"Це просто жах, ніхто нічого не купує, за цілий день не вторгував ні копійки…" – такі розмови
можна почути серед продавців Калинівського ринку. Проходячи рядами, ми зустрічали більше самих продавців, ніж покупців.
– Усе погано, – понуро зітхає продавець весільних суконь Ярослав. – Порівняно з попереднім роком продаж упав на половину. Це через те, що піднявся долар, а ще людям не виплачують зарплату. Люди купують лише найнеобхідніше. Дитячі сукні раніше купували часто, а тепер майже не купують – економлять. Бо через зростання долара сукня, яка раніше коштувала 500 гривень, тепер вартує 800. Навіть я тепер не купую зайвих джинсів, а ходжу в одних і тих самих. Скільки торгую, ще такої безвиході не було. Але закриватися не хочемо. Краще вже торгувати, ніж удома сидіти або працювати десь за 500 гривень на місяць. На хліб вистачає – і добре. Економлю на бензині. Їдемо з братами однією машиною. Дуже багато моїх знайомих позакривалися і сидять вдома. Сподіваються лише на село і город.
– Торгівля дуже слабка, – скаржиться продавець Ольга. – Останнім часом я взагалі в мінусі, як і багато інших продавців. Через це не можу дозволити закупити новий товар. Подорожчала гуртова закупка товару. Але якщо підвищу ціни, люди взагалі не купуватимуть. Тому підвищую ціну на гривню-дві. А ще обов’язково роблю знижки на 5-10 гривень. На щастя, не взяла кредиту, Бог милував. Це зараз дуже небезпечно: влазиш у борги, а віддати немає чим. Зараз із мого товару найбільше купують будівельні матеріали. Сподіваюся, навесні стане краще. Головне, щоби була стабілізація курсу валют. Якщо ситуація не покращиться, шукатиму іншу роботу.
– Продаж упав на 50 відсотків, – зізнається продавець фарби Віра. – Ціни підвищилися на все, вже не можна купити за ті самі гроші те, що раніше. Багато торговців позакривалися. А деякі не змогли заплатити за реконструкцію торгових об’єктів, почали торгувати хто на столиках, хто взагалі покинув.
– Повний нуль, – розводить руками продавець джинсів Лев. – Останнього разу в мене купили джинси позавчора.
Навіть на продуктових рядах немає ажіотажу.
– Люди купують не цілу палку ковбаси, а лише половину, – зауважує продавець м’ясопродуктів Тетяна. – Якщо колись реалізовували 20 кілограмів сервіладу, то тепер – не більше 15 кілограмів. Колись брали ящик сосисок за день, тепер – 15-16 кілограмів. Усе це – через подорожчання... Кілограм сосисок коштує 41 гривню.
Єдине, де ми побачили чергу – це біля хлібного прилавка. На хлібі ще не економлять.
Галина МАРКІВ
КОМЕНТАР:
Сергій СТОЛЯР, перший
заступник гендиректора
МТК "Калинівський ринок":
– Справді, криза торкнулася наших підприємців. Адже багато з них завозять товар із-за кордону, а це пов’язано з курсовою політикою. Відчутно знизився попит. Чимало торгових об’єктів відкриваються лише на вихідні, бо в будні – менше покупців. Поки що продавці сплачують податки вчасно. Ми не відповідаємо за оренду торгових об’єктів, але знаємо, що ціна за неї значно знизилася. Хто раніше платив за оренду 500 умовних одиниць, тепер платить по 200, а то й по 100. Ми розуміємо, що залежні від тих процесів, які є зараз на ринку. Тому сприятимемо, щоби ринок працював і люди могли торгувати та купувати.
19-02-2009, 13:16
0
2 213