У новій хаті мешканця Чагра Дмитра Лазаровича батареї повністю холодні. Газ перестав горіти ще у минулі вихідні, коли різко впав тиск у мережі. У холодних будинках сидять і десятки його сусідів з вулиці Олімпійської. Це новий мікрорайон, що виріс тут кілька років тому. Нові просторі будинки не мають пічок, де можна було би топити дровами. Електрокамінами також не зігрієшся. Відколи зник газ, різко зменшилася й напруга в мережі. Світло вимикають на декілька годин, а трансформаторна підстанція на цій вулиці за останній тиждень уже двічі горіла.
– Отак як на вулиці ходжу, так і в хаті, і спати так лягаю, – показує Дмитро Лазарович на теплу коричневу куртку. – Від суботи так, обіцяють, що буде краще, але нічого не змінюється. У газівників кажуть, вночі опалюйте. Вночі ще ледве-ледве той газ горить, а з 06.00 гасне. Ми попередили владу, що будемо перекривати дорогу.
Проблеми з постачанням газу в область розпочалися минулої суботи. Тиск в мережах зменшився спершу утричі, а у вівторок ще удвічі. У деяких районах Чернівців та області він опустився нижче критичної межі.
– Газ у конфорках ще в неділю став дуже слабеньким, ледь горить, – розповіла чернівчанка Наталя, яка мешкає в районі Роші. – У знайомих на сусідній вулиці газовий бойлер взагалі не працює. У мене в конвекторі вогонь то гасне, то знову запалюється.
Газівники кажуть, що попереджали про проблеми ще в листопаді. Через борги області виділили менші обсяги газу. Вирішити проблему можна лише повністю розрахувавшись за газ. Найбільший боржник – населення, яке винне майже 15 мільйонів гривень.
– Уся область зараз страждає, – розповів Олександр КІМ, заступник директора Чернівецької філії ДП "Укргазмережі". – Тиск знижено на всіх газорозподільних пунктах. Якщо спальні райони і центральна частина Чернівців ще мають більш-менш задовільний тиск газу, то в мікрорайонах Роші, Роші Стинки, у бік Чагра і Коровії подекуди немає навіть мінімального тиску, потрібного для роботи газових приладів.
Разом із газом зникає і електрика
– Уночі схопилася від того, що полум’я в котлі палахкотіло. Хвилин 10-15 вогонь сильний був. Потім знов малий став, ледь жевріє. Страшно, що можна й хати позбутися і сам в повітря злетиш, – бідкається пенсіонерка Клавдія Іванівна з села Чагор.
Вони з чоловіком радіють, що мають вітчизняний газовий котел "Житомир". Кажуть, працює і на малому тиску. А в приміських особняках із сучасними імпортними котлами при такому тиску опалення навіть не вмикається.
– Це не до добра йде, – міркує мешканець Чагра Віктор Степанович. – Було нещодавно вшанування жертв Голодомору. Але ж зараз маємо холодомор – це ж нікуди не годиться!
У частині села Чагор, приблизно на шести вулицях, прокладено газові магістралі низького тиску. Про це розповіла сільський голова Вікторія ТКАЧУК. Тож і раніше тут були проблеми з тиском газу, а зараз взагалі конфорку запалити неможливо. "А люди переважно на Калинці чи в Чернівцях працюють, вдень нікого вдома немає – може бути аварія! – каже сільський голова. – Сім’ї з малими дітьми, ні зварити, ні зігріти! Це катастрофа. Ще й світло вимикають. Мікрохвильові печі, холодильники, телевізори перегорають. Будемо зустрічатися з людьми, щоби збирати кошти і вирішувати питання із заміною обладнання на електричних і газових мережах".
У своїй хаті з сучасними батареями і газовим котлом мешканець села Георгій Костянтинович нещодавно вимурував піч. Сьогодні вона йому стала у нагоді – чоловік опалює дровами кімнату, де спить малий онук.
– Бачите, тут поле було, – показує на новий район ошатних особняків Георгій Костянтинович. – Тут було кілька хат, коли газ проводили. То ми скинулися і нам до вулиці тоненьку трубу проклали. А відколи тут ціле село виросло замість поля, вже два– три роки як тиск газу дуже впав. А сплачую я за нього, як в Європі!
– Раніше ніколи такого не було, – каже підприємець з села Коровії. – Вогонь у котлі гасне і знову запалюється. Страшно, що може бути витік газу. На ніч котел відключаю. Плитка – ледь горить.
Повертаємося
до дров і вугілля
Подібна ситуація не лише в приміських селах Чагор і Коровія. Більше пощастило тим власникам особняків, хто в оселі має не лише газовий котел, а й піч. Скажімо, на багатьох вулицях Садгори сьогодні можна побачити масову заготівлю дров. Газові котли тут поки що працюють, але люди запасаються про всяк випадок.
– Палю трохи газом, трохи дровами, – каже мешканець вулиці Каштанової у Садгорі. – Так дешевше. Дрова нарубав сам, за них платити не треба.
Що буде далі з тиском газу, фахівці прогнозувати не беруться. Кажуть, усе залежить від проплат населення. Газівники скаржаться, що засобів впливу на боржників вони не мають. "Щоби відключити газ, треба зайти у квартиру, – пояснює Олександр КІМ, заступник директора Чернівецької філії ДП "Укргазмережі". – А ми можемо зайти лише, якщо людина нас захоче впустити. А що робити, якщо будинок на 10 квартир, з них троє платять, а решта – ні? Перекрити стояк з вулиці і всіх відключити ми не маємо права".
За такого низького тиску можливі аварійні ситуації: хлопки і вибухи газу. Тому газівники рекомендують уважно стежити за газовими приладами, щоби через низький тиск у них не погас вогонь і не було витоку газу.
Надія МАКУШИНСЬКА
18-12-2008, 10:10
0
3 232