У Садгорі нещодавно відкрилося виробництво дерев’яних євровікон, дверей, дерев’яного брусу та щита, який в області досі ніхто не виробляв. Унікальність виробництва у тому, що майже всі працівники цехів – люди, позбавлені слуху. Розпочавши виробництво з нуля, сьогодні виробник постачає продукцію не лише в інші регіони, але й до Європи.
Деревообробне виробництво засноване Чернівецьким учбово-виробничим підприємством Українського товариства глухих. "Ми завдяки дотації купили обладнання, аналогів якому немає в області. Поряд, буквально за кілька метрів, знаходиться сировинна база – Садгірський лісопункт Чернівецького держлісгоспу, – розповів директор підприємства Петро ФУРЧАК. – А багато глухих людей мають досвід роботи на меблевій фабриці".
Працюють на підприємстві позбавлені слуху люди цілими сім’ями. Скажімо, із родини Кудряшових тут зайнято четверо осіб: чоловік – майстер деревообробки, дружина збирає електричні розетки. Нещодавно почав працювати і їхній син Ярослав. А Ярославова 64-річна бабуся влаштувалася прибиральницею. Глава сім’ї цього року взяв у кредит нове авто – це перший подібний випадок в історії Чернівецького УВП.
Ярослав Кудряшов пояснив, що раніше працював у фірмі з виробництва пластикової вагонки. Платили там більше, але "у конверті". Спілкуватися було ні з ким, і позбавлений слуху чоловік почувався дуже незатишно. Нинішня робота подобається йому більше.
А для 23-річної Ірини Григорчук колектив став сім’єю. Вона приїжджа і не має тут родичів. Після закінчення інституту дівчина влаштувалася працювати сюди бухгалтером, отримала і житло, і можливість спілкуватися з такими ж, як і вона, людьми.
Зарплата на підприємстві у листопаді перевищила тисячу гривень і наближається до середньообласного показника. При цьому працівники отримують ще й чимало додаткових пільг. Скажімо, харчування в їдальні продають за собівартістю: буханець хліба тут вартує одну гривню, булочка – 35 копійок. Усіх охочих забезпечують гуртожитком. А на земельній ділянці поруч із підприємством керівник планує за допомогою інвестора збудувати житловий багатоквартирний будинок.
Такого великого відсотку працівників-інвалідів, як на цьому підприємстві, немає ніде в країні. Серед 119 працівників інвалідність мають 75%. Навіть деякі керівні кадри, скажімо, один із заступників директора, бухгалтер позбавлені слуху. У когось є подвійна інвалідність. Скажімо, в одному з цехів працює чоловік, позбавлений і зору, і слуху.
Сьогодні деревообробна дільниця УТОГ випускає меблевий щит, брус, вікна, двері, паркет, вагонку. Усі вироби – лише з натурального дерева. У цехах ми побачили не лише щити для меблів, а й готові вікна й двері. "Це модрина, – пояснив один із майстрів, показуючи вікно оригінальної форми. – Унікальне дерево, із часом воно стає дедалі міцнішим". Найближчим часом тут планують виготовляти меблі. Найновіше обладнання європейських виробників це дозволяє робити, потрібно лише мати кваліфіковані кадри. Адже навчити глухих людей деревообробній справі зовсім не просто. Окрім того, чимало з них не зацікавлені ходити на роботу. Як каже П. Фурчак, виною цьому – велика кількість соціальних пільг. Пенсії за інвалідністю багатьом вистачає на життя. Центр зайнятості, який раніше не приймав на облік інвалідів за слухом, тепер виплачує таким людям допомогу по безробіттю. "Людина, яка не працює, втрачає людську подобу. У багатьох життя зводиться до того, щоби взяти пенсію і пропити чи програти в ігрових автоматах. Допомогу платити треба, але на клуби, підприємства. Нехай людина ці гроші отримає, але через підприємство. Тут люди заробляють, спілкуються між собою, організовують вечори. А без роботи багато хто просто спивається. Лише торік із тих, хто звільнився з підприємства, троє людей померло через горілку", – каже П. Фурчак.
Чернівецьке підприємство УТОГ – одне з небагатьох подібних підприємств країни, яке не занепадає, а з кожним роком збільшує випуск продукції й кількість працівників. Планів на майбутнє чимало. Скажімо, випуск пелет – спеціальних гранул із тирси, які є екологічно чистим паливом. Дмитро Фурчак підрахував, що область має 200 тисяч кубометрів тирси. Цього вистачить на 33 тисячі тонн пелет, які здатні замінити 20 мільйонів кубометрів газу. Уже зараз відходами деревини на УВП УТОГ опалюють декілька виробничих цехів.
Надія МАКУШИНСЬКА
КОМЕНТАР:
Василь ЄВЛАХОВ,
ЗАСТУПНИК КЕРУЮЧОГО ОБЛАСНИМ ВІДДІЛЕННЯМ ФОНДУ СОЦІАЛЬНОГО ЗАХИСТУ ІНВАЛІДІВ:
– Зараз ця деревообробна дільниця одна з кращих як у галузі, так і в системі УТОГ в Україні. Через рік-два ми очікуємо від підприємства ще більшого розмаху. Дільниця сьогодні працює в одну зміну, а здатна працювати у дві-три. Свого часу ми підтримали це підприємство і не шкодуємо про це. На закупівлю деревообробного обладнання Фонд виділив 2,9 млн грн – це найбільша сума подібної дотації в історії області. Але не треба забувати, що крім допомоги, підприємство має ще й додаткові зобов’язання – утримує гуртожиток, спортивні заклади, школи-інтернати, клуб.
11-12-2008, 11:01
0
2 707