У Музеї архітектури та побуту 17 січня відбулося обласне фольклорно-етнографічне свято виконавців традиційних зимових дійств та обрядів "Від Різдва Христового до Йордана". Виступи колективів розпочалися традиційними колядками, щедрівками, різдвяними плясами та маланковими дійствами біля хат багача, середняка, бідняка, вікнянської хати, корчми та вітряків. Після цього розпочався гала-концерт, у якому взяли участь понад два десятки фольклорних колективів. На сцену виходили хлопці, одягнені у військовий, чудернацько прикрашений одяг. На суворий картуз нашиті барвисті квіти, намистинки, а посередині замість "зірочки" – люстерко. Продавали на сцені і "бичка". Глядачі запитутали, чому він лише з одним рогом, а кмітливий продавець відповідав, що "криза з’їла". А на запитання, скільки молока дає бичок, чоловік відповідав: "За день не видоїте".
А маланкарів із села Бабин Кельменського району було чутно здалека. Чималі дзвіночки, прив’язані до поясів, створювали голосний дзенькіт.
– Ми називаємо себе таланкарями, – пояснив Віктор БЕНДРА з Бабина Кельменського району. – Бо носимо на собі таланки – дзвіночки, які колись чіпляли на овець. Ми самі їх виготовляємо. Так ходили маланкувати наші діди та прадіди. Таланками ми відганяємо злих духів. Вони досить важкі – на мені зараз майже 25 кілограмів.
Галина МАРКІВ
20-01-2009, 11:08
0
1 944