Японське дерево гінкго, тюльпанове дерево, канадська тсуга… Такі унікальні дерева ростуть у дендропарку, що знаходиться у селищі Берегомет. Ці дерева рідкісного виду зустрінеш ще хіба що у Нікітському ботанічному саду. Але, на жаль, парк занепадає. Його охороняють, але дерева потребують уваги науковців.
– Берегометський дендропарк – пам’ятка садово-паркового мистецтва, яку закладено 1890 року при маєтку династії графів Васильків, – розповів начальник відділу науки та рекреації Національного природного парку "Вижницький" Віталій СТРАТІЙ. – Парк розміщено на території Берегометської районної лікарні, що на вулиці Центральній. Колись його площа була три гектари, сьогодні – один гектар. У складі парку – 54 види форм дерев і чагарників. Серед них є дерева рідкісного виду. Це псевдомодрини, які у природі ростуть хіба що у дельті китайської річки Янцзи. Псевдомодрина є однією з п’яти найцінніших деревних порід у світі. Цінним є і камфорне дерево, і дерева гінкго (дерева цього класу були поширені ще у мезозойську еру). Нещодавно тут виявили самосіви рідкісного тису ягідного.
Ще 1999 року Національний природний парк "Вижницький" висловив бажання опікуватися парком. Ми звернулися до Берегометської селищної ради, але не отримали схвальної відповіді. На сьогодні парк потребує уваги науковців. Він не має куди рости. Між деревами повинна бути певна відстань. От гінкго виросте й буде заважати іншим деревам. Окрім того, усі дерева досить зрілого віку. Парк штучно створений графом Васильком, а тому потребує особливої уваги. Насамперед його треба огородити, щоби не ламалися гілки. Але парк у скрутному становищі – навколо адміністративні будинки, лікарня, пилорама. Про парк треба було думати ще багато років тому. Якби до нього відразу поставилися, як до історичної пам’ятки, то він би мав інший вигляд.
– Працюю у лікарні з 1971 року. Раніше тут було більше дерев, – каже працівник лікарні Червоного хреста у Берегометі Веніамін ГАЛУНКА. – Хоча і тоді парк був занедбаний, і тепер не дуже він розчищений. Пригадую, тут було два тюльпанові дерева, а залишилося одне. Щоправда, одне з цих дерев просто віджило свій вік. Було і коркове дерево – воно просто впало від сильних дощів та вітру. З рідкісних дерев залишилися дві псевдомодрини (в Україні вони є лише у Нікітському ботанічному саду). А ще у нашому парку можна побачити канадську тсугу та реліктові дерева – тис ягідний, японське гінкго (три дерева). Цього року під гінкго навіть знайшли плоди! Учені дуже зацікавилися цими плодами. Це дерево дуже старовинне, воно "пам’ятає" часи динозаврів.
Прикро, що парком не займаються науковці. За радянських часів я звернувся до практикантів Сторожнецького лісового технікуму і ми розвішали на дереві таблички – люди принаймні усвідомлювали цінність дерев. З роками таблички зникли, і тепер мало хто знає про унікальність парку! Зробили хоча би екскурсії парком.
Старожили подейкують, що у парку була колекція бузку – десь п’ять-шість його видів. Що й казати, багато чого тут розікрали. Садили у парку й троянди, але й їх немає. Прикро, що вже багато років у дендропарку ніхто не здійснює жодних робіт. А парк треба почистити, викорчувати кущі. От всохла ялина срібляста…
– 1975 року я закінчив Сторожинецький лісовий технікум. Пригадую, нас возили в парк на практичні заняття, – каже інженер лісового господарства Берегомета Василь БАРАН. – Для нас це було справжнім захопленням мати можливість познайомитися з такими унікальними деревами! Ми навіть виготовили таблички для кожного дерева, щоби люди їх не нищили! Сьогодні парк у занедбаному стані …
– Працюю у Берегометській лікарні 14 років, – каже санітарка Марія МЕГЕДЕН. – Парк дуже гарний влітку: такі аромати, усе таке зелене й квітуче! З розповідей старожилів знаю, що парк дуже змінився за роки, він вже не той, що був колись. Старожили люблять розповідали про те, який він був розкішний. Усі мешканці знають, що парк унікальний. Прикро, що ця унікальність не цінується.
Валерія ЧОРНЕЙ