Цими вихідними в області розпочався газовий голод. Тиск блакитного палива в мережах зменшився удвічі-утричі. У деяких районах Чернівців та області він опустився нижче критичної межі, коли не можуть працювати опалювальні прилади.
– Газ у конфорках ще в неділю став дуже слабеньким, ледь горить, – розповіла чернівчанка Наталя, яка мешкає в районі Роші. – У знайомих на сусідній вулиці газовий бойлер взагалі не працює, вогник просто гасне через малий тиск. Опалення поки що діє – у нас конвектор, він може і на малому тиску газу працювати. Якби був котел, мабуть, уже б погаснув.
Газівники кажуть, що попереджали про такі проблеми ще в листопаді. Через великі борги області виділили менші обсяги блакитного палива – ліміти зменшили більш ніж удвічі. Вирішити проблему можна лише повністю розрахувавшись за газ. Найбільший боржник сьогодні – населення, воно винне майже 15 мільйонів гривень. І борг щодня зростає. Підприємства винні у кілька разів менше. Найбільше, понад два мільйони гривень, заборгувало "Чернівцітеплокомуненерго" – знову ж таки, через борги населення за тепло.
– Уся область зараз страждає, – розповів Олександр КІМ, заступник директора Чернівецької філії ДП "Укргазмережі". – Тиск знижено на всіх газорозподільних пунктах. Якщо спальні райони і центральна частина Чернівців ще мають більш-менш задовільний тиск газу, то в мікрорайонах Роші, Роші Стинки, у бік Чагра і Коровії подекуди немає навіть мінімального тиску, потрібного для роботи газових приладів.
Газівники кажуть, що засобів впливу на боржників вони не мають. "Щоб відключити газ, треба зайти у квартиру, – пояснює
О. Кім. – А у нас же закони гуманні: ми можемо зайти, якщо людина нас захоче пустити. А що робити, якщо будинок на 10 квартир, з них троє платить, а решта – ні? Перекрити стояк з вулиці і всіх відключити ми не маємо права".
Ще у п’ятницю середній тиск на ГРП у Чернівцях становив 0,9 кг/кв. см, у понеділок цей показник зменшився до 0,3-0,4. На мережах і в будівлях споживачів тиск ще менший.
У нинішніх умовах газівники просять промислових споживачів добровільно відключити свої газові прилади, щоби більше газу змогли отримати мешканці житлових будинків. Але, зрозуміло, що підприємства припиняти роботу не хочуть. За такого низького тиску можливі аварійні ситуації: хлопки і вибухи газу. Тому газівники рекомендують уважно стежити за газовими приладами, щоби через низький тиск у них не погас вогонь і не було витоку газу.
– Газові котли зараз можуть становити небезпеку. Для їхньої роботи тиск у системі повинен бути постійним. А зараз він на нижній межі, – каже О. Кім.
Причому подібна ситуація з газом не лише в нашій, а й у інших областях. Тож чи буде тепло в оселях на новорічні свята, газівники прогнозувати не беруться.
Надія МАКУШИНСЬКА
16-12-2008, 11:22
0
2 890