Десять років судяться через 40-сантиметрову межу два сусіди із садівничого товариства "Кварц-2". До конфлікту задіяні прокуратура, обласна рада садівничих товариств, Шевченківський райвиконком, обласне та міське управління земельних ресурсів тощо. Справа вже дійшла до Верховного Суду. Але й досі крапку не поставлено. Як уникнути конфліктів через земельну ділянку, кореспондент "МБ" запитала у заступника директора, начальника управління земельних ресурсів департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин Віталія ЧИНЧИКА.
– Якщо вчасно не встановити чітко визначені межі земельної ділянки, у власників у майбутньому можуть виникати значні проблеми з правовим статусом, – каже Віталій Чинчик. – Усі земельні ділянки, що перебувають в користуванні громадян, але на них не оформлені правоустановчі документи, перебувають у землях запасу. Згідно із Земельним Кодексом, земельною ділянкою може користуватися юридична чи фізична особа тільки на підставі правоустановчих документів. Без них це робити заборонено. Тому всі громадяни зобов’язані оформити правоустановчі документи на користування земельною ділянкою. Оформлення документів триває. Хто не встиг, може звертатися до нас.
– Для чого потрібно приватизувати свою земельну ділянку? – запитую.
– По перше, їй присвоюється правовий статус. Після цього власник може розпоряджатися земельною ділянкою на власний розсуд – продати, поміняти, передати у спадок. По-друге, у процесі оформлення документів узгоджуються межі із суміжними землекористувачами. Якщо цього не зробити, у подальшому між сусідами чи навіть родичами можуть виникати конфлікти. Скажімо, городом і садом тривалий час користувалися батьки, а після їхньої смерті вони належать дітям. І тут між рідними починається боротьба за межу. Якби це було зроблено раніше, таких розборок не виникало б. На жаль, подібних історій дуже багато. Нещодавно ми розглядали конфлікт між рідними братом і сестрою, які не можуть розділити подвір’я з будівлями після смерті батьків. Прийняте комісією рішення не задовольнило нікого. Обоє звернулися до суду, який теж навряд чи їм допоможе. Тому батькам потрібно заздалегідь все чітко поділити та оформити правоустановчі документи. Громадянам, які купують будинки із земельними ділянками, теж варто одразу ж визначити межі. Це допоможе запобігти проблемам із документами та конфліктам.
Надія БУДНА
ДОВІДКА
– Оформлення правоустановчих документів на земельні ділянки розпочалося 1993 року і триває досі. За цей час в Чернівцях проінвентаризовано майже 80 відсотків земель, отриманих городянами у власність чи в оренду. 2008 року в місті розглянуто 280 конфліктних справ щодо земельних ділянок. У 90 відсотків основна причина спорів – невчасне виготовлення документів на землю та невизначення чіткої межі.
12-02-2009, 11:11
0
4 410