Пам'ятник військовому командиру більшовиків Миколі Щорсу у центрі Києві демонтували 9 грудня. Монумент простояв майже 70 років.
Що відомо про історію "падіння" суперечливого пам'ятника - у матеріалі нижче.
На світанку 9 грудня у Києві розпочали демонтаж пам'ятника Щорсу. Близько 13:30 майже 14-метровий монумент повністю демонтували. Надалі він зберігатиметься в Державному музеї авіації України ім. Антонова.
Хто такий Щорс
Микола Щорс народився у Чернігівській області у 1895 році. Щорс був одним з військових командирів більшовиків під час радянсько-української війни, а також учасником українських червоногвардійських повстанських формувань.
З 1930-х років радянська влада активно використовувала образ Щорса для пропаганди як одного з лідерів більшовицької "революції" в Україні, радянського героя "громадянської війни" у боротьби проти "петлюрівців".
Смерть Щорса досі оповита загадками, достеменно невідомо, як він загинув. Але встановлено, що його вбили з близької відстані пострілом у потилицю.
Історія "падіння" Щорса
Раніше на місці пам'ятника Щорсу на бульварі Тараса Шевченка у Києві стояв пам'ятник українському підприємцю і меценату Олексію Бобринському.
Монумент Щорсу наказав поставити диктатор Йосип Сталін. У 1949 році була встановлена кінна статуя, а 1954 році відкрили бронзову скульптуру, яка і достояла до наших днів.
Дискусії про демонтаж суперечливого пам'ятника тривають з Революції гідності. Але остаточне рішення ухвалити ніяк не могли. На постаменті час від часу з'являлися написи "кат", "демонтуйте мене" та "декомунізація".
Київська міська рада проголосувала за демонтаж пам'ятника ще у 2017 році. Але перешкодою став охоронний статус, який мав монумент Щорсу.
На початку листопаду 2023 року Кабмін ухвалив рішення про вилучення пам'ятника з державного реєстру пам'ятників національного значення. Це дозволило знести постамент.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
9-12-2023, 17:40
0
1 096