RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Івана Товта, голову Садгірського осередку колишніх воїнів-інтернаціоналістів, часто запрошують на зустрічі зі школярами, студентами. А ще так само часто він оббиває пороги різних владних інстанцій, просячи чиновників допомогти тому чи іншому бойовому побратимові. Бо чимало з них, прийшовши з війни додому, так і не змогли акліматизуватися в мирних умовах. Самому Іванові Товту – 57-річному афганцеві, нагородженому 14 нагородами (серед них медалі "За відвагу" та "За розмінування"), теж живеться нелегко: від контузії чоловік став інвалідом, ходить із ціпком, пенсія невелика.
"Одна річ стріляти на полігоні, а зовсім інша – у бою"
Народився й виріс Іван Товт на Закарпатті. Після закінчення школи хлопця призвали до армії. Причому, йому добряче пощастило, бо потрапив служити до Чернівців, в артилерійський полк. Став командиром відділення, заступником командира взводу. Коли Товту запропонували піти в школу прапорщиків, не відмовився.
– У липні 1985 року мене направили служити в Афганістан, – згадує Іван Іванович. – Коли прилетіли до Кабула, була неймовірна спека, ходити застібнутому на всі гудзики і в портупеї, як у Союзі, було неможливо. Направили мене в інженерно-саперний батальйон, яким командував дуже вмілий офіцер, виходець із Вінниччини Василь Курінний. Дислокувалися ми тоді в Шинданді. Через десять днів після прибуття до Афганістану взяли участь у першому бою – під Кандагаром. Виявилося, що одна річ стріляти на військовому полігоні, а зовсім інша – перебувати під безпосереднім обстрілом. Переляк був великий, адже душмани вели вогонь фосфорними ракетами. Озброєння афганські бойовики отримували з Пакистану, Китаю, Італії. А нашим десантникам не завжди вдавалося перехоплювати каравани зі зброєю.
Як каже Іван Іванович, особливо важко було "працювати" саперам у прикордонних з Іраном провінціях.
– Якось під час руху колони на дорозі побачили селянина, який просив зупинитися, – продовжує Товт. – Лейтенант вийшов із машини і почав розпитувати чоловіка, що сталося. Афганець повідомив, що метрів за сто попереду його односельці підірвалися на міні і пораненим потрібна допомога. Офіцер побіг уперед, але нікого не побачив. Зупинився він від страшного вибуху, який пролунав позаду. Пізніше з’ясувалося, що доки машини стояли, до однієї з них підійшов хлопчина-афганець і непомітно притулив до неї магнітну міну. На нього ніхто із солдатів не звернув увагу, адже неподалік гралося багато дітей. Тоді через необережність загинуло вісім чи дев’ять наших військових. А лейтенант із розпачу хотів застрелитися, але йому не дали.
Найбільше берегли собак-саперів
Під час кожної бойової операції, в яких брали участь наші війська, першими розвідували підходи до противника сапери: душмани мінували ледь не кожну ділянку. Використовували міни різного виробництва. Найнебезпечнішими були італійські.
– Вони вибухали не одразу, одна машина проїде, друга, третя, а під четвертою спрацює, – згадує Іван Іванович. – Таких мін-"сюрпризів" було багато. Для розміновувань ми використовували і службових собак, яких у батальйоні мали 64. Берегли їх, як зіницю ока. Могли недоїдати, але псів це не стосувалося, бо через голод вони були небоєздатні. Працювали з собаками у першій половині дня, бо пізніше у них притуплювався нюх через спеку й пилюку. Хоча, звичайно, у крайніх випадках це правило порушувалося.
Зрозуміло, сапери теж застосовували міни різного призначення й властивостей проти душманів. Була і рота спецмінування: випробовували нові види вибухових пристроїв. А один із боїв особливо запам’ятався Іванові Товту.
– Це було в районі Кандагару, ніяк не могли взяти один кишлак, – каже він. – Коли вдалося, виявили в гірських печерах склади душманів з провізією, медикаментами й в’язницею. У стіни було вмуровано різні гаки, верстати для витягування кінцівок, затискачі голови. А ще купи попелу: людей спалювали ще живими. Підірвати це місце ми не могли як треба, бо важко підняти в повітря тисячі тонн гори.
Були випадки, коли до рук душманів потрапляли наші солдати. Щоби визволити їх, у заручники брали родичів командира, бойовиків, і той погоджувався на обмін. Дехто переходив на бік ворога і пізніше воював із своїми.
– Важко зрозуміти, що їх спонукало до цього, – розмірковує Товт. – Можливо, не могли витримати тортур. Якось мали великий клопіт із колишнім сержантом-танкістом, якого душмани дуже оберігали, адже той знав нашу тактику ведення бойових дій і використовував її проти нас. Цього перекинчика-росіянина так і не вдалося спіймати.
Здавалося, доля буде милосердною до Івана Товта, однак наприкінці служби він не уникнув поранення: під час повернення з операції машина, на якій він їхав, підірвалася на міні. Отримавши важку контузію й, підлікувавшись, старший прапорщик у серпні 1987 року прибув до Чернівців. Звільнився у запас, шість років працював заступником директора одного з профтехучилищ міста. Разом із дружиною виховав двох дітей, син став військовим, полковником.
Василь ГРИНЮК

ДОВІДКА
Нині на Буковині проживає понад 2100 ветеранів війни в Афганістані.
З війни не повернулося живими 56.
Уже у мирний час 217 осіб померло.
Минулого року афганці не отримали жодної квартири.
На придбання житла 2009 року з передбаченої суми державної субвенції 2,8 млн грн виділено лише 950 тисяч.
Потребують покращення житлових умов 250 афганців
Семеро інвалідів війни перебувають у черзі на отримання автомобілів.
13-02-2009, 12:23
Коментарів 0 Переглядів 1 942

Теги -
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



"На Трампа сподіваймося, але люби, Боже, правду"
"Це важка, але необхідна правда, яку важко буде прийняти багатьом", - зазначає Сергій Рудик
«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.