Приміщення пожежної частини на півтисячі квадратних метрів у центрі Чернівців опалюється дровами. Завдяки цьому працівникам не лише тепло – зекономлені на опаленні кошти дають змогу без затримок виплачувати зарплату.
– Опалення у нас майже безкоштовне, – каже Ігор ГРИЦАК, начальник Чернівецького міського управління Головного управління МНС в області.
– Ще у вересні ми порахували, що газ буде дорожчати і треба шукати дешевший варіант опалення. Купили котел для твердого палива (разом з установкою він обійшовся у 19 тисяч гривень). Торік за опалювальний сезон ми за цей період на газ витратили 24 тисячі гривень. Тобто наш новий котел уже себе встиг окупити. Адже дрова у нас безкоштовні – в обов’язки наших працівників входить зрізати аварійні дерева. Часто пенсіонери звертаються, щоби зрізати гілляку чи старе дерево біля хати. Раніше рятувальники цю деревину просто викидали. Тепер складають її у підсобне приміщення на території пожежної частини, розпилюють. Один із чергових стежить за котлом і докладає дрова. За добу на опалення будівлі 500 квадратних метрів витрачається один кубометр дров. Єдине переобладнання, яке знадобилося пожежникам для переходу на новий котел – зробити димар на кілька метрів вищим. Ця пожежна частина, що неподалік Соборної площі, наразі єдина у Чернівцях з таким видом опалення.
Однак Ігор Грицак каже, що планує зробити опалення на дровах ще економнішим. Адже новий котел під’єднали до старої системи труб із чавунними батареями. Якщо ж труби замінити на пластикові, а радіатори – на сучасні, зменшиться кількість води в системі, зросте тепловіддача, і дров знадобиться ще менше.
Економніші котли коштують дорожче
Котли для дров стають дедалі популярнішим товаром, кажуть працівники фірм і магазинів опалювальної техніки. У багатьох оселях сьогодні поруч стоять два агрегати – газовий і твердопаливний котел. І більше роботи дістається останньому.
– Котли на твердому паливі буковинці встановлюють і в будинках, де немає газу, і там, де газ є – як запасний варіант опалення, і для економії, – розповів підприємець Олександр ВОЛОШИН. – Працюють вони у багатьох особняках у приміських селах – Годилові, Валя Кузьмина, Великому Кучурові, у віддаленіших селах. Це зручно, бо таке опалення – дешевше, і, на відміну від мурованих печей, завантаження дров відбувається не в кожній печі, а лише в одному котлі.
Твердопаливні котли мають дві основні особливості. По-перше, розрізняються вони за типом горіння. В одних відбувається пряме спалювання, як у звичайній мурованій печі. В інших – дрова або тліють за рахунок меншої подачі кисню, або спалюється сам газ, що виділяється під час горіння деревини. (їх ще називають піролізними, газогенераторними). Такі котли більш економні, деревина там згоряє повільніше, закладати її потрібно рідше, дим виходить значно чистішим, а попелу залишається дуже мало.
Щоправда, коштують удосконалені котли дорожче. Якщо звичайний котел марки Buderus на 12 кілоВат можна купити за 650 євро, то такий самий піролізного типу – від 1650 євро.
Інша суттєва особливість котлів – підключення до опалювальної системи. Більшість моделей під’єднують до труб традиційного водяного опалення із системою батарей. До таких моделей є можливість під’єднати бойлер і додатково забезпечити ще й гаряче водопостачання. Деякі твердопаливні котли до системи труб не під’єднуються – вони просто нагрівають повітря. Потім це повітря або циркулює приміщенням, або подається через систему вентиляційних каналів чи за допомогою вентилятора.
– Найбільш економним варіантом є котли Bullerjan, – розповів Дмитро ЯКОВИЧУК, директор підприємства "Север". – Такі котли сьогодні працюють не лише в особняках на Роші чи в Садгорі, а й навіть у деяких ресторанах, магазинах і цехах. Їм не потрібні батареї, гаряче повітря, що виділяється від цього котла, має температуру до 90 градусів. Для котла підходять будь-які органічні горючі відходи, при цьому спалюються вони практично повністю. За повної закладки такий котел здатен працювати до 12 годин.
Тирса і папір – лише для окремих моделей
Для охочих придбати твердопаливний котел сьогодні великий вибір – є можливість купити десятки моделей як вітчизняних, так і імпортних. Фірми-встановлювачі переважно пропонують таку техніку європейських виробників. З ними конкурують вітчизняні виробники – такі котли сьогодні виготовляють на Львівщині, Волині, в інших областях. Коефіцієнт корисної дії у всіх моделей досить високий – вище 70%.
Тип палива, до речі, також важливий показник. Є котли, здатні працювати лише на дровах, і навіть папір може викликати збої у їхній роботі. А є агрегати "всеїдні" – їм підходить будь-яка суха органіка.
Надія МАКУШИНСЬКА
На замітку
Обираючи котел, зверніть увагу на тип димоходу в своєму будинку.
Різні котли вимагають різного діаметра й висоти димаря. При цьому загальною вимогою є те, що димар повинен перевищувати висоту
козирка даху мінімум на метр.
Встановлення котла довірте професіоналам і дотримуйтеся вимог
пожежної безпеки.
Бажано встановлювати твердопаливний котел в окремій
кімнатці дому – котельні.
Планувати опалювальну систему бажано ще на етапі будівництва будинку.
5-02-2009, 11:22
0
15 845