВІДКА
Першу на Буковині школу (тепер ЗОШ №14) було відкрито на вулиці Шкільній за клопотанням глави австрійської військової адміністрації генерала Кароля фон Енценберга. Спочатку школа була двокласною з німецькою мовою навчання, пізніше – чотирикласною. У ній вивчали німецьку, грецьку, латинську мови. З часом були введені природописна історія, землепис, господарська наука. Взимку навчання тривало чотири години, влітку – п’ять. На першому році навчання школу відвідували 51 хлопчик і 17 дівчаток.
1870 року тут відкрито першу вчительську семінарію, а 1872 року при ній починає працювати жіноча учительська семінарія. З 1944 року це була залізнична школа з російською мовою навчання. У 1950-ті роки заклад перейменовано у залізничну школу №27. Лише 1990 року заклад став школою №14 з українською мовою навчання.
Тут навчалися і працювали письменник Юрій Федькович, румунський поет Міхай Емінеску, краєзнавець Раймонд Фрідріх Кайндль, педагог Омелян Попович, письменник Осип Маковей, колишній мер міста Володимир Доцюк.
26-02-2009, 12:36
0
7 279