До озера у Чорториї на Кіцманщині дорога, немов скло, – ожеледиця. Але автомобілі з туристами все ж під’їжджають: кожен хоче глянути на лебедів-шипунів. Кілька десятків величних птахів повільно плавають на середині водоймища й запросто підпливають до твердої криги, сподіваючись на те, що люди пригостять їх чимось смачненьким.
– До Чернівців ми приїхали з Донецька й прямуємо до Вашківців глянути на Переберію, – каже Микола ГАДАЛОВ. – Довідалися, що тут є лебеді, от і вирішили повернути до Чорториї. Ледве з’ясували, де їх знайти, допомогли місцеві дітлахи. Маємо трохи хліба й печива, от і поділимося з птахами. Таких гарних і великих лебедів ми ще не бачили!
Невдовзі приїхали ще два авто з чернівецькими туристами, які прямували на перевал Німчич кататися на лижах. Вони теж прийшли не з порожніми руками.
– Щовихідних їдемо на лижню і постійно завертаємо на цей ставок, – розповідає Галина САВІНА. – Одного разу приїхали, а лебеді притулилися одне до одного і гріються – мороз понад десять градусів. І жодних харчів. Є люди, які приносять сюди зерно чи хліб, але залишають їх далеко від води, тому користають із цього ворони та горобці. Потрібно, щоби хтось опікувався лебедями, бо іноді так трапляється, що вони днями не мають нічого їстівного, а деколи харчів аж забагато.
Крім туристів, на ставок навідуються і мешканці Чорториї та Брусниці, дітлахи. Годування птахів веселить дітей, бо лебеді, беручи їжу, щось весело торкотять.
– Майже 50 птахів тут, – каже підприємець із Брусниці Михайло КОЗЬМА. – Щороку вони розмножуються, дають гарне потомство. Потрібно їх зберегти, адже де ще на Буковині побачите таку красу? Щасливий, що ніхто не полює на цих рідкісних птахів, навпаки, намагаємося постійно підгодовувати їх. Інші мешканці навколишніх сіл із власної ініціативи теж підтримують птахів харчами.
Подібна ситуація і в Борівцях, де минулої весни на водоймищі оселилася пара лебедів, невдовзі народилося четверо пташенят. За літо птахи подорослішали. Проте незабаром один молодий лебідь десь зник, іншого хтось покалічив. З перебитим крилом він залишився зимувати: борівчани його підгодовували. На диво, напередодні зими сюди повернулися рідні хворого птаха – видно, не змогли його залишити напризволяще. Тепер лебеді живуть тут однією сім’єю. І теж потребують
опіки.
– Дикий ставок під час липневої повені минулого року зазнав повного затоплення, внаслідок чого зникли підземні теплі джерела, – розповідає сільський голова Брусниці Іван ЗАГАРІЯ. – Зруйновану дамбу ми відновили, але вода тут холодніша, ніж до повені. А опікується лебедями Іван Даскалюк, один із засновників товариства "Либідь", яке й здійснює господарювання на наших ставках. Він і годує птахів – зерном забезпечує районне управління агропромислового розвитку та продовольства. А районна ветеринарна служба нещодавно вилікувала одного хворого птаха. Підгодовують лебедів і люди.
Як повідомив заступник начальника обласного держуправління навколишнього природного середовища Володимир СОЛОДКИЙ, нині на ставку у Чорториї мешкають 140 лебедів, для їхнього харчування завезено 12 тонн зерна. Зернові відходи для птахів виділяє Неполоківецький комбінат хлібопродуктів. У Борівцях доглядають за лебедями члени місцевої організації мисливців і рибалок.
Василь ГРИНЮК
20-01-2009, 11:22
0
3 117