З першого січня 2009 року почало діяти нове положення про порядок виявлення, упередження та недопущення самочинного будівництва. Хоча подібний документ діяв з 2001 року, самобуди в місті набули масового характеру.
Про значні розміри цієї проблеми свідчить те, що лише в Першотравневому районі 2007 року розглядалося 286 справ щодо самовільного будівництва, 2008 року – 198. У більшості випадків самобуди узаконюються. Однак у деяких випадках дозволи отримати неможливо.
– Цивільний кодекс говорить про те, що на самовільне будівництво не може бути оформлено право власності, – розповів перший заступник директора департаменту містобудівного комплексу Анатолій ЮРЧАК. – Але, на жаль, нині є роз’яснення міністерства юстиції про те, що реєстрацію будинку можна здійснювати за рішенням суду. Тому є чимало прикладів, коли люди або й підприємці будують без жодних документів, а потім через суд узаконюють.
Нове положення наводить перелік умов, за яких самобуд не може бути прийнятий в експлуатацію і не буде підключений до інженерних мереж.
Також міська влада готова зносити незаконні кіоски, огорожі та літні майданчики. Якщо забудовники добровільно не знесуть самочинно встановлені малі архітектурні форми, огорожі, літні майданчики для торговельної діяльності, прибудови до багатоповерхівок, то виконком міськради ухвалить рішення про знесення таких об’єктів силами комунальних підприємств.
Однак наразі ще діє положення, яке спрощує узаконення будівництва. Так, упродовж 10 робочих днів із моменту складання акта про самочинне будівництво власник повинен звернутися із
заявою до департаменту містобудівного комплексу та земельних відносин або районної ради про надання дозволу на будівництво чи прийняття об’єкта в експлуатацію.
Управління містобудування та архітектури або райвиконком впродовж 15 робочих днів розглядає заяву і готує пропозиції щодо можливості подальшого будівництва об’єкта чи неможливості узаконення і надає письмову відповідь.
Не приймаються
в експлуатацію самобуди:
у межах червоних ліній;
на самовільно зайнятих земельних ділянках;
у межах зон охорони пам’яток культурної спадщини;
на підземних інженерних мережах;
з порушенням правил забудови щодо розривів між будівлями;
з порушенням державних будівельних норм, стандартів і правил.
Не приймаються в експлуатацію також самовільні прибудови до багатоповерхових будинків, а також добудови, надбудови і прибудови до будівель, які є пам’ятками архітектури.
Ігор ДОВГАНЬ
ДОВІДКА
За погодження самочинного будівництва, зведеного після 1995 року, забудовники сплачують пайові внески на розвиток інфраструктури Чернівців.
Розмір пайового внеску визначається у відсотках від вартості будівництва об’єкта:
садові будинки – один відсоток;
житлові будинки садибного типу і господарські споруди – п’ять відсотків;
багатоквартирні житлові будинки і добудови (надбудови), прибудови до них – п’ять відсотків;
об’єкти виробничого та комерційного призначення – десять відсотків.
Вартість об’єкта встановлюється на підставі експертної оцінки.
5-02-2009, 10:47
0
4 774