До Європи – хода на місці

Публікації
1 912
0
До Європи – хода на місці


Євроінтеграція України, яка ще нещодавно ні в кого не викликала сумнівів, несподівано "зависла". Офіційно все вперлося в "справу Тимошенко". Підводні ж політичні камені цієї ситуації майже нікому не відомі.

Ще місяць тому Україна очікувала на підписання угоди про асоціацію з Євросоюзом. Здається, щирими в намірах євро­інтеграції були й президент, і Партія регіонів, і опозиція.

Але за три тижні перед доленосним самітом у Вільнюсі Янукович удруге летить до Путіна, який усіма методами й погрозами агітує Україну за Митний союз.

Деталі зустрічі глав держав досі не відомі нікому, а президент від останніх вихідних публічно ніде не "світиться".

У середу Рада мала ухвалити останні три євроінтеграційні законопроекти: про зміни до виборчого законодавства, про прокуратуру й про лікування засуджених за кордоном, але спікер Володимир Рибак закрив засідання, посилаючись на те, що вони недопрацьовані.
Євроделегати Кокс і Кваснєвський із розумінням поставилися до ситуації, погодившись відкласти звіт їхньої місії на 19 листопада.
Але чи можна ще сподіватися на те, що підписання не зірветься?

"Не можу сказати, що сьогодні можна ставити крапку"

Досі з оптимізмом на євроінтеграційну долю України дивиться регіонал Геннадій ФЕДОРЯК. Він вважає, що "все ще буде". Та якщо підписання не відбудеться, нардеп із Буковини радить не сумувати – буцімто Росія – це теж добре.

– Не вважаю, що Рибак поховав асоціацію з Європою, – каже Федоряк кореспонденту "МБ". – Сьогодні (у середу, – авт.) нам роздали порядок денний. Першим мали розглядати питання Тимошенко. Там прописано, що закон має бути внесений у сесійну залу після опрацювання робочою групою. А ця група, яка засідала тиждень, не створила жодного нового законопроекту. Тому не було що розглядати. І це добре знають і провладна партія, і опозиція.

– Ще місяць тому всі були впевнені, що Україна рухається до Європи. Нині оптимізму вже немає ні в людей, ні в політиків. Що буде далі?

– Ми сприймаємо євроінтеграцію з людської точки зору – як надання віз на право подорожувати чи працювати в Європі. Це найбільше турбує людей: отримають вони ці візи чи ні? На рівні держави ми теж розуміємо, що відбудеться, якщо ми підпишемо асоціацію. Я бачу позитив у далекій перспективі. Він є, безумовно. Але ви ж розумієте, що наша економіка нині не готова конкурувати з європейською. Ми хочемо бути в Євросоюзі й водночас працювати з Російською Федерацією, бо там у нас великий ринок і більшість наших підприємств мають напрацювання з Росією. І я вважаю, що це непогано. Не можу сказати, що сьогодні можна поставити крапку на підписанні асоціації з ЄС.

– Великим каменем спотикання є "питання Тимошенко". Як гадаєте, як воно вирішиться?

– Давайте подивимося на хронологію всіх подій. Спочатку була умова, що треба виїхати на лікування. Потім була умова "помилування". Згодом – амністія. Почекайте, а що ми робимо? Юридичних підстав для цього ж немає! Якщо ми приймаємо законодавство, то воно має стосуватися кожного громадянина. Я читав новий законопроект, який обговорювали цього тижня. Там чітко написано, що наступним пунктом після лікування йде амністія. Та на основі чого?
Водночас, що дає Україні вирішення долі однієї людини? Хіба можна це питання ставити на вагу поряд із долею євроінтеграції? Це не можна порівнювати.

"Що робив президент двічі в Росії, ніхто не знає"

А ось опозиції ніяково від таких зовнішньополітичних кульбітів влади.

– Робити прогнози – річ невдячна, – каже депутат від ОО "Батьківщина" Максим БУРБАК. – Але настрій не є позитивним. Усі, хто стежив за подіями останнім часом, розуміє, що Партію регіонів, очевидно, розвернули на 180 градусів. Що робив президент двічі в Росії, ніхто не знає. Певно, продавав Україну. Опозиція попросила Кокса й Кваснєвського відкласти звіт їхньої місії до 19 листопада. Водночас регіонали навіть не мають мужності проголосити, що вони відмовляються від асоціації. Те, що європейські делегати погодилися зачекати до 19 листопада – це останній шанс Януковичу виконати те, що він пообіцяв і Європі, і українцям.

Учора, у день провального засідання парламенту, опозиція заявила, що скликатиме людей на мітинг щодо євроінтеграції. Наразі планують його організувати 24 листопада.

