Чернівчанин Петро Т. сьогодні активно вивчає сайти про працевлаштування за кордоном і відвідує турфірми. Чоловік орендує кіоск з одягом на Калинівському ринку і каже, що заробітків ще з осені практично немає. Тому невеликі заощадження, які збирав на новий товар, він вирішив витратити на візу і дорогу за кордон. "Торгівля прибутків не приносить, ледь оренду відбиваю, а сім’ю годувати треба, – каже Петро. – Поїду хоч на два роки за кордон. Дізнався, що до Польщі зараз набирають людей асфальт укладати. Професії не треба мати, везуть легально, гроші шалені. І додому близько".
Охочих виїхати за кордон в області сьогодні значно побільшало, стверджують у турфірмах. І не приховують, що насправді люди купують відпочинкові тури не для того, щоб оглядати музеї. Для більшості – це квиток в один кінець. Зворотнім рейсом із Шенгенських країн додому повертається лише кожен п’ятий "відпочивальник".
– Щодня люди ходять, запитують про будь-яку роботу, – каже директор турфірми Олександр ТКАЧУК. – Навіть ті, хто ще вчора мав престижну посаду в банку, готові їхати куди завгодно хоч чорноробами. Ми як турфірма працевлаштуванням не займаємося. Але не секрет, що з десяти осіб з туристичної програми повертаються в середньому двоє. Решта розчиняються у Європі. Через це й візу дедалі важче відкрити. На представників Західної України в консульствах дивляться недоброзичливо. Взагалі легше відкрити туристичну візу людині з пропискою у Східній Україні, ніж буковинцю. Навіть якщо всі документи й довідки в порядку, шансів на відкриття Шенгенської візи 50 на 50.
Крім відкриття туристичної візи, деякі фірми пропонують буковинцям і трудові візи. "Можемо відкрити на півроку візу до Польщі, – розповіла менеджер однієї з фірм. – Сьогодні там є робота для водіїв, на будівництві. Для жінок пропозицій поки що немає. Торік поляки самі нам телефонували, просили знайти людей на збирання урожаю, на роботу в теплицях. Тепер у них своїх робітниць вистачає. Можливо, навесні щось для жінок з’явиться. Також можемо офіційно організувати виїзд до Канади. Оформлюємо еміграцію на одного з членів сім’ї, а він уже має право взяти із собою родичів".
Оплату в Польщі нашим людям обіцяють у середньому три-п’ять євро за годину. За місяць виходить 300-500 євро, причому великої різниці між зарплатою
різнороба на будівництві й жінки на збиранні врожаю немає. Лише кваліфіковані будівельники можуть заробити більше.
Найдешевше обійдеться виїзд до Польщі – віза й оформлення документів туди коштують від 150 євро. Охочим виїхати до Португалії та інших європейських держав доведеться витратити у кілька разів більше. А пакет документів на еміграцію до Канади обійдеться у 8,5 тис. доларів. Оформлення Шенгенської візи може тривати до місяця.
Найчастіше буковинці зараз цікавляться виїздом до Італії, Іспанії, Греції, Португалії, Бельгії. При цьому люди, які вже кілька років працюють за кордоном, сьогодні намагаються різними шляхами забрати до себе своїх родичів і знайомих.
Надія МАКУШИНСЬКА
КОМЕНТАР ФАХІВЦЯ
Ярослав КИРПУШКО, директор Буковинського центру реконструкції й розвитку:
– Наслідком цієї кризи може стати значна хвиля трудової міграції. Пригадайте 1998 – початок 1999 року, коли власники бізнесу з Калинівського ринку пішли в найми чи поїхали за кордон. Через стрибок курсу долара ці люди, які починали свій бізнес із того, що з тисячею доларів їхали до Польщі за товаром, раптом опинилися в боргах. То була не така криза, як нинішня, але результат її відомий. Подібне буде і зараз, коли і чимало бізнесменів відчули значні збитки через подорожчання долара, і багато звичайних працівників залишилося без роботи.
12-02-2009, 11:30
0
2 263