Епідемію грипу, за прогнозами фахівців, вже слід очікувати напередодні Нового року. Натомість випадки гострих респіраторних вірусних інфекцій збільшаться, щойно похолодає.
У лікувальних закладах біля кабінетів терапевтів уже з’явилися черги. Більшість пацієнтів страждають від готрих респіраторних вірусних інфекцій. Епідеміологи пояснюють це сезонним чинником. Проте наголошують, що епідемії ГРВІ поки що немає.
Ускладнення
від нового грипу –
через лічені години– Порівняно з минулим тижнем кількість захворювань на ГРВІ зросла, але ситуація – неепідемічна, – розповів начальник управління організації держсанепідемнагляду головного управління держсанепідемслужби Юрій ПАДУРАРУ. – Зареєстровано понад три тисячі випадків ГРВЗ, більшість хворих – діти.
Підвищення рівня захворюваності поки що викликано не вірусами грипу, а іншими респіраторними вірусами.
Та цього року в Україну все-таки прийде новий вірус грипу – В/Массачусетс. Це захворювання характерне високою температурою і розвитком ускладнень у формі бронхіту, пневмонії та гаймориту за лічені години після початку хвороби. Крім нього, інфекціоністи прогнозують також панування грипу типу А "Вікторія", який уже раніше був в Україні.
– За клінічними ознаками важко розрізнити штами нового грипу В/Массачусетс та вже звичного в Україні А/Вікторія, – говорить завідувач відділу респіраторних та інших вірусних інфекцій Інституту епідеміології інфекційних захворювань імені Громашевського Алла МИРОНЕНКО. – Проте ускладнення від нового вірусу грипу, який наближається до України, виникають за лічені години.
Точну дату початку першої хвилі грипу в Українському центрі грипу не називають. Проте передбачають, що з’явиться вона у грудні, напередодні Нового року.
Від нового грипу, який іде в Україну, та інших прогнозованих штамів рекомендують обов’язково зробити щеплення.
– Оскільки грипу В/Массачусетс раніше не було в Україні, а перебіг захворювання на цей вірус може бути різним, раджу обов’язково вакцинуватися від нього та й інших прогнозованих штамів, – каже Алла Мироненко. – Найкраще це зробити на початку епідемічного сезону, коли з’являться потрібні вакцини.
Вакцини є лише
в кількох аптекахПроти штамів грипу, віруси яких вже скоро циркулюватимуть у повітрі, рекомендують використовувати ті ж вакцини, що й торік. Це "Ваксігрип" (Франція), "Флюарикс" (Німеччина) та "Інфлувак" (Нідерланди).
Їх уже привезли в лікувальні установи. Та щеплення від грипу зробили наразі тільки… 130 чернівчан.
– Нині щеплюються люди першої лінії ризику, – розповіла заступник начальника управління департаменту охорони здоров’я ОДА Любов КРИКЛИВЕЦЬ. – Зокрема, це медики, а також категорії, для яких передбачена безкоштовна вакцинація.
Натомість в аптеках придбати вакцини поки що проблематично. Нині попит на них невеликий і закуповувати їх нерентабельно, кажуть аптекарі.
– Вакцини від грипу з’явилися лише в кількох аптеках міста, – зауважує спеціаліст із питань фармації департаменту охорони здоров’я ОДА Геннадій АКЖИГІТОВ. – Решта аптечних мереж області їх ще не придбала. Зважаючи на те, що термін придатності кожної із вакцин вкрай малий – не більше року, а попит незначний, закуповувати вакцини зараз невигідно.
Багато рідини й аспірин – не для всіхНепрофілактика грипу і ГРВІ та неналежне лікування призводять до ускладнень та важкого перебігу захворювань. Про засоби профілактики, лікування та ускладнення після грипу говоримо з терапевтом, кандидатом медичних наук Валентиною ВАСЮК.
– Яка профілактика грипу найефективніша і як правильно лікуватися?– Головне джерело профілактики – вакцинація.
Якщо захворіла дитина до 12 років, то батьки не повинні давати їй препарати, які містять ацетилсаліцилову кислоту, тобто аспірин.
Звичайно, ефективно під час лікування пити багато рідини. Але людям, які мають підвищений тиск, хворі нирки, велику кількість рідини пити не можна. Тому що це може спровокувати підвищення тиску і проблеми з нирками.
– Які ускладнення можливі після грипу і ГРВІ?– Грип і ГРВІ – ніби не страшно, але є випадки, коли неліковані процеси закінчуються навіть смертю. Якщо не лікувати грип, то можуть виникати інші захворювання. Основні ускладнення – це отит, гайморит, міокардит, бронхіт і пневмонія.
Марина КОРПАН
Де робити вакцинаціюЩеплення проти грипу роблять лише в медичній установі після консультації у лікаря. Якщо медик визначить, що немає протипоказань до вакцинації, то дає дозвіл на щеплення. Після купівлі вакцини треба звернутися у поліклініку за місцем проживання до дільничного терапевта або до дільничного інфекціоніста.
Кому протипоказана вакцинаціяНе можна робити щеплення від грипу людям, які мають непереносимість компонентів протигрипозної вакцини – білків курячого яйця та спеціальних консервантів в її складі. Потрібно також відкласти щеплення на 3-4 тижні людям з гострими захворюваннями або під час загострення хронічних захворювань. Протигрипозне щеплення також не рекомендовано, якщо на попереднє введення препарату розвинулися ускладнення.
Кому варто вакцинуватися Лікарі рекомендують робити щеплення від грипу літнім людям, вагітним жінкам, дітям до 5 років, а також представникам професій, робота яких пов’язана з великою кількістю людей і багатолюдними місцями.
Найпоширеніші
міфи про грипМіф 1: Грип викликає переохолодження
Холодна погода сама по собі дуже незначно впливає на захворювання на грип. Холод збільшує число випадків захворюваності лише тому, що змушує людей перебувати в сухих опалювальних приміщеннях, в яких вірус грипу стає активнішим і швидше поширюється.
Міф 2: Цибуля, часник і мед – кращий захист
Цибуля, часник і мед дуже корисні для організму, але насамперед цінні завдяки великій кількості вітамінів, що містяться в них, здатних підтримати імунітет. Однак повністю захистити від вірусу вони не можуть.
Міф 3: При грипі та ГРВІ обов’язкові антибіотики
Антибіотики призначені для знищення бактерій, а грип і ГРВІ – віруси. Застосування антибіотиків, якщо в них немає необхідності, може завдати серйозної шкоди здоров’ю. Антибіотики може прописати тільки лікар і лише в тому разі, якщо є підозра на ускладнення. Самостійно, а тим більше "для профілактики", приймати їх не можна.
Міф 4: Температуру обов’язково потрібно збивати
Підвищення температури – нормальна захисна реакція організму, який намагається самостійно впоратися з вірусами. Тому лікарі рекомендують приймати жарознижувальні препарати лише тоді, коли ртутний стовпчик сягне позначки 38,5 градуса.
Міф 5: Після нормалізації температури можна виходити на роботу
Нормальна температура – ще не показник одужання. Щоби побороти грип, організм потребує 6-7 днів. Найбільша небезпека і підступність цього захворювання в ускладненнях.
24-11-2013, 11:05
0
2 122