Батьки дедалі частіше не дозволяють робити своїм дітям щеплення та туберкулінову пробу. Минулого року в області такі процедури через відмову не зробили кільком тисячам дітей, стверджує заступник головного санітарного лікаря обласної СЕС Наталя ГОПКО.
– В Україні є обов’язкові щеплення, які внесено до календаря щеплень – проти дифтерії, туберкульозу, правцю, кору, краснухи, гепатиту В, гемофільної інфекції, – розповідає Наталя Василівна. – Такі щеплення формують колективний імунітет проти низки інфекцій. Але останнім часом із цим маємо проблеми.
Вакцинацію проти вірусного гепатиту В (небезпечне захворювання, передається через кров та статевим шляхом), яку роблять новонародженому в перші дні життя, виконано на 80% від запланованого, тобто 20% батьків відмовилися. Така тенденція у нас уперше.
Від кору та краснухи минулого року зробили щеплення 75-90% людей. На відмову батьків вплинула негативна інформація про додаткову імунізацію проти кору та краснухи, яку мали проводити у травні минулого року. Тож нині у батьків сформувалася думка, що вакцинація є негативним явищем.
– Але найбільше почали відмовлятися від туберкулінової проби, так званої проби Манту, – продовжує Наталя Гопко. – Кількість відмов збільшилася, коли стало відомо про погіршення стану дітей після проби Манту в селі Рашків Хотинського району. Хоча за висновками комісії, реакції у дітей виникли тому, що туберкулін ввели в інкубаційний період ОРВІ. Зараз найбільше відмов від туберкулінової проби маємо у Хотинському районі. Тут потрібно було зробити пробу майже 10 тисячам дітей різного віку,
батьки не дозволили робити туберкулінову діагностику майже двом тисячам. А у всіх інших районах та у Чернівцях маємо по тисячі відмов.
Тим часом за останні п’ять років в області не зареєстровано жодного ускладнення після щеплення, у дітей виявлялися лише негативні реакції – підвищення температури, набряк тощо. І саме завдяки щепленню минулого року знизилася захворюваність на керовані інфекції – не було жодного випадку кору, зареєстровано лише один випадок кашлюку, знизилася захворюваність на краснуху, епідемічний паротит.
– Якщо ставлення до щеплень погіршуватиметься, ситуація може стати критичною, – застерігає Наталя Гопко. – Через три-п’ять років можемо мати епідемії всіх інфекцій, проти яких здійснюємо вакцинацію. Та й останніми роками "дитячі" інфекції зі значно важчим перебігом виявляються у дорослих.
Про небезпеку відмови від
вакцинації свідчить нещодавній випадок, коли маленька дитина захворіла на правець. До лікарні дитина потрапила у вкрай важкому стані, з’ясувалося, що вона не мала жодного щеплення, крім БЦЖ, тому що батьки відмовлялися. Те, що дитина залишилася живою, – диво.
Щодо проби Манту, вона не є вакцинацією, тобто постановка проби не захищає від хвороби, але дозволяє виявити туберкульоз на ранніх стадіях. Якщо не здійснювати туберкулінову діагностику кілька років, можна виявити туберкульоз у вже занедбаній формі, адже флюорографію дітям не роблять.
юдмила ОСАДЧУК
12-02-2009, 11:34
0
2 006