Нацбанк затвердив вимоги до розкриття небанківськими фінансовими установами повної інформації про послугу споживчого кредитування та повну вартість кредиту для споживача.
Як повідомили в НБУ, це стосується вебсайтів фінансових установ, поширення інформації в рекламі, інформування під час користування кредитом, а також особливостей розкриття інформації щодо мікрокредитів, йдеться в публікації "МБ".
Реклама не має вводити в оману "Через три місяці всі небанківські фінансові установи, які мають право надавати споживчі кредити, повинні будуть розкривати вичерпну інформацію про послуги на вебсайті в єдиному уніфікованому форматі. Споживачі, зі свого боку, повинні мати змогу завантажити файл із вичерпною інформацією про повну вартість, умови отримання послуги, наслідки порушення договору за кредитом", – зазначив Нацбанк.
"Наприклад, зазначення лише привабливої для споживача відсоткової ставки на рівні 0% чи 0,01% недопустиме. У рекламі споживчого кредиту має вказуватися реальна річна процентна ставка, максимальна сума та строк кредиту", — додав Нацбанк.
"Кредитний ринок є доволі шахрайським"Ярослав Кирпушко, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку, пояснив, що означає це рішення Нацбанку.
– Кожен розуміє, що не може бути кредит під 0%. Але через конкуренцію на кредитному ринку фінансові установи використовують такі прийоми. З фінансової точки зору таке неможливо. Зараз є дуже багато установ, які видають онлайн-кредити, і реальні відсоткові ставки в них від 200 до 1100% річних. Банки можуть скільки завгодно розповідати, що в них найнижчі відсотки, але середній відсоток за кредитами для фізичних осіб складає в банках близько 80% річних, – зауважує Ярослав Кирпушко.
Додає, що наразі не зрозуміло, як саме Нацбанк контролюватиме ці фінансові установи, та чи справді це подіє.
– Одна справа, коли установа пише 0%, але ще гірша, коли установи дають кредит під 600-800% річних. Але ніхто не карає ні тих, ні тих. Нацбанк ніби стежить за цим, але результату немає. Я, наприклад, не пам’ятаю, щоб Нацбанк показував свою принципову позицію і якісне регулювання кредитного ринку. А постанови він може приймати які завгодно. Це швидше, щоб налякати такі фінансові установи", – зазначає фінансовий експерт.
– Кредитний ринок є доволі шахрайським. Різні фінансові установи можуть обдурювати споживачів і на відсотках, і на умовах договору. На моєму досвіді був випадок, коли прийшла клієнтка, яка хотіла взяти в одній такій фінансовій установі кредит. Взяла їхні умови, вивчила вдома з сусідкою-адвокатом. А коли знову прийшла в цю установу, щоб взяти кредит, їй дали зовсім інший договір, – каже Ярослав Кирпушко.
"Беруть до 3,5 відсотка на день"Ми поспілкувалися з хлопцем, який в минулому мав справу з онлайн-кредитами. Він побажав залишитися анонімом.
– У багатьох онлайн-установах є так званий "кредит під 0,01 відсоток". Але це лише на першу позику і на певний період. До прикладу, на 16 днів, на 20 чи на місяць. Якщо ж ти за цей період не закрив кредит, то далі вони нараховуються за стандартним тарифом. А це шалені відсотки – від 1,7 до 3,5% на день. Отож якщо ви берете кредит на 10 тисяч гривень, то в кінці місця маєте сплатити 10030 гривень. Загалом, це вигідно. Але якщо ви прострочите, установа змінює тариф на стандартний, і за кожен наступний день вам доведеться платити вже по 200-300 гривень, – пояснює хлопець.
Додає, що є навіть сервіси, які, крім звичайних відсотків, беруть ще й комісію за надання послуг.
До того ж нерідко можна натрапити на шахрайство після закриття кредиту.
– Є сервіси, які самі надсилають документ про закриття на пошту. Але є ті, які цього не роблять. Потрібно самому їм писати і просити документ. В мене був випадок, коли, замість документа про закриття кредиту, надіслали договір про його відкриття. Якби не перевірив, так би й залишився без будь-яких доказів. Одного разу в документі вказали неправильне прізвище. Я подзвонив, попросив виправити, а вони знову надіслали з помилкою. На третій раз таки виправили. Тому раджу людям, які все ж вирішили взяти кредит, обов’язково просити договір про закриття, перевіряти дані і зберігати в себе цей документ. В іншому випадку ви не зможете в майбутньому довести, що кредит таки закрили, – застерігає хлопець.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
17-10-2021, 12:19
0
1 533