Унікальна персональна виставка "Н2О" заслуженого діяча мистецтв України з Чернівців Броніслава Тутельмана два тижні тішила відвідувачів центру культури "Вернісаж".
"Образ води мовою нашого несвідомого – це образ жіночності", – так пояснює митець свій задум.
Більше про незвичайну виставку "МБ" поспілкувався з самим її автором, йдеться у публікації "Молодого буковинця" від 3 лютого, пише molbuk.ua
"В основі – вода, вона об’єднує всіх і все"
– Як виникла ідея створити такий перформанс?
– У кожного художника є якась внутрішня тема. Усе ж, який би час ми не взяли до уваги, існують дві вічні теми. Це людина-Бог та чоловік-жінка.
Моя робота – швидше письменницька праця. Останнім часом я захопився фотоінсталяціями. Письменник, почувши якусь цікаву фразу, записує собі її десь до блокнота, і коли в нього народжується черговий роман, він може цю цитату вкласти у вуста свого героя. Так і в мене. Я фотографую, роблю кадр. Коли таких знімків на ту чи іншу тему накопичується багато, в якийсь момент народжується ідея, як це все має виглядати цілісно і що я цим хочу сказати.
Так вийшло й цього разу. Я кілька разів знімав масові купання на Водохреще у різних локаціях. Потроху назбирався архів на цю тему. А влітку я з друзями відпочивав на Пруті і не пожалкував – вдалося зробити дуже вдалі кадри. Так у мене замкнувся проєкт – виникла ідея створення такої виставки. В її основі – вода. Саме вона об’єднує людей, які купаються на Водохреще, і відпочивальників влітку на Пруті…
"У нас більшість не вміє читати символи"
– Як гадаєте, чи зрозуміли відвідувачі ваш задум?
– Можу впевнено сказати тільки одне: це проєкт, який виношувався протягом не однієї безсонної ночі. От як виношують дитину, так і в мене. Усе, що придумав (а придумав добре чи погано, судити не мені) я зробив на сто відсотків. Далі вже справа критики. Не тієї, що у нас, тобто критиканства, а професійної.
Там було багато символів. Цей чорний хрест, який висів, – це про те, що спочатку була тьма. Це хрест, який висить над нашою планетою, державою. Проте в ньому світиться лампочка – як надія на щось краще. А хрест, що лежить, відображає світле небо.
На жаль, у нас мало хто вміє читати ці всі символи. До цього треба готувати людей. Вони не винні в тому, що не розуміють. Я ж не можу прочитати поезію китайською, якщо не знаю мови. А в нас з художньою освітою, на жаль, не дуже… Для цього є спеціальні заклади. Насамперед художній музей. Де мають не просто повісити картинку. Там має бути цікаво – повинні відбуватися зустрічі, диспути. А у нас зараз головне – щоби шашлики і глінтвейн на Маланку… Та з іншого боку, що вдієш? Поки що так. Культуру треба вирощувати роками. Це має йти зі школи, садочка, сім’ї…
Фото з фб-сторінки Броніслава Тутельмана
З досьє "МБ"
Броніслав Тутельман народився у 1950 році у Чернівцях. У 1965 році вступив до Одеського художнього училища імені М. Грекова на факультет живопису.
З 1970 року є учасником низки обласних, національних, міжнародних виставок.
Його картини зберігаються в приватних колекціях України, Росії, Польщі, Австрії, Франції, Нідерландів, Італії, Ізраїлю, США, Німеччини.
Митець займається живописом, інсталяцією, кольоровою фотографією.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.