Українців у Європі люблять за працелюбність та як дешеву робочу силу. І хоч емігранти часто працюють за кордоном нелегально та без належного соціального забезпечення, освоїтися українцям навіть у "глухих" селах Європи неважко.
З якими проблемами найчастіше стикаються українці в Євросоюзі? Ми запитали у вихідців з України, які вже давно живуть у Євросоюзі.
Нині в Бельгії
є чимало людей із БуковиниУкраїнські емігранти в Бельгії найчастіше працюють у галузі будівництва. Вихідці з України кажуть: наших там люблять, бо до праці готові завжди.
– У Бельгії дуже багато роботи в будівельному секторі: Європа старенька, є чимало старих будинків, які постійно потрібно переобладнувати, ремонтувати, – каже журналісту "МБ" власкор радіо "Свобода" у Бельгії Віталій Єреміца. – Однак досить часто нашим хлопцям доводиться працювати тут за півціни, бо тут чимало нелегалів.
Нині в Європі немає великого полювання на емігрантів – своїх європейців нікуди прилаштувати. А тут ще й румуни, болгари… Влада намагається нині все це чітко регламентувати.
Роботодавцям, які хочуть вижити в цих умовах кризи, вигідно брати наших хлопців, бо їм платити багато не потрібно. Українців не потрібно декларувати. Хоча роботодавцям за це загрожує досить серйозний штраф і може навіть бути оголошене банкрутство фірми. Знаю, що нині в Бельгії є чимало людей із Буковини, які місяцями сидять без роботи. Чекають, щоб їх запросили на якусь "підсобку".
Українці в Бельгії абсолютно не захищені. Якщо в когось на підприємстві впіймають нелегала, то, звісно, такому українцеві нічого не буде. Зате винен буде роботодавець – такі закони. Люди захищені європейськими законами, але українці не мають якогось регламентованого захисту. Тобто якщо ти не хворієш і не маєш якихось виробничих травм, то ти працюватимеш. А якщо в тебе зуб заболів – то вже проблема, бо не зможеш піти до лікаря. Медицина для емігранта, та ще й нелегала, дуже дорога.
За однакову роботу наші мають удвічі менше, ніж європейці
Віталій Єреміца десять років тому переїхав із Чернівців до бельгійського міста Льєж.
– Була стабільна робота в Чернівцях, але я завжди хотів більшого. Звісно, в Україні скрізь сутужно із грошима, – каже Віталій. – Я поїхав до Бельгії із чіткими намірами працювати журналістом у європейському виданні. Спочатку дописував до російськомовних емігрантських газет. Згодом працював на металургійному підприємстві. А п’ять років тому потрапив на радіо "Свобода", де працюю й нині. Однак мій випадок – не характерний. Бо більшість моїх університетських друзів, які свого часу виїхали за кордон, не працюють за фахом. Українцям неважко адаптуватися до нової країни, бо вони дуже талановиті й не бояться братися до праці. Наприклад, мій товариш закінчив філфак із відзнакою, а нині працює в німецькому містечку водієм рейсового автобуса.
Українці в Бельгії мають репутацію тихеньких, непомітних, негаласливих трудяг. Наші хлопці особливо не нарікають ні на що. Таку репутацію українці отримали дуже давно.
Звичайно, будь-яку людину, яка приїхала з-за кордону, сприймають з обережністю. По-перше, через те, що це невідомі люди. А по-друге, через те, що вони займають робочі місця когось з європейців. Хоча чимало європейців живе на соціальних допомогах і не піде працювати будь-де. А українець піде працювати куди-небудь із превеликим задоволенням. Чимало людей тут уже "вкорінилося". У мене є такий знайомий із Тисівців Сторожинецького району. Має гарну зарплату, бо він майстер "на всі руки": може полагодити трактор, покопатися на городі й навіть посидіти з дитиною ввечері, коли патрон піде із дружиною до ресторану. Водночас наші люди часто тут мають образу, бо за однакову роботу вони отримують удвічі меншу зарплату, ніж європейці.
Українка в Iталії створює картини – розписи на шовкуНе заробітчанство, а кохання привело колишню львів’янку Лесю ОЛЕНДІЙ до Італії. 2011 року тодішня журналістка львівської газети переїхала до містечка поблизу Мілана. Там вийшла заміж за італійця. Нині вона пише книги й приїжджає до України презентувати їх.
– Мені важко було адаптуватися до нового місця проживання, – каже жінка. – Можете зрозуміти, як це – прожити понад 20 років у місті-мільйоннику, де життя кипить культурними й мистецькими подіями, а потім переїхати в маленьке містечко, у якому проживає 15 тисяч людей. Там є гарне озеро Лаго-Маджоре, яке розтягнуте на два регіони Італії та шматок Швейцарії. Мабуть, саме прогулянки поблизу нього мені допомогли адаптуватися в Італії.
Як правило, українські емігранти тут прибирають будинки, доглядають за бабусями. Хоча є чимало інтелектуалів. Нещодавно я познайомилась з жінкою, яка родом із Тернополя, але мешкала на Черкащині. Вона в Італії проживає вже 12 років. Починала, як і всі: доглядала за старенькими, важко працювала. Але її хист до мистецтва через кілька років дався взнаки: нині вона створює картини в техніці "батік" – розпис на шовку. В Італії вже мала кілька виставок. Добре вивчила італійську…
Але не все так добре в Італії, як здається українцям здалеку. Законом не захищені навіть самі італійці. Я бачу це зсередини. Італійське життя – не зовсім таке, яким нам його описують. Існують закони мафіозних кланів. Скажімо, у Неаполі небезпечно пройтися із сумкою на плечі центром міста. Можна залишитися без неї. Насправді й самі італійці не захищені, тому говорити про якусь захищеність українців теж недоречно.
Матеріал підготували за сприяння проекту "Українські студії європейської журналістики" за підтримки МФ "Відродження"
Микола КОБИЛЮК
Цифри1,3 тисячі євро – сума витрат громадянина України на рік.
13 тисяч євро – сума витрат європейця на рік (за результатами дослідження міжнародної компанії Gfk).
26-04-2013, 15:48
0
5 653