"Дуже гарне місто і гостинні люди": історії трьох жінок-переселенок, які знайшли себе в Чернівцях

новини / Новини Чернівців / Війна з Росією / Новини України / топ новини
6 716
0

Історії трьох жінок, які вимушено покинули рідні домівки, проте знайшли себе в Чернівцях.

Зараз вони займаються улюбленими справами у новому місті, пише molbuk.ua



Лариса Кіндюшенко, Бахмут.



– Бахмут – моє рідне місто. Там я навчалася і працювала до виходу на пенсію. Перша моя робота була у сфері геології, також працювала на фабриці взуття, деякий час – у міській раді. Разом із чоловіком вдома мали велике господарство. У нас був сад та город: вирощували яблуні, абрикоси, груші, ожину, виноград. Мали вдома 50 кущів троянд, займалися бджільництвом. Шкода, що все так і залишилося там, удома… – розповідає Лариса.


На фото Лариса Кіндюшенко разом зі своїм чоловіком


Ще у 2014 році троюрідна сестра Лариси пропонувала жінці переїхати до Чернівців. Проте Лариса разом із чоловіком весь час відкладали.

– Думали, що в нашому місті буде така ситуація, як у 2014 році, думали, що обстріли, вибухи нас не дістануть. Тому ми спокійно засадили город, планували зібрати врожай. Але щодня ситуація ставала гіршою. Перший місяць ми жили в підвалі, а з часом вже бігали з будинку в підвал, з підвалу в будинок. Наше остаточне рішення виїхати з міста було у серпні 2022 року. Я працювала на городі, і в інший його кінець прилетів снаряд. Мене хвилею відкинуло і контузило, – пригадує жінка.

Другого вересня подружжя вирішило виїхати з Бахмута.

– Коли виїжджали, ключі від будинку, гаража, хліва залишили сусідам. Дозволили їм брати все, що потрібно буде. Останні люди, яким вдалося виїхати з міста у лютому цього року, надіслали нам фото, на які неможливо було дивитися без сліз: від обійстя залишилася тільки брама. Усе… Важко, бо всі 67 років ми працювали, щоб спокійно прожити свою пенсію, а зараз залишилися без нічого, – зітхає жінка.

У Чернівцях Лариса разом із чоловіком опинилися 4 вересня 2022 року.

– Звісно ж, перші дні в новому місті були для нас важкими. Мали пройти період адаптації… З часом ми дізналися, де можна отримати гуманітарну допомогу. Якось прийшли з чоловіком в парк, коли один із благодійних фондів роздавав пакети з допомогою. Там і зустрілася зі своїми краянами, які розповіли мені про центр "Турбота" (ред. – центр соціального обслуговування). Туди ми з чоловіком згодом і звернулися. У центрі працює медичний відділ, тож ми відвідували масажі, ходили на лікувальну фізкультуру, – провадить Лариса. – Зараз обоє відвідуємо курси румунської мови, фітотерапії, ходимо на екскурсії. Одного разу в художньому музеї тривала виставка художників Донбасу. Я побачила на ній картини нашого місцевого художника Сергія Садчикова, який розповів про старовинні будівлі, вулиці Бахмута. Але… Все це залишилося тільки на полотні…

Лариса відгукується про Чернівці з усмішкою.

– Чернівці прийняли нас гостинно. Маленьке місто, але дуже гарне. За весь час уже змогла добре вивчити його, – каже Лариса.
Жінка каже, що найбільша проблема, яка їх турбує, – це постійні пошуки житла.

– Коли приїхали, жили спочатку в однокімнатній квартирі родичів сестри. Згодом змушені були переїхати в іншу квартиру. Важко, бо щодня думаєш, чи не треба буде міняти житло, чи не виселять із помешкання, – ділиться Лариса.

Вікторія Тур'янська, Харків.



Більшу частину свого життя Вікторія прожила в Харкові. За фахом – спеціалістка з музикознавства. Вікторія також є відвідувачкою центру "Турбота". Там співає у гурті "Гармонія "Турботи", ходить на курси іноземних мов та психології.

– Раніше викладала в музичній школі та училищі, працювала в дитячих садочках музичним керівником і викладачем англійської мови, – розповідає Вікторія.


На фото Вікторія Тур'янська


До Чернівців Вікторія Тур’янська переїхала у травні минулого року.

– 24 лютого 2022 року мені телефонує син. Каже: "Ти чула щось, чула? Це що, війна?". Таким був початок того дня. Я не збиралася покидати свій дім, та довелося. Приїхала в Чернівці у травні 2022 року. Згодом дізналася, що у двір мого будинку впала бомба. Вікна тріснули, скло розбилося. Можна сказати, що я врятувалася, коли вчасно переїхала. Гостювала перші місяці у своєї знайомої в Чернівцях. Три місяці прожила в цієї приятельки, але усвідомила, що цього часу вистачить, щоб бути тільки гостею. Треба шукати для себе інше житло, – розповідає Вікторія.

З пошуком помешкання жінці допомогли волонтери благодійного фонду "Ми поруч".

– Спочатку я пробувала сама щось шукати, але це було складно. Тож звернулася по допомогу до волонтерів. Мені допомогли… Зараз я живу в прихистку, – каже жінка.

Вікторія зізнається, що свій музичний шлях вирішила продовжити й у Чернівцях.

