Другого березня починається Великий християнський піст, який триватиме до Великодня – 19 квітня. Про значення посту в житті віруючої людини розповідає отець Василь ГАСИНЕЦЬ, декан Чернівецький Української Греко-Католицької Церкви:
– Багато людей сприймають піст лише як обмеження в харчуванні. Це трохи відлякує і дратує тих, хто не звик обмежувати себе в їжі. Але піст – це не процедура, а стан нашої душі. Це час молитви і покаяння, коли кожна людина повинна просити у Господа прощення своїх гріхів. Звичайно, це і скромне харчування, і скромна поведінка, і скромний одяг. Саме обмеження в харчуванні – це лише проста дієта, не більше. Її можуть дотримуватися і невіруючі люди, скажімо, щоби схуднути чи для оздоровлення. Християни ж обмежують себе в їжі не тільки для здоров’я тіла, а й для здоров’я душі.
Сорокаденний піст перед Пасхою є найважливішим і найсуворішим з усіх постів. Він нагадує нам про час, який Ісус Христос провів у пустелі, а також про його сорокаденне перебування на землі після свого воскресіння до вознесіння на небо. Піст – це не Божа заповідь чи якась усталена форма, яка всіх однаково пов’язує. Це повинна бути добровільна пожертва Богові власних зусиль. У цей час ми можемо багато зробити для добра інших та свого спасіння. Хоча зараз піст набагато полегшений, ніж був раніше. Скажімо, мої батьки дуже строго дотримувалися його, зовсім не вживали м’ясо. У родині навіть був окремий посуд для пісної їжі. Та це були інші люди – міцніші і духовно, і фізично. Сьогоднішня людина набагато слабша, тому обмежити себе в харчуванні можуть не всі. Господь і Церква не хочуть, щоби хтось перевтомився постом і не міг від голоду встати. Це повинна бути добровільна, добре обдумана пожертва. А вагітні та жінки, які годують немовлят, люди літнього віку, хворі, діти можуть не обмежувати себе в їжі.
Бо не це головне. Треба втриматися від гніву, заздрощів, образ і не занепадати духом. Особливо це важливо зараз, коли всі роблять наголос на фінансовій кризі.
Криза – слово грецького походження, яке означає такий стан, коли треба зупинитися, подумати, що робити далі, куди йти. Піст – один із найкращих способів оцінити власну духовну кризу. Бо коли людина духовно багата, вона може все пережити. Зупинити споживацький спосіб життя і гонитву за грошима. Матеріальну кризу подолати набагато легше, а для відновлення духовності потрібні роки. Тому нам треба подумати про наших дітей, про кризу в їхніх душах. Більшість із них свій час проводять у пустих розвагах і пустощах, не замислюючись серйозно над своїм життям. А батьки в цей час заробляють гроші і не займаються вихованням своїх дітей. Церкви у Чернівцях можна порахувати на пальцях, зате барів і залів гральних автоматів – сотні. Вони знищують духовне в людині. Тому я радив би власникам розважальних закладів зачинити їх на час посту і таким чином покаятися у своїх гріхах. А віруючим людям раджу не відзначати гучно свої дні народження чи ювілеї, не влаштовувати весілля у ресторанах і не відвідувати такі заходи. Краще – піти з родиною і друзями до церкви, замовити Службу Божу, помолитися разом. (Н. Будна)
26-02-2009, 12:18
0
2 370