– Формат мітингу опозиції ще вибудовується. Але це точно не буде зібрання, яке скликав голова ПР на Буковині Михайло Папієв, який, прикриваючись великою історичною подією – Буковинським віче – звіз бюджетників на цей захід. Усе було заради того, щоб "догодити" президенту й показати, що він підтримує ідеї президента. А тепер уявімо, що буде, якщо Янукович не підпише угоду про асоціацію? Папієв проведе ще один мітинг, але вже на підтримку Митного союзу? – іронізує Максим Бурбак.
Микола КОБИЛЮК

Думка

"Цій владі не потрібна була Європа"

Ігор БУРКУТ,
політолог:
– На жаль, у нас немає найголовнішого – відповідальної влади, яка піклувалася б про національні інтереси України. У нас є люди, зацікавлені в збереженні своєї влади навічно. Усе, що вони роблять, спрямоване на досягнення саме цієї мети. Їм не потрібна була Європа, бо хотіли тільки отримувати преференції від цього. Є така хохляцька національна гра "Як переграти самого себе". Здається, що Банкова нині вже стоїть напередодні такого тотального програшу: втративши в одному місці, вона нічого не знайшла в іншому. Мої київські колеги, які перебувають ближче до місць прийняття рішень, значно більш оптимістичні, ніж я. Сьогодні вони мені сказали, що остаточне рішення про підписання чи непідписання має бути ухвалене 27-го ввечері або 28-го вранці. Бо на кону стоять надзвичайно важливі геополітичні інтереси, де Україна – не найголовніша. Просто Євросоюз, перебуваючи в кризі, дуже зацікавлений у 45-мільйонному українському ринку, що дасть ЄС стимул до виходу із кризи. З іншого боку, Росія, яка плекає плани відродження імперії, розуміє, що без України цього не досягне. Боротьба цих дуже серйозних сил веде до того, що Київ крутиться, як вугор на сковорідці.
Поки що ніхто не може сказати стовідсотково: "Ми програли!" чи "Ми виграли!". Є ще два тижні. Але це більше нагадує ситуацію, коли ми програли. Україна вже не вперше опинялася в такій ситуації. Ми мали можливість увійти в об’єднану Європу після Помаранчевої революції. Але тодішній "дорогесенький" президент разом із "любими друзями" цей шанс перекреслив усерйоз і надовго. І нині ми теж можемо втратити шанс.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

07:45
Діти створюють пристрої для військових та смертельна ДТП на Руській: головні новини 22 лютого
07:30
Планові знеструмлення: де на Буковині 23 лютого не буде світла
07:00
Погода на Буковині 23 лютого
02:00
Як повернути до життя зів'ялі троянди - оживляємо квіти в домашніх умовах
01:45
Навіть фільтр не потрібний: ось як легко очистити воду з-під крана
01:30
Що відбувається з тілом, якщо їсти м’ясо щодня, і скільки його можна вживати
01:15
Лікарі порадили людям за 65 не їсти ці продукти
01:00
Щоб покращити смак. Сім причин, чому ваша кава гірка — і як її правильно заварити
00:45
Що приклеїти на підошву – лайфхаки, щоб взуття не ковзало
00:30
Кому не можна пити кефір? Дізнайтесь, чи входите ви в групу ризику
00:15
Є у кожному домі: чотири продукти, які часто їдять довгожителі світу
22 лютого, 2025
23:45
5 знаків Зодіаку, яким навесні загрожує небезпека: будьте обережні, якщо ви у списку
23:15
Не тільки м'ясо: 12 найкращих продуктів із високим вмістом заліза
22:58
Орбан зробив цинічну заяву про "те, що залишиться" від України
22:34
Папа Римський переніс астматичний криз, його стан критичний, - Ватикан
22:10
"Так несподівано": померла багаторічна завідувачка терапевтичного відділення лікарні на Буковині
22:00
У 4 знаків Зодіаку починається нове життя. Вони відродяться з попелу
21:36
Правила без винятків: 7 речей, які ніколи не варто прати в гарячій воді
21:15
«Раджу всім не вішати носа». Професору ЧНУ Юрію Макару – 90 років, а він досі викладає
ексклюзив
20:59
У Генштабі підтвердили ураження нафтоперекачувальної станції у Краснодарському краї
20:36
Снайпери ліквідували морпіхів РФ, які просувались через річку - відео
20:13
Українська ракета "Трембіта": експерт оцінив, чи зможе вона прорвати ППО Москви
19:58
Що робити, якщо домашній Wi-Fi погано працює: зверніть увагу на деякі предмети
19:38
Трамп погрожує Україні "проблемами" за відмову від угоди з ресурсами
19:16
Герої Буковини: на війні загинув молодий воїн Василь Беслюбняк
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм