Weather

«Зірка Героя відкривала мені двері поважних установ»

у номері / суспільство
1 698
0
Чернівчанка Марія Вакалюк у 20-річному віці отримала звання Героя Соціалістичної праці (1952 року вона була ланковою молодіжної бригади колгоспу "Більшовик", що на Заставнівщині, і виростила рекордний урожай цукрових буряків). Зараз вона очолює Чернівецький осередок Всеукраїнського об’єднання "Слава", куди входять Герої Радянського Союзу і Соцпраці.
– Коли після війни, наприкінці 1948 року, в нашому селі почали організовувати колгосп, я однією з перших вступила туди. Через деякий час мене обрали ланковою молодіжної бригади. Ми вирощували цукрові буряки. У ті роки ще не було ніякої механізації, тому все доводилося робити вручну: сапати, копати, чистити, вантажити на машини. Міндобрив тоді теж не було, удобрювали поля курячим послідом і попелом, який збирали по хатах взимку, – розповіла кореспондентові "МБ" Марія Георгіївна. – Вставала рано – тільки-но засвітає. Швидко поїм, що мама мені приготувала, у торбинку покладу кусень хліба, кілька варених яєць і шматочок сала, бо більше нічого не було. Траплялося, сало стопиться на сонці, аж юшка з нього текла. У пляшку наллю води, щоби пити та мити руки. На поле, яке було далеченько від села, йшла пішки. Починали сапати, як роса ще не спала. А рядки довгі, немає їм кінця-краю. Не могли вже дочекатися, щоби сісти та перекусити. Дуже важко було восени копати буряки, особливо в дощову погоду. Адже потрібно було їх почистити і за ніч завантажити на машини та вивезти. Доводилося працювати до двох-трьох годин ночі. І спати чомусь зовсім не хотілося. Хоча було важко – не мали в що вдягнутися і взутися. На поле йшли босими, а туфлі взували тільки на танці. Хоча стомлювалися, але вечорами у неділю та свята бігли до клубу.
– 1952-го багато наших колгоспників було нагороджено орденами та медалями, – розповіла Марія Георгіївна. – А я отримала Золоту Зірку Героя і орден Леніна. Про це дізналася з газети "Правда", де в списку нагороджених було і моє прізвище. Нагороджував мене та інших односельців у сільському клубі тодішній секретар райкому партії. Після отримання Зірки Героя мене восени відправили вчитися до Чернівців у школу з підготовки колгоспних голів. Але я категорично заявила, що не піду, бо мені треба копати буряки. Проте голова колгоспу настояв на своєму. Після трирічного навчання у 1955-му проходила практику в рідному колгоспі. Якось до нас приїхав викладач історичного факультету Чернівецького університету набирати студентів. А голова колгоспу подивився на нас з подружкою і каже: "Беріть оцих дівчат, нехай ідуть вчитися", ще й пригрозив: "Якщо не підете, не прийму вас до колгоспу". Так я вступила до університету на історичний факультет. Після закінчення вже не повернулася до колгоспу, хоча навідувалася туди часто. Живу в Чернівцях уже багато років, щось намагалася робити для односельців, вибивала, що могла. Зірка Героя відкривала мені двері різних поважних установ та організацій. Я могла говорити навіть із міністрами та просити в них щось для міста. Тільки секретарка доповість про мене, назве моє звання, як міністр встає із-за столу, йде мені назустріч і подає руку. Завдяки званню Героя Соцпраці маю деякі пільги, отримую хорошу пенсію.
Надія БУДНА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують