На Сокирянщині у селі Коболчин відкрився музей гончарства. Музей оформлено у вигляді гончарської хати. На ремонт приміщення музею витрачено приблизно 300 тисяч гривень. Під час першої екскурсії усі охочі змогли не тільки побачити майстер-клас досвідчених гончарів та їхніх учнів, але й самі сісти за верстат. Музей гончарства стане діючим центром вивчення гончарської справи.
Засновник музею заслужений працівник культури України Іван ГОНЧАР каже, що у селі збереглося декілька давніх будинків, яким понад сто років. У кожному будинку майстер побував по декілька разів, зібрав для музею унікальні експонати: велику гончарську піч, гасові ліхтарі, старі килими із трьома квітками, що було символом заможності, рушники, давні двері та вікна, ставні… У хаті навіть відтворено як дим виходить на солому, адже димарів колись не було.
У великій хаті є точений стіл, софи, скрині, лавки. А ще зібрано близько тисячі горщиків, виготовлених гончарськими династіями Коболчина. Під час Другої світової війни на фронт мобілізували приблизно 256 майстрів. 1960 року в селі залишилося лише 130 гончарів. Вони працювали стихійно, а радянська влада придушувала їх високими податками.
Усі експонати майстер визбирував у старих хатах, багато з яких уже завалили.
Валерія ЧОРНЕЙ
9-01-2009, 11:00
0
2 408