– У музичній школі я придбала акордеон. У прихистку я не мала можливості довго грати, бо сусідам було гучно. Тому з часом викладачка української допомогла знайти мені приміщення з піаніно, куди я приходжу і граю все, що бажаю. Також співаю у хорі "Гармонія "Турботи". Там утвердилася в думці, що українці – музична нація, – розповідає Вікторія.

Окрім музики, жінка має змогу вивчати у центрі українську, італійську, англійську та румунську мови.

– Дуже запам’яталася поїздка в гори, бо навіть у Карпатах я знайшла баян і на одній із височин зіграла пісню "Гуцулка Ксеня", – розповідає Вікторія.

Жінка каже, що найбільше з чернівецького життя їй запам’ятається гостинність людей.

– Вулиця Кобилянської це – диво! Ваша архітектура, заклади – усе дуже гарно. Справді, із задоволенням живу тут. Я вважаю Чернівці та чернівчани – це подарунок у моєму житті. Саме завдяки такому комфорту я отримала духовний відпочинок. Навіть після повернувшись додому, я все одно приїжджатиму в Чернівці, особливо наприкінці весни – на початку літа, – каже Вікторія.

Тетяна Крижко, Запоріжжя.


Півтора року тому до Чернівців також приїхала сім’я Тетяни Крижко.

– У рідному місті я працювала у сфері обслуговування. Жили із донькою та чоловіком у самому Запоріжжі. Щойно розпочалося повномасштабне вторгнення, донька виїхала до Чернівців. У травні ми планували її провідати, але не думали, що залишимося тут,– розповідає Тетяна.

Упродовж двох місяців Тетяна разом із чоловіком бігали у підвали та бомбосховища. На той час у місті було доволі багато прильотів.

– Ми нормально не спали, бо весь час були сирени. І сьогодні не ризикуємо повертатися, очікуємо, що ситуація покращиться, – розповідає Тетяна.

У Чернівцях Вікторія долучається до творчих гуртків.


На фото Тетяна Крижко


– Ми плетемо сітки, килимки для військових-танкістів, нещодавно розписувала гільзи, які люди могли придбати, а гроші передати на допомогу ЗСУ. У День вишиванки брала участь у заході "Переможна вишиванка", де разом з іншими жінками ми представляли традиційні буковинські костюми. Дуже люблю відвідувати саме творчі курси, на одному із них створила для себе брошки, – ділиться жінка.

Разом із центром "Турбота" жінка полюбляє відвідувати різноманітні екскурсії.

– Щопонеділка маємо чудову традицію – відвідувати краєзнавчий музей. Разом з іншими переселенками їздила на екскурсію до Кам’янця-Подільського, – розповідає жінка. – У Чернівцях люди дуже хороші, усюди до нас гарно ставляться.

Здійснено за підтримки Асоціації "Незалежні регіональні видавці України" в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.


Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Новини Дня

02:00
В зернах чи мелена? Яку каву обрати та на що звертати увагу при покупці
01:45
Як позбутися запаху з мийки: прості лайфхаки для ідеальної чистоти на кухні
01:30
Пам’ять впливає на тягу до їжі та може стати причиною ожиріння — нове дослідження
01:00
Душова лійка заблищить від чистоти: найпростіший спосіб її очистити
00:45
Розрізане авокадо збереже смак до тижня: ось, що треба зробити
00:30
Для профілактики діабету і запалення: вісім причин, чому брюссельська капуста корисна
00:15
Ця 5-хвилинна звичка перед сном може допомогти вам швидко заснути
23:40
Гороскоп на 22 січня: Близнюкам - розставити пріоритети, Дівам - приємні новини
23:15
Потрібно посадити ці рослини поруч зі смородиною: врожаю буде в 3 рази більше
22:58
"Україну можна зробити успішною": у Чернівцях пройшла зустріч з військовим, політиком Володимиром Омеляном
22:30
Несподіване продовження фрази «моя хата скраю»: сенс буде зовсім інший
22:09
На чотири знаки Зодіаку чекає фантастична удача наприкінці січня
21:59
У Чернівцях відкрилася виставка "Коломия-Транзит"
21:47
Україна досі не отримала всю виділену в 2024 році допомогу, - Зеленський
21:19
Створили камбек: "Динамо" вибороло нічию у напруженій боротьбі з "Галатасараєм"
21:00
"Жорстко потріпав минулий рік": співачка з Чернівців поскаржилася на проблеми зі здоров'ям
20:53
Знову смертельна ДТП на Буковині: авто збило пішохода
20:40
Завтра Буковину накриє густий туман
20:18
На Буковині встановили майже пів сотню кнопок термінового виклику поліції
20:00
«Азов» – янголи Маріуполя»: у Чернівцях відкрили виставку, присвячену загиблим бійцям - фото та відео
19:40
На Буковині ще один священник УПЦ МП долучився до ПЦУ
19:20
У Чернівцях у маршрутках, які їздять на Рошу, встановили валідатори
19:00
Буковина отримала сучасне медичне обладнання: яким закладам його дали
18:40
У центрі Чернівців досі встановлюють підземні смітники: рух обмежили - фото
18:20
На Київщині група підлітків познущалась над 12-річною дівчинкою
Більше Новин

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

1 220 0

«Піккардійська терція» запрошує на чарівний різдвяний концерт у Чернівцях

З вірою у ЗСУ та різдвяним настроєм! Відома вокальна формація "Піккардійська Терція" вирушає у великий всеукраїнський різдвяно-новорічний благодійний тур, аби разом із шанувальниками

30 лис 2023

політика, влада

економіка

здоров'я

Прес Релізи

культура

спорт