Днями чернівчанин Олександр із друзями повернулися зі Львова, їм у польському консульстві не відкрили транзитних віз для проїзду в Чехію на роботу.
Олександр разом із кількома буковинськими будівельниками виїхав до Чехії на заробітки за робочою національною візою, але взимку для будівельників роботи не було і чоловік приїхав до Чернівців. Тепер не може повернутися на роботу, оскільки ні Польща, ні Словаччина не дозволяють транзитом перетнути свою територію.
– У консульстві Чехії нам сказали, що можуть анулювати національну візу і відкрити Шенгенську, але за це треба заплатити 105 євро. А якщо замість візи прийде відмова? – розмірковує Олександр. – Ми через Польщу минулого разу тільки проїжджали, а митники до нас ставилися, як до худоби. Змусили витягнути сумки, ледве не роздягнули – шукали цигарки, горілку… А ми ж транзитники, що ми до Польщі маємо? Якщо транзитну візу не відкриємо, то не знаємо, що робитимемо, вдома зараз зарплати дуже малі.
Як пояснили в одній із чернівецьких туристичним фірм, що займається зокрема і візовою підтримкою, оформити транзитну візу через Польщу зараз насправді складно, вимоги до пакета документів стали значно жорсткішими. Поляки вже розглядають цю візу не просто як транзитну, а значно ретельніше – хочуть бути впевненими, що людина їде, наприклад, саме на роботу до Чехії, а не залишиться в іншій країні Шенгену. Тому є лише два виходи: або витрачати кошти і час на виготовлення Шенгенської візи, або летіти до Праги літаком.
– Квиток на літак коштує понад дві тисячі гривень. За такі гроші нам потрібно працювати майже місяць, – каже Олександр. – Зараз нам платять по три долари за годину, а раніше платили п’ять. З цих грошей потрібно заплатити за квартиру, транспорт, харчування, одяг. Залишається 400-450 доларів чистого заробітку. А працюємо по 10 годин на добу й у вихідні теж.
Коли Олександр збирався виїжджати на заробітки, фірма-посередник обіцяла робітникам зарплату 800-1000 доларів на місяць, на практиці вийшло на половину менше. Оформлення робочої візи і виїзд до Чехії, за словами Олександра, коштувало 1000-1200 доларів, тому деяким робітникам доводилося гроші відробляти два-три місяці.
Але залишатися в Україні Олександр вважає ще більш безперспективною справою.
Вікторія УГОРСЬКА
довідка
З першого січня 2009 року в Чеській Республіці набув чинності закон "Про зелену карту". Як пообіцяли в чеському консульстві, узгодження усіх необхідних механізмів займе місяць, тобто практично закон повинен запрацювати найближчим часом.
"Україна – серед країн, громадяни яких можуть отримати зелену карту. Це свідчить, що еміграційний ризик з України для Чехії не є високим", – заявив Генеральний консул Республіки Чехії у Львові Ладіслав ГРАДІЛ.
На думку посла Чехії в Україні Ярослава БАШТИ, закон допоможе працевлаштуватися легально 200 тисячам українців. Нині в Чехії легально працюють 150 тисяч українців.
26-02-2009, 12:23
0
11 828