Критична ситуація з розрахунками споживачів за тепло змусила владу Чернівців вдаватися до нетрадиційних способів боротьби із боржниками. Як повідомив прес-центр міськради, для надання допомоги у стягненні боргів за тепло планують залучити професіоналів, які надають колекторські послуги. З однією із колекторських фірм Києва вже ведуться перемовини про підписання угоди. Планується, що колектори працюватимуть із споживачами, борг яких за тепло перевищує двомісячний розмір.
Кілька міст, зокрема й Київ, вже вели переговори з колекторами, але угод поки що не уклали. Хоча досвід "вибивання" комунальних боргів подібними фірмами є у Росії.
Колекторські фірми надають послуги з повернення боргів. Найчастіше їх наймають банки, які не можуть добитися повернення кредитів від клієнтів.
– Власне такого поняття, як "колекторська фірма", в Україні офіційно не існує, – розповів адвокат Максим КОСОВСЬКИЙ. – Така практика поширена у США, але там існують спеціальні закони, які регламентують діяльність колекторів.
Колекторські фірми – такі собі офіційні "рекетири", які не порушують чинного законодавства. У їхніх штатах, крім юристів, зазвичай працюють колишні правоохоронці та психологи, які вміють тиснути на людей. У разі укладання угоди про сприяння у поверненні
боргу, колектори постійно навідуються до боржника, спочатку умовляють його повернути гроші, якщо не вдається – застосовують інші методи. Наприклад, вдень і вночі навідуються, телефонують – за добу можуть бути сотні дзвінків. Турбують родичів – телефонують батькам боржника і кажуть, що сина можуть посадити, якщо не заплатить тощо.
За свої послуги колектори беруть винагороду у відсотках від повернутого боргу – приблизно 10-30%. Це чимало, але частина повернутого боргу – це краще, ніж нічого.
У мерії кажуть, що з однією колекторською фірмою ведуться переговори.
У листопаді "Чернівцітеплокомуненерго" спожило газу на 6,9 млн грн, а оплатило через борги споживачів лише 2,2 млн грн. 46 робочих груп вели індивідуальну роботу за місцем проживання споживачів щодо забезпечення ними авансових проплат за тепло і погашення боргів. Підприємство передало на контроль обласного управління юстиції виконавчі листи на 326 боржників на суму понад мільйон гривень. Однак це не дозволило теплокомуненерго зібрати необхідну суму для закупівлі газу. (І. Довгань)
5-12-2008, 11:00
0
2 203