Кладовище на вулиці Зеленій в Чернівцях можуть отримати статус державних заповідників.
-Наразі йдеться про присвоєння некрополю на Зеленій статусу історико-культурного заповідника. Для цього треба оформити необхідні документи, здійснити наукові дослідження поховань. У нас майже все готове. Були зауваження щодо застарілого стану кордонних зон. За європейськими стандартами треба облаштувати парковку для машин, реставрувати деякі пам’ятки і дещо змінити маршрути кладовища, - каже начальник відділу охорони культурної спадщини міськради Олена ПУШКОВА, - Християнське кладовище вже досліджене, треба ще до кінця дослідити єврейське. Наразі проектна документація готова. Робоча група розглядає усі деталі.
Статус заповідника державного рівня дасть кладовищам ряд позитивних змін.
-По-перше, це не буде "прохідний двір", до якого всі звикли. По-друге, буде державне фінансування для збереження рідкісних пам’ятників, які є на тих кладовищах, - каже Георгій Леонтій, заступника міського голови.
-Статус національного полегшить роботу в управлінні кладовищами та дасть більше можливостей відреставрувати пам’ятки. Ці кладовища включать до основних маршрутів для туристів на рівні всієї країни, - додає Олена Пушкова.
Кілька поховань вже занесені до переліку пам’яток історії, серед них меморіал Голокосту, могили відомого байкаря Еліезера Штейнбарга і видатного громадського діяча Бенно Штраухера. Та, на жаль, більшість поховань залишаються непоміченими.
-Хотілося би підвищити статус наших кладовищ до рівня Личаківського у Львові. Було би добре, якби ці кладовища були занесені до туристичних маршрутів нашого міста, адже там справді є місця, які варто показати. Наприклад, могили Ольги Кобилянської і Юрія Федьковича, які є пам’ятками національного значення. Також є ще 20 могил відомих людей, паспорти яких подаватимуться для занесення в державний реєстр пам’яток місцевого значення, - розповідає директор історико-культурного заповідника "Кладовища по вулиці Зеленій" Анжела Ніколаєва.
- Якщо ці кладовща отримають цей статус, поховання не припиняться, - зазначає пані Анжела. - Та дозволятимуться науково-дослідницькі роботи, популяризуватимуться пам’ятки. Відбудуться деякі зміни в адміністрації кладовища. Дуже сподіваємося, що у нас з”являться екскурсоводи, які будуть проводити пізнавальні екскурсії для чернівчан та гостей. Також нам потрібні будуть архівісти, які би професійно вивчали старі документи.
Вже наступного тижня відбудеться чергове засідання робочої групи, яка обговорюватиме питання щодо надання кладовищам на вулиці Зеленій статусу заповідника державного значення.
З історії Християнське та єврейське кладовища на тодішній вулиці Цвинтарній офіційно заснували у 1866 році. Перші поховання там зафіксували ще у першій половині ХІХ століття.
План розміщення кладовища розробив інженер Реллі. Там покояться відомі громадські, політичні, військові, релігійні діячі, письменники, митці, вчені, звичайні городяни.
На території християнського кладовища виявили майже 1400 надгробків, а на єврейському – майже 10 тисяч, які мають історичну і мистецьку цінність.
Загальна площа кладовищ – понад 35 гектарів.
18-09-2015, 15:13
0
2 999