В обласному муздрамтеатрі вшанували Героїв Соціалістичної Праці, Героїв України, повних кавалерів орденів "Трудової слави" та "За заслуги".
– У колгоспі я почала працювати з чотирнадцяти років, практично з дня його заснування. А у вісімнадцять отримала звання Героя Соціалістичної Праці, –розповіла Стефанія РАШКІВСЬКА з Хотина. – Була однією з перших 1949 року, хто отримав це звання, тому номер нагороди у мене ще дуже маленький. Працювала тоді ланковою. Того року ми зібрали великий урожай цукрових буряків та кукурудзи. Ще двоє молоденьких дівчат із моєї бригади було нагороджено орденами.
– А я 32 роки працювала на фермі дояркою. Вставала о 04.00, а спати лягала пізно вночі, – зізналася ще один Герой Соцпраці Любов ГОРДАШ із Клішківців Хотинського району. – Надоювала за рік від однієї корови понад 5500 літрів молока. Спочатку доїли вручну по 15-18 корів, а потім механізованими апаратами – по 25-30. Зірку Героя Соціалістичної Праці отримала 1971 року.
Одна із героїнь розповіла, що її мама-вдова з чотирма дітьми на руках, дізнавшись про нагороду доньки, сказала: "Краще би тебе одягнули та взули, щоби не ходила гола та боса. І дали гроші на шматок хліба, аби могли дітей нагодувати".
– Коли помер мій тато, мені було вісім років, а сестричці сім місяців. Мама отримувала на трудодень три копійки, тому прогодувати нас було дуже важко, – пригадав дитинство Герой України, будівельник Георгій БЕРЕЗОВСЬКИЙ. – Всього у житті досяг своєю працею. Наша фірма будувала церкви та монастирі в усій Україні.
Пан Георгій перераховує свої численні нагороди, почеплені на піджаку: орден-хрест Ярослава Мудрого, Зірка Героя України, Великий орден, отриманий від президента Румунії, церковний орден за вагомий внесок у православну віру, орден "За заслуги"…
На сцену муздрамтеатру піднялися Герої Соціалістичної Праці Профіра Гуцу та Марія Скорокиржа з Костичан Новоселицького району, Любов Гордаш із Клішківців Хотинського району, Марія Вакалюк із Чернівців, Стефанія Рашківська з Хотина, Сидонія Шинкарюк із Зеленого Гаю, що на Новоселиччині; Герої України – Георгій Березовський зі Сторожинця та Ярослав Швед із Мамаївців, повний кавалер ордена "Трудової слави" Юлія Осовська з Лукавців Вижницького району.
– Через хворобу не змогли прибути Дмитро Алукі, Рахіля Григоращук та Марія Вакарюк, які теж мають звання Героя Соцпраці, – розповіла Марія ВАКАЛЮК, яка очолює обласну організацію Героїв Соцпраці. – Нас залишилося дуже мало, тому намагаємося підтримувати дружні зв’язки, спілкуватися хоча би по телефону. Часто їздимо одна до одної у гості, вітаємо з днем народження, бо почуваємося рідними людьми.
– Хочемо не тільки пошанувати людей праці, а й піднести престиж робітничих професій, – каже начальник відділу професійно-технічної освіти Головного управління освіти й науки ОДА Олександра ОНУФРАШ. – На прикладі орденоносців учні ПТУ повинні усвідомити, що за допомогою чесної праці можна досягти вагомих успіхів і шани.
Надія БУДНА
ДОВІДКА
Свого часу звання Героя Соціалістичної Праці було удостоєно 56 буковинців. Сьогодні серед живих залишилося лише десятеро, троє з них прикуто до ліжка. Героями України стали троє наших краян, а двоє – повні кавалери ордена "Трудової слави".
3-02-2009, 10:27
0
3 673