Щоби пережити кризу з найменшими втратами, фахівці радять перейти на режим економії, використовувати будь-які можливості додаткового заробітку і не втрачати оптимізму.
Слід дотримуватися загально відомих порад, наприклад, не ходити до магазину без потреби, економити світло і воду, детально планувати сімейний бюджет. Елементарний рецепт: розмір зарплати поділити на 30 – вийде сума, більше якої не варто витрачати за день.
Також варто класифікувати витрати на три групи: обов’язкові (комунальні платежі, продукти, ліки, транспорт), бажані (одяг, меблі, техніка) і необов’язкові (розваги, подорожі тощо). Залежно від того, як змінилися доходи, треба урізати частину видатків, починаючи з кінця списку.
– Щоб упорядкувати свій бюджет, покупки "під настрій" треба звести до мінімуму, – радить аналітик Наталя РУДЕНКО.
– Економія вже помітна, навіть на під’їздах до Калинівського ринку немає звичних заторів, – каже комерційний директор "Західної маркетингової компанії" Мирослав ГУСЯК. – Помітно, що люди вже почали витрачати менше грошей. При цьому, правильно спланувавши покупки, можна економити без особливих "жертв". Скажімо, продукти купувати не в гастрономі біля дому, а раз на один-два тижні в гуртовому магазині. Від зимового відпочинку також не обов’язково відмовлятися взагалі. Якщо хтось звик їхати у січні "на моря", можна відпочити у рідних Карпатах.
Фахівець також не радить переводити свої заощадження в долари. Тим, хто не встиг купити валюту раніше, за нинішнім курсом робити це вже не доцільно. Краще ці гроші вкласти у власну справу.
Не намагатися шукати розради в алкоголі та пігулках радить психотерапевт Роман ЛІЩУК: "У кризових ситуаціях люди частіше починають зловживати алкоголем, заспокійливими пігулками, звертаються до ворожок , їдять більше солодкого. Звісно, цього не варто робити, така поведінка не вирішить проблеми".
Чого чекати
За прогнозом ООН, стрімке зростання держборгу США і спад економіки призведе до падіння долара 2009 року. Але це не означає, що гривня виросте стосовно долара. Прогнози на 2009-ий коливаються від шести гривень за долар (якщо експорт пожвавиться) до восьми (якщо цього не станеться).
В Асоціації українських банків вважають, що видача банками кредитів людям і підприємствам відновиться в другій половині 2009-го.
Через рекордний цьогорічний врожай ціни на крупи, олію, борошно 2009-го знизяться на 15-20%. Через подешевшання кормів буде дешевшати м’ясо, вважають у компанії "ПроАгро".
Надія МАКУШИНСЬКА
Десять порад,
як пережити кризу
1. Розберіться з боргами. Зараз не найкращий час позичати комусь чи брати гроші у борг. А якщо ви вже позичили гроші в банку, краще якомога швидше їх повернути.
2. Вчіться економити. Відмовтеся на якийсь час від не дуже потрібних дорогих покупок.
3. Будьте готовими, що ваші доходи зменшаться. Значна кількість підприємств вимушена скорочувати персонал або урізати зарплату.
4. Використовуйте можливості для додаткових заробітків. Навіть за газетними оголошеннями підробіток реально знайти.
5. Поставте мету створити власну "подушку" фінансової безпеки. У нормальній ситуації розмір накопичень на чорний день повинен дорівнювати трьом місячним зарплатам. Під час кризи експерти рекомендують мати піврічну фінансову "подушку".
6. Не панікуйте і критично ставтеся до різних прогнозів. Переважна їх частина, зазвичай, не збувається. Не піддавайтеся впливу натовпу і чуток, але й не заплющуйте очі на очевидні речі.
7. Почитайте трудовий кодекс. У деяких компанія, банках, будівельних організаціях вже почалися скорочення. Про скорочення вас повинні попередити за два місяці.
8. Якщо є вільні гроші, подумайте про вкладення в нерухомість чи інші активи, що подешевшали.
9. Подбайте про здоров’я. Криза – не причина, щоби відкладати похід до лікаря чи економити на вітамінах для дитини.
10. Більше часу приділяйте спілкуванню з друзями і рідними. Взаємна підтримка допоможе здолати депресію і не опустити руки.
11-12-2008, 11:09
0
2 118